Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?
menu
Polub nas na Facebooku

Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Osoba, która rozciba plaster

Fot: Judith Haeusler / gettyimages.com

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Podczas Wielkanocy wszyscy trochę zwalniamy. Mamy więcej czasu dla siebie i najbliższych. Częściej też odwiedzamy znajomych i rodzinę. Mimo to i tak może zdarzyć się coś, co będzie wymagało kuracji czy też konsultacji z lekarzem. Warto zawczasu upewnić się, które placówki będę pełniły dyżury podczas świątecznych dni. Należy także pamiętać, że w poważniejszych sytuacjach trzeba wezwać pogotowie. Numer alarmowy, który obsługuje wszystkie służby to 112.

Ból brzucha i niestrawność

To chyba najczęstsze przypadłości, które przytrafiają się nam w czasie świąt i aby ich uniknąć trzeba zachować umiar. Niestety łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Co zrobić kiedy zjemy za dużo? W takich sytuacjach na szczęście nie trzeba wzywać pomocy. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po zioła. Większość z nas ma w domu miętę (jeśli nie, to warto ją kupić przed świętami). Złagodzi ona ból brzucha oraz wspomoże trawienie, dzięki czemu układ pokarmowy szybciej poradzi sobie z nadmiarem jedzenia. Jeśli często łapią nas zgagi czy niestrawność należy zadbać o to, aby mieć pod ręką leki, które pomagają nam przy takich dolegliwościach. To bardzo ważne, bo apteki w tych dniach będą zamknięte.

O wrażliwy układ pokarmowy warto zadbać już na etapie przygotowań do świat. Potrawy wzbogacone o zioła prowansalskie, majeranek czy kminek będą nie tylko lepiej smakowały, ale przede wszystkim wspomogą trawienie.

Jak poprawić metabolizm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Metabolizm - jak działa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skaleczenia i oparzenia – pierwsza pomoc

Podczas pracy w kuchni nietrudno się skaleczyć. Mniejsze zranienia wystarczy jedynie zdezynfekować i przykleić plaster. Przy większych konieczne może być założenie opaski uciskowej. Aby zadziałała jak trzeba należy założyć ją powyżej skaleczenia  (ok. 5cm nad zranieniem). To najlepszy sposób, aby zatamować krwawienie. Jeśli rana jest głęboka – należy bezzwłocznie udać się na SOR. Wizyta na oddziale będzie niezbędna także wtedy, gdy w skórze utkwi np. kawałek szkła czy inne ciało obce. Choć w pierwszej chwili chciałoby się je po prostu wyjąć, to lepiej nie robić tego samemu. Dlaczego? Nigdy nie mamy pewności jak głęboko znajduje się ciało obce i czy nie znajduje się pobliżu dużych naczyń krwionośnych, których uszkodzenie może być bardzo niebezpieczne. Decyzję o jego usunięciu lepiej zostawić lekarz.

W przypadku odciętego palca należy jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć wraz z odciętą kończyną. Lekarze w takim przypadku będą próbować uratować palec poprzez przyszycie go.

A jak się zachować w razie oparzenia? Podrażnioną skórę trzeba przede wszystkim schłodzić, ale umieszczenie np. poparzonej ręki pod strumieniem bardzo zimnej wody to błąd. Schładzanie trzeba zacząć od letniej wody i stopniowo zmniejszać jej temperaturę. Jeśli uszkodzenie jest bardzo rozległe konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Źródło: 36,6

Jak przywrócić krążenie?

Podczas świąt zdarzają się bardzo różne wypadki, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko, także na wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak to zrobić? Poszkodowanego układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm (4-5 w przypadku dzieci) z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze (wtłoczyć powietrze do płuc poszkodowanego metodą usta-usta lub usta-nos) i powrócić do masażu serca.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
7
Polecamy
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku? TVN zdrowie
Bandażowanie i opatrywanie krok po kroku.
Jak zrobić to samemu?
Bandażowanie i opatrywanie krok po kroku. Jak zrobić to samemu? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Jak rzucić palenie – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodliwego nałogu
Jak rzucić palenie – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodliwego nałogu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?