Polub nas na Facebooku
Czytasz: Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia

Staw łokciowy to niewielka część ciała człowieka, która może sprawiać wiele kłopotów. Ból pojawiający się w tym miejscu może utrudniać funkcjonowanie i znacznie wpływać na jakość życia. Powodem bólu mogą być m.in. urazy (złamania, zwichnięcia) i choroby (reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa lub tzw. „łokieć tenisisty”).

Warto pamiętać, że powtarzający się ból w stawie łokciowym wymaga konsultacji specjalistycznej. Jego przyczyną może być np. zanik chrząstki stawowej, a bez odpowiedniej reakcji zwyrodnienie nastąpi szybko, przez co osoba chora straci na zawsze ruchomość w stawie. Bez wcześniejszej ingerencji lekarza możliwe będzie tylko leczenie operacyjne i wstawienie sztucznego stawu, który umożliwi odzyskanie dawnej ruchomości stawu.

Staw łokciowy – budowa

Staw łokciowy to staw zawiasowy-obrotowy, który ma skomplikowaną budowę zapewniającą wykonywanie ruchów, takich jak zginanie i prostowanie. Wokół jednej torebki stawowej działają 3 połączenia stawowe: staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy i staw promieniowo-łokciowy bliższy. Na zewnątrz niej znajdują się więzadła, które chronią ją przed urazami. Wyróżnia się więzadła: poboczne boczne, poboczne przyśrodkowe i pierścieniowate. Torebka stawowa i więzadła są elementami stabilizującymi. Ponadto wspomaganiem tej funkcji zajmują się także mięśnie. Staw łokciowy jest nimi otoczony. Znajdziemy tam mięśnie zginające staw łokciowy, mięśnie prostujące staw łokciowy, mięśnie prostujące i zginające nadgarstek i palce oraz mięśnie wykonujące nawrócenie i odwrócenie dłoni. Największymi mięśniami tego stawu są mięśnie odpowiedzialne za zginanie łokcia (mięsień dwugłowy, ramienno-promieniowy i ramienny) oraz jego prostowanie (mięsień trójgłowy ramienia). Anatomia stawu łokciowego zapewnia mu dużą stabilność, jednak mimo tego jest to drugi najczęściej kontuzjowany staw w ciele człowieka.

Gdy staw łokciowy boli – urazy i inne przyczyny bólu

Ból stawu łokciowego występuje najczęściej w związku z przeciążeniem. Wykonywanie tych samych ruchów przez długi czas może spowodować nadwyrężenie. Dotyczy to szczególnie zawodu stolarza, stomatologa i masażysty. Może być związany także z nadwyrężeniem wynikającym ze zbyt dużej aktywności, takiej jak gra w tenisa, golfa czy squasha. Inną przyczyną bólu w stawie łokciowym jest jego promieniowanie z innych części ciała – barku lub kręgosłupa szyjnego. Źródłem dolegliwości może być także uraz. Często dochodzi do złamania wyrostka łokciowego, które jest wynikiem upadku i podparcia się na łokciu. Nie jest on otoczony mięśniami, dlatego łatwo można go uszkodzić. Oprócz bólu pojawią się wtedy obrzęk i ograniczenie ruchomości.

Dodatkowo staw łokciowy dotykają różnego rodzaju choroby. Zmiany zapalne powstają w wyniku choroby reumatycznej bądź zwyrodnieniowej. Dotyczy to głównie osób po 40 roku życia i starszych. Nierzadko dochodzi do zapalenia kaletki łokciowej, podczas którego pojawia się także obrzęk. Zapalenie może być wynikiem urazu lub przeciążenia. Ponadto ból łokcia może wystąpić w wyniku zapalenia ścięgien lub mięśni. Inną częstą chorobą jest tzw. „łokieć tenisisty”. Na skutek przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców powstają narośle kostne (entezofity), co objawia się silnym bólem. Inną chorobą wywołującą podobne dolegliwości jest „łokieć golfisty”, który z kolei pojawia się po przeciążeniu mięśni zginających nadgarstek i mięśnia nawrotnego obłego. Znaną przypadłością jest także zespół rowka nerwu łokciowego, w którym ból jest wynikiem uciskania nerwu łokciowego. Dyskomfort i ograniczenie ruchomości stawu mogą wystąpić na skutek zmian zwyrodnieniowych, które powoli wyniszczają chrząstkę stawową, prowadząc do wysuszenia stawu łokciowego.

Ćwiczenia na staw łokciowy i leczenie

Aby rozpocząć leczenie stawu łokciowego, należy najpierw udać się do specjalisty i znaleźć przyczynę bólu. Może on zlecić wykonanie diagnostyki, takiej jak: badanie USG, RTG i MRI – rezonans magnetyczny. Jeśli podejrzewa chorobę reumatyczną lub zapalenie innego typu, może zdecydować o konieczności przeprowadzenia testów laboratoryjnych. Dopiero rozpoznanie przyczyny umożliwi wdrożenie konkretnej terapii leczniczej. Należy podkreślić, że w przypadku urazów interwencja medyczna jest konieczna w trybie natychmiastowym. Najczęściej wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, po którym osoba poddana mu korzysta ze specjalistycznych przyrządów, takich jak orteza na staw łokciowy. Z kolei w przypadku nawracającego bólu na skutek przeciążeń specjalista zaleca stosowanie leków przeciwbólowych i odpoczynek. Skuteczne okazuje się również korzystanie z opaski na staw łokciowy.

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Mateusz Idzikowski "Praktyczna rehabilitacja "łokcia tenisisty" z wykorzystaniem radialnej fali uderzeniowej (RSWT)".

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
9
Polecamy
Ból nadgarstka przy zginaniu lub w ciąży – przyczyny i leczenie
Ból nadgarstka przy zginaniu lub w ciąży – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Staw kolanowy – budowa.
Kiedy boli i jak go leczyć?
Ćwiczenia na staw kolanowy
Staw kolanowy – budowa. Kiedy boli i jak go leczyć? Ćwiczenia na staw kolanowy TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia