Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akrojoga – nowa forma aktywności. Na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Akrojoga – nowa forma aktywności. Na czym polega?

Kobiety na pomoście ćwiczą jogę.

Fot. SilviaJansen / Getty Images

Akrojoga, a właściwie AcroYoga, to współczesna forma aktywności pozwalająca człowiekowi na wzmocnienie otwartości i zaufania do drugiej osoby, a przy tym dająca mnóstwo radości i satysfakcji. W Polsce tworzy się coraz więcej szkół prowadzących zajęcia z tego zakresu.

Akrojoga (AcroYoga) jest połączeniem jogi, ćwiczeń w parach oraz elementów masażu tajskiego. Jest to jedna z nowocześniejszych form treningowych. O ile sama joga czy masaż powstały tysiące lat temu, to połączenie tych wszystkich elementów jest czymś nowym. W Polsce otwiera się coraz więcej szkół prowadzących zajęcia z zakresu akrojogi.

Co to jest akrojoga?

Akrojoga (wersje angielskie – AcroYoga, acroyoga) to forma aktywności łącząca 3 różne elementy:

  • dynamiczna gimnastyka akrobatyczna,
  • masaż tajski,
  • świadomość jogi.

Są to ćwiczenia wykonywane w parach, co już czyni je inną formą aktywności niż zwykła joga. Wymagają otwarcia się na drugą osobę i zbudowania ogromnego zaufania względem niej. Bez tego człowiek nie będzie w stanie budować wielu skomplikowanych figur akrobatycznych. Ćwiczenia są pełne fantazji i artyzmu. Wyzwalają wiele pozytywnych emocji, a niejednokrotnie również śmiech. Człowiek uczy się współpracy i otwartości na innych. Nie oznacza to, że na zajęcia należy przyjść z bliską osobą; można wybrać się na nie samemu, ponieważ z pewnością znajdą się uczestnicy chętni do wspólnej aktywności.

Jesteście ciekawi, czy dzieci także mogą uprawiać jogę? Mogą! Zobaczcie sami:

Zobacz film: Joga w szkole. Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce nauczana jest technika łącząca jogę, masaż tajski i gimnastykę akrobatyczną. Jest to najpopularniejsza szkoła, założona w Stanach Zjednoczonych około roku 2003. Jednak można spotkać się również z innymi typami szkół, jak np. Acroyoga Montreal łącząca gimnastykę z tańcem i jogą czy Partner Acrobatics skupiająca się wyłącznie na jodze i gimnastyce.

Jak wygląda trening akrojogi?

W akrojodze, jak w każdej innej formie aktywności fizycznej, bardzo ważna jest rozgrzewka. Konieczne jest rozruszanie wszystkich stawów, począwszy od dużych stawów biodrowych, kolanowych, obręczy barkowej, po niewielkie stawy rąk czy nóg. Nie można zapominać także o szyi. W rozgrzewce koniecznie należy zawrzeć delikatne rozciąganie mięśni. Te zabiegi mają na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i osób w otoczeniu. Należy ściśle stosować się do zaleceń instruktora. Konieczna jest właściwa współpraca z osobą asekurującą. Podczas treningu osoba leżąca na podłodze jest bazą, czyli osobą podnoszącą. Jej barki i lędźwie powinny ściśle przylegać do podłoża. Nogi oraz ręce powinny znajdować się pod kątem prostym, a stawy łokciowe i kolanowe muszą być wyprostowane. Druga osoba jest podnoszona. Zawsze obok stoi osoba asekurująca, która dba o bezpieczeństwo. Może czynnie pomagać podnoszonej osobie w wejściu do pozycji lub tylko wspierać ją w utrzymaniu balansu ciała.

Gdzie można ćwiczyć akrojogę? – przygotowanie do ćwiczeń

Aby wykonywać ćwiczenia akrojogi, konieczne jest odpowiednio przygotowane miejsce. Nie można wykonywać ćwiczeń w pomieszczeniu pełnym sprzętów, ograniczających swobodę ruchów. Ponadto ważne jest, by ćwiczenia wykonywane były wyłącznie na stabilnym, równym podłożu. Jak w przypadku każdego innego sportu, istotny jest ubiór. Odstające kieszenie, zbyt luźne ubrania nie tylko utrudniają sam trening, ale wręcz narażają na wypadek. Dlatego też strój musi być wygodny i nie może krępować ruchów. Powinien w miarę możliwości przylegać do ciała i zawierać jak najmniej urozmaiceń w postaci odstających czy wiszących elementów. Warto również zdjąć biżuterię i upiąć włosy. Osoby przystępujące do ćwiczeń często zapominają, by nie smarować się przed treningiem żadnymi balsamami, kremami, a co gorsza – olejkami. Powodują one, że ciało staje się śliskie i trudniej jest drugiej osobie trzymać daną część ciała.

Akrojoga – przeciwwskazania

Mimo iż akrojoga jest bardzo korzystną formą treningu, to jednak nie każdy może w niej uczestniczyć. Zawsze powinno się skonsultować z lekarzem, czy określona choroba lub dolegliwość nie stanowi przeciwwskazania do wykonywania tego typu ćwiczeń. Osoby borykające się z chorobami układu kostno-stawowego bądź schorzeniami mięśni, mające jakiekolwiek ograniczenia fizyczne nie powinny przystępować do tego typu aktywności. Absolutnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Jednak lekarz może również odwieść od tej formy ćwiczeń w przypadku wielu chorób przewlekłych. 

Zobaczcie, jak wykonać... jogę twarzy! Na czym polegają ćwiczenia? Jak do nich podejść?

Zobacz film: Joga twarzy - jak ją wykonywać? Źródło: Warsztat urody


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
151
13
Polecamy
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić?
Wybierz ćwiczenia Animal Flow!
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow! Dzień Dobry TVN
Joga w parach dla początkujących 
Joga w parach dla początkujących  Dzień Dobry TVN
Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety
Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety TVN zdrowie
Animal flow – trening fitness.
Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?