Bataty, czyli inaczej słodkie ziemniaki uprawia się głównie w Ameryce Środkowej. I choć Europejczycy znają to warzywo już od setek lat, dla wielu mieszkańców starego kontynentu w menu wciąż królem są „zwykłe” ziemniaki. I mimo że dziś dostępnych jest wiele odmian batatów (mają różne kolory skórki i miąższu), niezależnie od tego, na które się zdecydujesz, warto regularnie sięgać po ten produkt. Zresztą batatów często do swoich potraw używa także Agnieszka Cegielska. Gwiazda zauważa, że warzywo to ma więcej beta-karotenu, aniżeli marchew.
Przeczytaj też: Marchew – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne
Właściwości odżywcze batatów
To są naprawdę skarby natury. Witamina A, bo w nią przekształca się beta karoten w naszym organizmie, to jest bardzo silny antyutleniacz. To jest witamina działająca anty-nowotworowo, bo walczy w wolnymi rodnikami. […] Mamy tam też szereg innych, dobrze działających witamin. Takich, które działają na przykład na nasza urodę –witamina E – wymienia Cegielska.
Czego jeszcze bogatym źródłem są bataty? Jak już wspomnieliśmy zawierają one duże dawki beta-karotenu. Ponadto posiadają bardzo wiele błonnika, dzięki czemu zapewniają szybko i na długo uczucie sytości. Warto dodać, że posiadają także niski indeks glikemiczny, a więc są rewelacyjnym produktem dla cukrzyków. Dodajmy również, że bataty to doskonałe źródło witaminy C, A, E, K i B6. Poza tym możesz w nich odnaleźć także kwas foliowy, potas, wapń, żelazo, magnez, sód czy cynk.
Bataty to również rewelacyjne rozwiązanie dla osób dbających o linię, ponieważ w 100 gramach tego produkt jest zaledwie 76 kalorii.
Jak przygotowywać bataty?
Bataty możesz grillować, piec, a także smażyć. Rewelacyjnie łączą się one z masłem, ziołami (szczególnie z rozmarynem), solą i pieprzem. Ponadto z tego warzywa zaserwujesz także pyszną zupę, frytki czy placki. Lubisz jeść zwierzęce białko? Dodaj do mięsnej potrawy na przykład puree z batatów.