Benzacne to maść lub krem, który stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Substancją czynną w leku jest benzoilu nadtlenek. Po nałożeniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej naskórka i hamuje rozwój bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, będących jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Działa on także złuszczająco na naskórek, zmniejsza liczbę zaskórników. 1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg benzoilu nadtlenku. Dodatkowo w skład leku wchodzą karbomer, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Lek Benzacne ma postać białego bezzapachowego żelu. Dostępne na rynku opakowania leku to tuba zawierająca 30 g żelu. Umieszczona jest ona w tekturowym pudełku.
Benzacne – przeciwwskazania
Leku Benzacne nie mogą stosować osoby, które są uczulone na substancję czynną lub inny składnik leku. Maści lub kremu nie powinny stosować osoby, które mają wypryski (egzema), przewlekłe zapalenie skóry, oparzenia skóry, również wywołane nadmierną ekspozycją na słońce.
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Benzacne powinny zachować te osoby, które używają innych leków przeciwtrądzikowych (zaleca się stosowanie ich o różnych porach dniach). Uważać powinny także osoby z wrażliwą skóra. Podczas stosowania leku należy uważać, aby lek nie dostał się do oczu, błon śluzowych, podrażnionej skóry lub otwartych ran. Jeśli jednak lek dostanie się tam gdzie nie powinien, należy jak najszybciej przemyć skórę wodą.
Podczas stosowania leku należy unikać wystawiania skóry na słońce oraz działanie promieniowa UV. W niektórych przypadkach lek pozostawia odbarwienia na włosach i tkaninach.
W przypadku kobiet w ciąży oraz tych, które karmią dziecko piersią decyzja o zasadności stosowania leku należy zawsze do lekarza.
Benzacne – dawkowanie
Lek jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Preparat nakłada się bezpośrednio na zmienioną skórę. Krem należy stosować raz lub dwa razy na dobę. Przed nałożeniem kremu należy umyć i osuszyć skórę. Zazwyczaj w ciągu 2 do 3 pierwszych tygodni leczenia stosuje się lek o zawartości nadtlenku benzoilu 50 mg/g. Jeśli po tym czasie problem nie znika wprowadza się leczenie lekiem o zawartości nadtlenku benzoilu 100 mg/g. Po wtarciu kremu w zmienione partie skóry należy bardzo dokładnie umyć ręce. Jeśli działanie leku Benzacne jest zbyt mocne lub zbyt słabe konieczna jest konsultacja z lekarzem.
U pacjentów, którzy stosują zbyt duże dawki leki na skórze może pojawić się rumień lub obrzęk. W takich przypadkach należy przerwać kurację, a na zmienioną skórę stosować zimne okłady. Jeśli to nie pomoże – konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Pod żadnym pozorem nie można stosować dawek podwójnych, w sytuacji, gdy dawka leku została pominięta.
Benzacne – interakcje z innymi lekami
Benzacne może wchodzić w reakcje z innymi lekami. U osób, które stosują inne leki przeciwtrądzikowe, zwłaszcza te zawierające tretynoinę, izotretynoinę, rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę, alkohol etylowy na tę same partię skóry może dojść podrażnienia lub przesuszenia skóry. Benzacne może osłabić działanie stosowanych miejscowo antybiotyków np. klindamycyna, erytromycyna, lub leków zawierającymi retynoidy (np. adapalen, tretynoina). Jeśli istnieje potrzeba równoczesnego stosowania leku Benzance z innymi lekami przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem.
Jak skutecznie walczyć z trądzikiem? Dowiesz się tego z filmu:
Benzacne – działania niepożądane
Stosowania leku Benzacne może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:
- przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry;
- zaczerwienienie skóry;
uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu nałożenia leku.
Dolegliwości te mogą wystąpić w pierwszy tygodniu stosowania leku i nie stanowią one przesłanek do przerwania kuracji.
Jeśli lek wywoła alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypkę skórną konieczne jest przerwanie terapii.
Należy także pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale wcale nie muszą się pojawić. W sytuacji, gdy pojawią się inne dolegliwości, które nie zostały wymienione, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Benzacne należy przechowywać w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci, a panująca w nim temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Leku nie można stosować po upływie daty ważności. Przeterminowany lek należy zanieść do apteki, która następnie przekaże go do utylizacji. Leku nie można wyrzuci ani do kosza, ani do kanalizacji. Takie postępowanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Stosowanie leku Benzacne nie wpływa na sprawność psychoruchową. Tym samym stosowanie leku nie jest przeciwwskazaniem do obsługiwania maszyn lub prowadzenia pojazdów mechanicznych.