Polub nas na Facebooku
Czytasz: Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia

Staw łokciowy to niewielka część ciała człowieka, która może sprawiać wiele kłopotów. Ból pojawiający się w tym miejscu może utrudniać funkcjonowanie i znacznie wpływać na jakość życia. Powodem bólu mogą być m.in. urazy (złamania, zwichnięcia) i choroby (reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa lub tzw. „łokieć tenisisty”).

Warto pamiętać, że powtarzający się ból w stawie łokciowym wymaga konsultacji specjalistycznej. Jego przyczyną może być np. zanik chrząstki stawowej, a bez odpowiedniej reakcji zwyrodnienie nastąpi szybko, przez co osoba chora straci na zawsze ruchomość w stawie. Bez wcześniejszej ingerencji lekarza możliwe będzie tylko leczenie operacyjne i wstawienie sztucznego stawu, który umożliwi odzyskanie dawnej ruchomości stawu.

Staw łokciowy – budowa

Staw łokciowy to staw zawiasowy-obrotowy, który ma skomplikowaną budowę zapewniającą wykonywanie ruchów, takich jak zginanie i prostowanie. Wokół jednej torebki stawowej działają 3 połączenia stawowe: staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy i staw promieniowo-łokciowy bliższy. Na zewnątrz niej znajdują się więzadła, które chronią ją przed urazami. Wyróżnia się więzadła: poboczne boczne, poboczne przyśrodkowe i pierścieniowate. Torebka stawowa i więzadła są elementami stabilizującymi. Ponadto wspomaganiem tej funkcji zajmują się także mięśnie. Staw łokciowy jest nimi otoczony. Znajdziemy tam mięśnie zginające staw łokciowy, mięśnie prostujące staw łokciowy, mięśnie prostujące i zginające nadgarstek i palce oraz mięśnie wykonujące nawrócenie i odwrócenie dłoni. Największymi mięśniami tego stawu są mięśnie odpowiedzialne za zginanie łokcia (mięsień dwugłowy, ramienno-promieniowy i ramienny) oraz jego prostowanie (mięsień trójgłowy ramienia). Anatomia stawu łokciowego zapewnia mu dużą stabilność, jednak mimo tego jest to drugi najczęściej kontuzjowany staw w ciele człowieka.

Gdy staw łokciowy boli – urazy i inne przyczyny bólu

Ból stawu łokciowego występuje najczęściej w związku z przeciążeniem. Wykonywanie tych samych ruchów przez długi czas może spowodować nadwyrężenie. Dotyczy to szczególnie zawodu stolarza, stomatologa i masażysty. Może być związany także z nadwyrężeniem wynikającym ze zbyt dużej aktywności, takiej jak gra w tenisa, golfa czy squasha. Inną przyczyną bólu w stawie łokciowym jest jego promieniowanie z innych części ciała – barku lub kręgosłupa szyjnego. Źródłem dolegliwości może być także uraz. Często dochodzi do złamania wyrostka łokciowego, które jest wynikiem upadku i podparcia się na łokciu. Nie jest on otoczony mięśniami, dlatego łatwo można go uszkodzić. Oprócz bólu pojawią się wtedy obrzęk i ograniczenie ruchomości.

Dodatkowo staw łokciowy dotykają różnego rodzaju choroby. Zmiany zapalne powstają w wyniku choroby reumatycznej bądź zwyrodnieniowej. Dotyczy to głównie osób po 40 roku życia i starszych. Nierzadko dochodzi do zapalenia kaletki łokciowej, podczas którego pojawia się także obrzęk. Zapalenie może być wynikiem urazu lub przeciążenia. Ponadto ból łokcia może wystąpić w wyniku zapalenia ścięgien lub mięśni. Inną częstą chorobą jest tzw. „łokieć tenisisty”. Na skutek przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców powstają narośle kostne (entezofity), co objawia się silnym bólem. Inną chorobą wywołującą podobne dolegliwości jest „łokieć golfisty”, który z kolei pojawia się po przeciążeniu mięśni zginających nadgarstek i mięśnia nawrotnego obłego. Znaną przypadłością jest także zespół rowka nerwu łokciowego, w którym ból jest wynikiem uciskania nerwu łokciowego. Dyskomfort i ograniczenie ruchomości stawu mogą wystąpić na skutek zmian zwyrodnieniowych, które powoli wyniszczają chrząstkę stawową, prowadząc do wysuszenia stawu łokciowego.

Ćwiczenia na staw łokciowy i leczenie

Aby rozpocząć leczenie stawu łokciowego, należy najpierw udać się do specjalisty i znaleźć przyczynę bólu. Może on zlecić wykonanie diagnostyki, takiej jak: badanie USG, RTG i MRI – rezonans magnetyczny. Jeśli podejrzewa chorobę reumatyczną lub zapalenie innego typu, może zdecydować o konieczności przeprowadzenia testów laboratoryjnych. Dopiero rozpoznanie przyczyny umożliwi wdrożenie konkretnej terapii leczniczej. Należy podkreślić, że w przypadku urazów interwencja medyczna jest konieczna w trybie natychmiastowym. Najczęściej wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, po którym osoba poddana mu korzysta ze specjalistycznych przyrządów, takich jak orteza na staw łokciowy. Z kolei w przypadku nawracającego bólu na skutek przeciążeń specjalista zaleca stosowanie leków przeciwbólowych i odpoczynek. Skuteczne okazuje się również korzystanie z opaski na staw łokciowy.

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Mateusz Idzikowski "Praktyczna rehabilitacja "łokcia tenisisty" z wykorzystaniem radialnej fali uderzeniowej (RSWT)".

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?