Polub nas na Facebooku
Czytasz: Anemia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Czy dziecięca anemia jest groźna?
menu
Polub nas na Facebooku

Anemia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Czy dziecięca anemia jest groźna?

Krew - naczynie krwionośne z płytkami krwi.

Fot. SCI_InDy / Getty Images

Anemia jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u dzieci. W wielu przypadkach wykrywa się ją podczas rutynowych badań kontrolnych, ponieważ jej objawy są nieswoiste. Anemia u dzieci wymaga leczenia farmakologicznego. Terapia obejmuje przede wszystkim podawanie żelaza i zmianę diety.

Objawy anemii u rocznego dziecka są niemal takie same, jak u starszego. Jest ono apatyczne i ospałe, nie ma też chęci na zabawę. Może być blade. U dzieci w wieku przedszkolnym symptomy są wyraźniejsze, ponieważ bardzo szybko się one męczą pomimo niewielkiej aktywności fizycznej. Niemoc jest przez nich manifestowana rozdrażnieniem.

Zobacz także:

Anemia – optymalna dieta na niedokrwistość

Zespół Fanconiego a anemia Fanconiego – czym się różnią?

Jak złagodzić niedokrwistość w ciąży? Badanie hemoglobiny, hematokrytu i żelaza oraz odpowiednia dieta

Anemia u dzieci – co to za choroba?

Anemia, nazywana również niedokrwistością, jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci. Fachowo określa się ją stanem chorobowym, w którym źródło problemu stanowi zbyt mała liczba czerwonych krwinek lub zawartej w tych krwinkach hemoglobiny. Dochodzi wtedy do powolnego niedotlenienia organów wewnętrznych i wyniszczenia organizmu. Anemia dziecięca, wykryta dość wcześnie, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Podjęcie leczenia i zmiana nawyków żywieniowych powinny pomóc w powrocie dziecka do zdrowia.

Jakie są przyczyny powstawania anemii u dzieci?

Najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza, które odpowiada za budowę i prawidłowe działanie czerwonych krwinek. Pierwiastek ten jest jednym z podstawowych elementów składowych cząsteczki hemoglobiny, która jest magazynowana w organizmie człowieka. Następstwem niedoboru żelaza jest upośledzenie funkcji czerwonych krwinek, co uniemożliwia transport odpowiednich ilości tlenu z krwi do narządów. Niedotlenienie skutkuje powolnym pogarszaniem się stanu zdrowia.

Warto się zastanowić, co jest powodem niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Do najczęściej spotykanych zalicza się jego brak w codziennej diecie, ale deficyt żelaza może powstawać także z innych powodów, np.

  • urazów mechanicznych związanych ze znaczną utratą krwi;
  • chorób nerek lub przewodu pokarmowego z krwawieniami do wewnątrz jam ciała, zaburzeń wchłaniania żelaza spowodowanych chorobami jelit.

Niedokrwistość bywa także fizjologiczna. Pojawia się u niemowląt pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia i ustępuje samoistnie. Na wystąpienie tego stanu szczególnie narażone są wcześniaki, ponieważ ich organizmy nie zdołały zgromadzić zapasu żelaza przekazywanego od matki. Zachorować mogą także niemowlęta urodzone o czasie, jeśli w okresie ciąży matka zmagała się z anemią.

Jak się objawia anemia u rocznego dziecka, a jak u starszego?

Anemia u rocznego dziecka nie jest tak zauważalna, jak u malca w wieku przedszkolnym. Niemowlę z niedokrwistością jest apatyczne i ospałe. Nie ma ochoty na zabawę, może też być marudne. U starszych dzieci anemia objawia się inaczej. Zauważalna jest bladość powłok skórnych i wzmożona męczliwość, mimo niewielkiego wysiłku. Dziecko uskarża się na duszność w klatce piersiowej lub kołatania serca. Nieustanne zmęczenie skutkuje kłopotami z koncentracją i problemami w szkole.

Diagnostyka anemii u dzieci

Rozpoznanie anemii nastręcza trudności, ponieważ nie manifestuje się ona żadnymi swoistymi objawami. Męczliwość, a także bladość powłok skórnych równie dobrze mogą być symptomami innych chorób, dlatego bardzo często niedokrwistość odkrywa się przy okazji rutynowych badań diagnostycznych. Należą do nich: morfologia krwi obwodowej z rozmazem oraz oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny. Jeśli to konieczne, wykonuje się też test obciążenia żelazem. Polega on na dwukrotnym pobraniu krwi do badań: przed podaniem tego i po.

Anemia u dziecka – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne anemii dziecięcej polega na uzupełnieniu poziomu żelaza w organizmie. W mniejszej dawce jest ono dostępne bez recepty, ale taki suplement może być mało skuteczny. Ponadto jest on dostępny wyłącznie w postaci tabletek doustnych, które nie mają racji bytu, jeśli chodzi o leczenie małych dzieci. Inne postacie żelaza, np. w syropie lub tabletkach do żucia, są wydawane na podstawie recepty od lekarza. Jeśli rodzic nie wie, jak leczyć anemię u dziecka, powinien porozmawiać na ten temat z pediatrą.

Anemia u dzieci – dieta bogata w żelazo

U dziecka z anemią właściwa dieta jest niezbędna do poprawy jego stanu zdrowia. Rodzice koniecznie muszą zmienić nawyki żywieniowe, aby nie doszło do ponownych niedoborów. Jeśli kobieta karmi piersią, a niemowlę zmaga się z anemią, powinna jeść produkty bogate w żelazo. Najwięcej tego pierwiastka zawiera czerwone mięso i podroby, ale jest on także w produktach pełnoziarnistych. Bogate w żelazo są również jaja i sezam, a jego lepszą wchłanialność zapewnia witamina C. Pierwiastek jest obecny także w warzywach strączkowych i burakach.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo u niemowlęcia wynosi około 11 miligramów. Dawka zmniejsza się z wiekiem. Najwięcej cennego pierwiastka potrzebują nastolatki w okresie dojrzewania. Dla nich dziennym zapotrzebowaniem jest blisko 15 miligramów żelaza na dobę.

Kto najczęściej choruje na anemię?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

A. Pleskaczyńska, A. Dobrzańska, Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania, Standardy Medyczne – Pediatria 2011, Tom 8: 100–106.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Polecamy
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania?
W jaki sposób leczy się tę chorobę?
Objawy anemii u dziecka – co jest przyczyną ich powstawania? W jaki sposób leczy się tę chorobę? TVN zdrowie
Jak uzupełnić niedobór żelaza?
Przyczyny niedoboru u dzieci i dorosłych
Jak uzupełnić niedobór żelaza? Przyczyny niedoboru u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Celiakia u dzieci i dorosłych.
Przyczyny, objawy i leczenie celiakii
Celiakia u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy i leczenie celiakii Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?