Beta-alanina –
działanie
Beta-alanina to aminokwas, który pomaga odbudować zasoby organizmu i pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną. Jego główna rola w organizmie polega na umożliwieniu produkcji karnozyny. To istotny składnik w budowaniu tkanki mięśniowej. Stąd popularność suplementów diety z beta-alaniną wśród zawodowych sportowców i amatorów, którzy skupiają się na budowaniu muskulatury.
Badania wykazują, że suplementowanie beta-alaniny faktycznie poprawia tempo wzrostu tkanki mięśniowej. Tak zadowalające rezultaty wynikają z regeneracyjnej funkcji tego aminokwasu - komórki mięśniowe szybciej się odbudowują po treningu.
Dodatkową funkcja beta-alaniny jest zmniejszanie poziomu kwasu mlekowego w mięśniach. To znacząco obniża ryzyko pojawienia się zakwasów po ciężkim treningu, a nawet zupełnie je eliminuje.
Jego pozytywne wpływ na kondycję psychiczną polega na zmniejszeniu uczucia zmęczenia, nawet po najbardziej intensywnych treningach. To wzmacnia efekt szybkiej regeneracji mięśni.
Przeczytaj także: 6Weidera - czy jest skuteczna?
Beta-alanina – efekty stosowania
- wydłużenie czasu intensywnych treningów
- poprawa kurczliwości mięśni
- wzrost wydolności tkankowej
- wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej
- niwelowanie zakwasów powstałych podczas intensywnych treningów
- zmniejszenie uczucia zmęczenia
Korzystny wpływ stosowania beta-alaniny na rozwój tkanki mięśniowej jest widoczny po okresie od 4–10 tygodni. Po takim okresie następuje optymalny wzrost poziomu karnozyny, istotnego składnika w budowaniu tkanki mięśniowej.
Beta-alanina nie działa doraźnie, podobnie, jak popularna kreatyna. Beta-alanina skupia się w mięśniach i dopiero po wyraźnym wzroście jej poziomu w tkankach, można liczyć na wyraźne rezultaty. Korzyści z suplementowania beta-alaniny utrzymują się jeszcze przez pewien czas po przerwaniu stosowania aminokwasu.
Przeczytaj także: Jak zrobić kaloryfer na brzuchu?
Beta-alanina – dawkowanie
Podaje się, że odpowiednia dobowa dawka beta-alaniny wynosi ok. 4,8 g – 6,4 g na dobę. Badania naukowe
podają jednak, że widoczne efekty suplementacji beta-alaniny można osiągnąć
suplementując już 2 g w ciągu dnia.
Nie ma obowiązku przyjmowania suplementu bezpośrednio przed treningiem. Porcję aminokwasu można podzielić na dwie, z tego pierwszą przyjąć rano, a kolejną po wykonanym wysiłku fizycznym. Jedna porcja powinna zawierać około 3 g aminokwasu.
Badania wykazały, że stosowanie 4 – 6 g na dobę zwiększa ilość karnozyny w mięśniach o 64% po miesiącu suplementacji i aż do 80% po dziesięciu tygodniach stosowania.
Przeczytaj także: Jak powinien wyglądać efektywny trening mięśni pleców?
Beta- alanina – skutki uboczne
W kwestii bezpieczeństwa stosowania suplementowania tego aminokwasu, przeprowadzono badania na grupie sportowców. Badani zażywali codziennie suplement diety z beta-alaniną przez okres trzech miesięcy. Badanie nie wykazały żadnych negatywnych zmian w organizmie oraz w składzie biochemicznym krwi.
Na podstawie wyników badań krwi sportowców, beta-alanina została uznana
w 100% za bezpieczną w stosowaniu przez okres trzech miesięcy. Nie ma badań z
których wynika, że dłuższe suplementowanie
tego aminokwasu wywołuje skutki uboczne.
Beta-alaniny nie
należy spożywać na czczo. Efektami może być ogólne uczucie dyskomfortu,
mrowienia kończyn, ścisk i ból żołądka.
Zobacz także video: 7 treningów siłowych, które warto wypróbować