Polub nas na Facebooku
Czytasz: Anemia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Czy dziecięca anemia jest groźna?
menu
Polub nas na Facebooku

Anemia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Czy dziecięca anemia jest groźna?

Krew - naczynie krwionośne z płytkami krwi.

Fot. SCI_InDy / Getty Images

Anemia jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u dzieci. W wielu przypadkach wykrywa się ją podczas rutynowych badań kontrolnych, ponieważ jej objawy są nieswoiste. Anemia u dzieci wymaga leczenia farmakologicznego. Terapia obejmuje przede wszystkim podawanie żelaza i zmianę diety.

Objawy anemii u rocznego dziecka są niemal takie same, jak u starszego. Jest ono apatyczne i ospałe, nie ma też chęci na zabawę. Może być blade. U dzieci w wieku przedszkolnym symptomy są wyraźniejsze, ponieważ bardzo szybko się one męczą pomimo niewielkiej aktywności fizycznej. Niemoc jest przez nich manifestowana rozdrażnieniem.

Zobacz także:

Anemia – optymalna dieta na niedokrwistość

Zespół Fanconiego a anemia Fanconiego – czym się różnią?

Jak złagodzić niedokrwistość w ciąży? Badanie hemoglobiny, hematokrytu i żelaza oraz odpowiednia dieta

Anemia u dzieci – co to za choroba?

Anemia, nazywana również niedokrwistością, jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci. Fachowo określa się ją stanem chorobowym, w którym źródło problemu stanowi zbyt mała liczba czerwonych krwinek lub zawartej w tych krwinkach hemoglobiny. Dochodzi wtedy do powolnego niedotlenienia organów wewnętrznych i wyniszczenia organizmu. Anemia dziecięca, wykryta dość wcześnie, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Podjęcie leczenia i zmiana nawyków żywieniowych powinny pomóc w powrocie dziecka do zdrowia.

Jakie są przyczyny powstawania anemii u dzieci?

Najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza, które odpowiada za budowę i prawidłowe działanie czerwonych krwinek. Pierwiastek ten jest jednym z podstawowych elementów składowych cząsteczki hemoglobiny, która jest magazynowana w organizmie człowieka. Następstwem niedoboru żelaza jest upośledzenie funkcji czerwonych krwinek, co uniemożliwia transport odpowiednich ilości tlenu z krwi do narządów. Niedotlenienie skutkuje powolnym pogarszaniem się stanu zdrowia.

Warto się zastanowić, co jest powodem niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Do najczęściej spotykanych zalicza się jego brak w codziennej diecie, ale deficyt żelaza może powstawać także z innych powodów, np.

  • urazów mechanicznych związanych ze znaczną utratą krwi;
  • chorób nerek lub przewodu pokarmowego z krwawieniami do wewnątrz jam ciała, zaburzeń wchłaniania żelaza spowodowanych chorobami jelit.

Niedokrwistość bywa także fizjologiczna. Pojawia się u niemowląt pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia i ustępuje samoistnie. Na wystąpienie tego stanu szczególnie narażone są wcześniaki, ponieważ ich organizmy nie zdołały zgromadzić zapasu żelaza przekazywanego od matki. Zachorować mogą także niemowlęta urodzone o czasie, jeśli w okresie ciąży matka zmagała się z anemią.

Jak się objawia anemia u rocznego dziecka, a jak u starszego?

Anemia u rocznego dziecka nie jest tak zauważalna, jak u malca w wieku przedszkolnym. Niemowlę z niedokrwistością jest apatyczne i ospałe. Nie ma ochoty na zabawę, może też być marudne. U starszych dzieci anemia objawia się inaczej. Zauważalna jest bladość powłok skórnych i wzmożona męczliwość, mimo niewielkiego wysiłku. Dziecko uskarża się na duszność w klatce piersiowej lub kołatania serca. Nieustanne zmęczenie skutkuje kłopotami z koncentracją i problemami w szkole.

Diagnostyka anemii u dzieci

Rozpoznanie anemii nastręcza trudności, ponieważ nie manifestuje się ona żadnymi swoistymi objawami. Męczliwość, a także bladość powłok skórnych równie dobrze mogą być symptomami innych chorób, dlatego bardzo często niedokrwistość odkrywa się przy okazji rutynowych badań diagnostycznych. Należą do nich: morfologia krwi obwodowej z rozmazem oraz oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny. Jeśli to konieczne, wykonuje się też test obciążenia żelazem. Polega on na dwukrotnym pobraniu krwi do badań: przed podaniem tego i po.

Anemia u dziecka – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne anemii dziecięcej polega na uzupełnieniu poziomu żelaza w organizmie. W mniejszej dawce jest ono dostępne bez recepty, ale taki suplement może być mało skuteczny. Ponadto jest on dostępny wyłącznie w postaci tabletek doustnych, które nie mają racji bytu, jeśli chodzi o leczenie małych dzieci. Inne postacie żelaza, np. w syropie lub tabletkach do żucia, są wydawane na podstawie recepty od lekarza. Jeśli rodzic nie wie, jak leczyć anemię u dziecka, powinien porozmawiać na ten temat z pediatrą.

Anemia u dzieci – dieta bogata w żelazo

U dziecka z anemią właściwa dieta jest niezbędna do poprawy jego stanu zdrowia. Rodzice koniecznie muszą zmienić nawyki żywieniowe, aby nie doszło do ponownych niedoborów. Jeśli kobieta karmi piersią, a niemowlę zmaga się z anemią, powinna jeść produkty bogate w żelazo. Najwięcej tego pierwiastka zawiera czerwone mięso i podroby, ale jest on także w produktach pełnoziarnistych. Bogate w żelazo są również jaja i sezam, a jego lepszą wchłanialność zapewnia witamina C. Pierwiastek jest obecny także w warzywach strączkowych i burakach.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo u niemowlęcia wynosi około 11 miligramów. Dawka zmniejsza się z wiekiem. Najwięcej cennego pierwiastka potrzebują nastolatki w okresie dojrzewania. Dla nich dziennym zapotrzebowaniem jest blisko 15 miligramów żelaza na dobę.

Kto najczęściej choruje na anemię?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

A. Pleskaczyńska, A. Dobrzańska, Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania, Standardy Medyczne – Pediatria 2011, Tom 8: 100–106.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Polecamy
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania?
W jaki sposób leczy się tę chorobę?
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania? W jaki sposób leczy się tę chorobę? TVN zdrowie
Jak uzupełnić niedobór żelaza?
Przyczyny niedoboru u dzieci i dorosłych
Jak uzupełnić niedobór żelaza? Przyczyny niedoboru u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Celiakia u dzieci i dorosłych.
Przyczyny, objawy i leczenie celiakii
Celiakia u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy i leczenie celiakii Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty