Badanie włosa informuje o nadmiarach lub niedoborach składników, w tym metali ciężkich. Chociaż medycy pozostają sceptyczni wobec tej metody oceny stanu zdrowia, jej zwolennicy widzą w niej same zalety. Na czym polega badanie włosów i co powiedzieć może o stanie zdrowia osoby badanej?
Zobaczcie na filmie, na czym polega takie badanie włosa:
Po co analizować skład pierwiastkowy włosa?
Pierwiastkowe badanie włosa informuje o nadmiarze lub niedoborze składników odżywczych, z czego mogą wynikać poważne schorzenia oraz choroby. Mogą z niej skorzystać osoby w każdym wieku, jednakże długość ich włosów nie może być krótsza niż 4 centymetry. Warto jednak zaznaczyć, że badanie poziomu pierwiastków w organizmie obrazuje stan w ostatnich 2 miesiącach i jest to medycyna alternatywna.
Na takie badanie często decydują się ci, którzy mają problemy z przewlekłym zmęczeniem i podejrzewają, że może mieć to związek z niedoborem substancji odżywczych. Badanie na obecność metali ciężkich i niedobór składników mineralnych wykonują również osoby otyłe, posiadające słabą odporność immunologiczną, narażone na dużą wzmożoną aktywność fizyczną (zawodowi sportowcy), obarczeni długotrwałym stresem, złym samopoczuciem lub problemami trawiennymi.
Jak wygląda analiza pierwiastkowa włosa?
Aby wykonać badania pierwiastkowe struktury włosa, nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Taką analizę można wykonać na własną rękę, w dowolnym laboratorium specjalizującym się w tej technice. Często są to pracownie trychologiczne, znajdujące się w każdym większym mieście w Polsce. Jeśli jednak nie są one dostępne w najbliższej okolicy, można samemu odesłać próbkę swoich włosów do najbliższej placówki. Ważne, żeby włos był dłuższy niż 4 centymetry i ważył 0,3 grama. Decydując się na wysłanie swoich włosów do analizy, warto pamiętać o tym, aby nie odcinać samych końcówek. Końce włosów są z natury znacznie bardziej zniszczone niż te przy samej skórze głowy. Poza tym do analizy nie nadają się włosy farbowane. Muszą być one w 100% naturalne.
W jaki sposób można pomóc włosom? Jakie zabiegi można wykonywać? Zobaczcie na filmie:
Jakie są koszty badania włosów na obecność metali ciężkich?
Niestety, badania składu pierwiastkowego włosów nie należą do najtańszych. Nie są także refundowane przez NFZ. Zazwyczaj cena waha się w zakresie około 300 złotych. Dokładny koszt jest jednak uzależniony od placówki – jej prestiżu, wykształcenia pracujących tam specjalistów oraz dostępnego sprzętu.
W standardowym badaniu analizy pierwiastkowej włosa oznacza się 24 składniki odżywcze i 5 pierwiastków toksycznych. Do tej pierwszej grupy zalicza się potas, sód, wapń, miedź, żelazo, cynk, magnez, fosfor, cynk, stront, lit, chrom, kobalt, molibden, selen, nikiel, mangan, siarkę, srebro, bar, bor, wanad, jod, krzem oraz cynę. Druga grupa obejmuje ołów, arsen, glin, rtęć oraz kadm.
W niektórych pakietach, za dodatkową opłatą, istnieje możliwość otrzymania również porad zdrowotnych i żywieniowych, dopasowanych do wyników badania. Cześć gabinetów trychologicznych współpracuje bowiem z dietetykami, którzy specjalizują się w układaniu jadłospisu i dodatkowej suplementacji, bazując na wynikach analizy pierwiastkowej włosa. Czasami dostępną opcją jest także spis zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, co cenione jest zwłaszcza przez sportowców i osoby aktywne fizycznie.
Jak dbać o kondycję włosów?
Na stan skóry głowy i włosów wpływa przede wszystkim dieta i odpowiednia pielęgnacja. Posiłki powinny więc być bogate w witaminy, minerały i wielonienasycone tłuszcze. Zaleca się jedzenie awokado, jaj, ryb, orzechów, nasion, owoców i warzyw (głównie roślin strączkowych). Nie mniej ważne jest nawadnianie włosów od wewnątrz. Aby utrzymać nie tylko odpowiednie nawilżenie włosów, ale i całego ciała zaleca się picie około 1,5 litra wody dziennie.
Przy wyborze szamponu do włosów warto kierować się ich rodzajem. Środki myjące powinny być pozbawione silikonów, SLS-ów (czyli szkodliwych detergentów) oraz alkoholu. Stosując odżywki, warto pamiętać o tym, aby nie wcierać ich bezpośrednio w skórę głowy, gdyż przyczynia się to do powstania łupieżu. Jeśli jest to możliwe, należy również wykluczyć suszenie włosów za pomocą suszarki, gdyż wysoka temperatura negatywnie wpływa na ich kondycję.
Także technika rozczesywania ma znaczenie. Każde pasmo powinno rozczesywać się, zaczynając od dołu. Nawet wybór szczotki do czesania ma znaczenie - najlepsze są te z naturalnego włosia, które nie szarpią i nie łamią włosów. Zgubny wpływ na stan włosów ma częste farbowanie, ondulacja oraz inne zabiegi fryzjerskie, mocno ingerujące w strukturę włosa. Może wydawać się to mało istotne, ale badania wykazały, że również brak snu może uwidaczniać się w wyglądzie włosów.