Polub nas na Facebooku
Czytasz: Babka płesznik – remedium na problemy trawienne i nie tylko. Właściwości, działanie i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Babka płesznik – remedium na problemy trawienne i nie tylko. Właściwości, działanie i zastosowanie

Nasiona babki plesznik na łyżce i misce

Fot: HandmadePictures / stock.adobe.com

Nasiona babki płesznik wykorzystywane są do wspomagania leczenia cukrzycy, hemoroidów, łuszczycy, trądziku czy chorób jelita grubego. Działa też korzystnie na układ trawienia i oczyszcza organizm. Dowiedz się, czym jest babka płesznik i jak stosować jej nasiona.

Babka płesznik, inaczej zwana babką śródziemnomorską, pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego, zachodniej Azji i północnej Afryki. Surowcem, mającym właściwości lecznicze są nasiona płesznika. Wizualnie (i częściowo zastosowaniem) przypominają siemię lniane. Są małe, brązowe, a po zalaniu ich wrzątkiem wydzielają kleik, który doskonale działa na pracę układu trawiennego. Są cennym źródłem błonnika (w 100 g nasion znajduje się 68 g błonnika), białka i steroli. W medycynie ludowej były wykorzystywane jako lekarstwo na kaszel, bóle reumatyczne, artretyzm i czerwonkę.

Babka płesznik – właściwości

Nasiona płesznika są źródłem cennych dla zdrowia substancji, do których należą:

  • błonnik,
  • śluzy zawierające kwas uronowy,
  • arabioza,
  • ksyloza,
  • tłuszcze roślinne,
  • garbniki,
  • akubina,
  • fitosterole.

Babka płesznik dzięki zawartym w nasionach substancjom wykazuje następujące właściwości:

  • Przeczyszcza – nasiona babki płesznik wykorzystywane są przy wstępujących okresowo zaparciach i polecane szczególnie osobom, które cierpią na hemoroidy (nasiona babki płesznik łagodzą bóle, zmniejszają krwotoki i świąd). Dzięki temu, że nasiona wydzielają śluz, łagodzą podrażnienia jelit, odbytu i przełyku.
  • Pobudza pracę przewodu pokarmowego i poprawia perystaltykę jelit – takie działanie wykazuje dzięki wysokiej zawartości błonnika. Babka płesznik zwiększa lepkość i ułatwia przesuwanie się zalegających w jelitach mas kałowych. Wpływa to na wzrost częstotliwości wypróżnień. Nasiona płesznika poprawiają florę bakteryjną jelit.
  • Działa osłonowo i przeciwzapalnie, dlatego polecana jest osobom, które cierpią na zespół jelita drażliwego, chorobę wrzodową lub borykają się z podrażnieniami przewodu pokarmowego.
  • Przyspiesza przemianę materii i zmniejsza problemy trawienne również dzięki wysokiej zawartości błonnika.
  • Przyspiesza odchudzanie – błonnik pozostawia uczucie sytości przez długi czas, ponieważ pęcznieje po kontakcie z wodą i pod wpływem podwyższonej temperatury. Dzięki temu opóźnia pojawienie się głodu. Dodatkowo babka płesznik zmniejsza wchłanianie tłuszczu przez organizm.
  • Obniża poziom złego (LDL) i podnosi poziom dobrego (HDL) cholesterolu we krwi, dlatego polecana jest osobom, które cierpią na choroby serca, miażdżycę i inne choroby układu krążenia.
  • Oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, metali ciężkich i innych substancji rakotwórczych. Zmniejsza wchłanianie przez organizm toksyn i ułatwia ich wydalanie.
  • Reguluje poziom glukozy i insuliny we krwi, dzięki czemu nasiona płesznika mogą stosować osoby borykające się z hiperglikemią.
  • Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze – dzieje się tak za sprawą aukubiny, która występuje w nasionach babki płesznik.
  • Łagodzi objawy chorób skórnych, na przykład atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego czy łuszczycy. Dodatkowo nawilża i odżywia skórę. Aby zauważyć takie działanie, najlepiej stosować zewnętrzne okłady z naparu z nasion.

Babka płesznik – jak stosować

W sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich i w internecie dostępne są do kupienia nasiona płesznika.

Babka płesznik może byś stosowana zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Kleik z nasion wykonuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy 2-3 łyżeczki nasion zalać wodą (niegazowaną lub gazowaną) i odstawić do momentu aż nasiona napęcznieją i pojawi się charakterystyczny śluz. Potem należy wymieszać miksturę. Zamiast wody można wykorzystać też sok, np. świeżo wyciśnięty sok z owoców. Taką mieszankę należy wpić, pamiętając, że w czasie picia kleiku trzeba spożywać też duże ilości wody.

Otrzymany napar można również stosować w formie okładów na skórę (zmienioną chorobowo lub w celach pielęgnacyjnych). Wystarczy całą mieszankę lub sam śluz nałożyć na skórę i po 15 minutach spłukać.

Istnieje wiele różnych przepisów, które wykorzystują nasiona płesznika. Ponieważ same w sobie nie mają smaku, można dodawać je do sałatek, jogurtów, zup i innych dań, a nawet do kanapek i domowego chleba.

Zaleca się, że dzienna dawka nasion nie powinna przekraczać 8 łyżeczek w przypadku osób dorosłych i 2 łyżeczek w przypadku dzieci.

Babka płesznik i jajowata

Babka jajowata i babka płesznik mają podobny wygląd, dlatego bywają ze sobą mylone. Ich działanie jest zbliżone. Babka jajowata, podobnie jak babka płesznik, ma właściwości przeczyszczające. Można stosować ją przy zaparciach, problemach z jelitem grubym i niestrawnością. Babka jajowata pochłania duże ilości wody wraz z toksynami, aby potem wydalić je z organizmu. Podobnie jak babka płeszek pęcznieje i wydziela śluz, który pomaga usunąć niestrawione resztki pokarmowe.

Warto wiedzieć, jak działają nasiona babki płesznik i łupiny babki jajowatej, aby nie przekroczyć ich zalecanej dziennej dawki w diecie. Zbyt duża ilość błonnika i substancji przeczyszczających, może przynieść efekty przeciwne do pożądanych.

Zdarza się, że nasiona i łuski obu roślin są ze sobą mieszane i dostępne w postaci tak zwanych błonników naturalnych.

Zobacz film: Zatroszcz się o swoje zdrowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
171
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?