Polub nas na Facebooku
Czytasz: Aceton kosmetyczny - zastosowanie. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

Aceton kosmetyczny - zastosowanie. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Getty Images/Carol Yepes

Aceton jest bezbarwną cieczą o ostrym, charakterystycznym zapachu. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i jest stosowany jako zmywacz do paznokci. Poza tym aceton to bardzo popularny rozpuszczalnik wykorzystywany w budownictwie. Czy aceton jest szkodliwy dla zdrowia?

Aceton –  do czego służy?

Aceton to związek organiczny i  należy do grupy ketonów o wzorze C3H6O. Jest bezbarwny, łatwopalny i posiada charakterystyczny, ostry i duszący zapachu. Jest popularnym rozpuszczalnikiem lakierów, olejów i tłuszczy.

Rodzaje acetonu

Aceton jest powszechnie stosowany w kosmetyce jako środek rozpuszczający lakier do paznokci: tradycyjny i hybrydowy. Aceton dzielimy na dwa rodzaje:

  • Aceton techniczny – posiada taką samą substancję aktywną, co aceton kosmetyczny, ale może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Ten rodzaj acetonu posiada zanieczyszczenia, m.in. alkohol metylowy, który jest toksyczny dla organizmu. Dawka ok. 8-10 gram alkoholu metylowego może spowodować utratę wzroku, a dawka powyżej 12 gram jest śmiertelną dawką.
  • Aceton kosmetyczny – to substancja, która jest poddana procesom oczyszczania i jest wzbogacana odżywczymi składnikami, jak m.in. witaminy E lub minerały.  Ten rodzaj acetonu jest wykorzystywany w kosmetyce, zarówno w profesjonalnych salonach, jak i w warunkach domowych.

Przeczytaj także: Krwiak pod paznokciem - przyczyny i jak go leczyć?

Zobacz video: Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

Dzień Dobry TVN

Czy aceton jest szkodliwy?

Duże dawki acetonu mają działanie drażniące na organizm. W przypadku stosowania go w niewentylowanych  pomieszczeniach, może dojść do szeregu skutków ubocznych, jak:

  • wymioty i mdłości
  •   bóle głowy
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie
  • podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa i oczu

Nie wykazano, że aceton posiada działanie rakotwórcze lub uszkadzające komórki.

Przeczytaj także: Jak wygląda rekonstrukcja paznokcia?

Aceton – jak stosować go bezpiecznie?

  • Po zmyciu lakieru do paznokci, wyrzuć wszystkie waciki i patyczki kosmetyczne nasączone acetonem. Jego odór może wpłynąć na twoje złe samopoczucie, a w efekcie spowodować bóle głowy, czy wymioty. Pojemnik z acetonem schowaj w bezpieczne miejsce, które jest suche, z dala od źródeł ciepła i nie jest w zasięgu dzieci.
  • Zadbaj, by pomieszczenie w którym odbywa się zabieg zmywania lakieru do paznokci acetonem był wentylowany. Jego drażniący zapach może powodować bóle głowy, podrażnienia oczu, dróg oddechowych oraz śluzówki.
  • Zadbaj, by aceton nie znajdował się nigdy w pobliżu ognia lub innego źródła wysokiej temperatury – jest łatwopalny!

Aceton – skutki stosowania

Częste stosowanie acetonu, może powodować wysuszanie skórek wokół paznokci oraz ich uszkodzenia. Co objawia się suchością skóry, zaczerwienieniem, a nawet poparzeniami. Na uszkodzonej skórze dłoni bardzo szybko dochodzi do rozwoju stanów zapalnych, ponieważ mnożą się na niej bakterie zanieczyszczenia i grzyby. Aby zapobiec uszkodzeniom skórek, należy unikać regularnego używania acetonu.

Częste stosowanie rozpuszczalnika powoduje także wysuszanie płytki paznokci, czego efektem są nieestetyczne białe plamki.

Aceton – który rodzaj wybrać?

W celu zmycia lakieru do paznokci, warto wybrać aceton wzbogacony składnikami odżywczymi. W szerokiej gamie acetonów, znajdziemy takie z witaminami: A, E, F lub z aloesem, czy kreatyną. Wzbogacony skład chroni skórki i płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem zmywacza.

Aceton kosmetyczny okiem eksperta

" Zbyt duża częstotliwość stosowania acetonu na te same miejsca na skórze, np. skorki przy paznokciach to poważne zagrożenie dla przesuszenia skórek oraz płytki paznokci. W konsekwencji paznokcie staną się one łamliwe, rozdwajające się i skłonne do pękania. Ważne jest więc wykonywanie zmywania lakieru aceton w rękawiczkach, a po ich skończeniu dokładne umycie rąk. Należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w oparach acetonu może doprowadzić do bólu głowy, odczuwania zmęczenia, czy podrażnienia błon śluzowych. Używajmy tego preparatu z pełna świadomością a przede wszystkim z umiarem." - tłumaczy ekspertka Jolanta Puk z Instytutu Babor Wilanów

Zobacz także video: Jak dbać o łamliwe paznokcie?

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?