Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ablacja, czyli zabieg na sercu – czym się charakteryzuje i jak przebiega?
menu
Polub nas na Facebooku

Ablacja, czyli zabieg na sercu – czym się charakteryzuje i jak przebiega?

Stetoskop i plastikowe serce na tle wydruku EKG

Fot: ratmaner / stock.adobe.com

Ablacja to sposób leczenia arytmii serca. Zabieg ablacji to nowoczesna inwazyjna metoda leczenia nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego, np. trzepotania i migotania przedsionków. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 8 tygodni. Ryzyko wystąpienia powikłań po arytmii jest bardzo małe.

Arytmia serca to ogólny opis całej grupy schorzeń, które charakteryzują się nieprawidłowymi jego uderzeniami. Określenie konkretnego rodzaju arytmii jest niezbędne w celu dobrania odpowiedniego leczenia osoby chorej.

Co to jest ablacja i na czym polega?

Ablację wykonuje się, aby leczyć arytmię serca, czyli jego nierówne bicie. Ablacja RF (radio frequency) to zabieg, który wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej. Do miejsca częstoskurczu w sercu wprowadzana jest specjalna podgrzewana elektroda, która usuwa z mięśnia sercowego obszary odpowiedzialne za jego arytmię.

Zabieg ablacji wykonuje się za pomocą długich i cienkich elektrod ablacyjnych. Po uprzednim znieczuleniu miejscowym wprowadza się igłę do tętnicy lub żyły udowej. Przez igły wprowadza się do serca elektrody, które są podgrzane do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Zabieg ma wysoką skuteczność i wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Bezpośrednio po ablacji pacjent musi leżeć na plecach przez około 6 godzin.

Do ablacji kwalifikuje kardiolog na podstawie wyników badania elektrofizjologicznego oraz metodą Holtera, testu wysiłkowego, EKG. Przed zabiegiem lekarz także ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz ogólny stopień zaawansowania jego dolegliwości.

Zobacz film: Ablacja - badanie serca. Źródło: 36,6

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ablacji

Zabieg ablacji wykonywany jest u osób z różnymi rodzajami arytmii serca: pozawałowego częstoskurczu komorowego, trzepotania i migotania przedsionków, częstoskurczu węzłowego nawrotnego. Przeciwwskazaniem są obecność skrzepów w jamach mięśnia sercowego, a także ciąża. Z zabiegu muszą również zrezygnować osoby, u których z przyczyn anatomicznych, nie ma możliwości wprowadzenia elektrod do naczyń obwodowych. Zastosowanie się do przeciwwskazań chroni osobę chorą przed wystąpieniem ewentualnych powikłań po operacji, np. silnych krwawień, krwiaków czy zakrzepicy żył.

Ablacyjne zabiegi na sercu – jak się przygotować?

Na badanie należy przyjść na czczo i mieć ogolone okolice pachwin. Osoby chore, które przyjmują jakiekolwiek leki, zwłaszcza stabilizujące arytmię serca, powinny to zgłosić lekarzowi. Może zdarzyć się tak, że wystąpi konieczność ograniczenia lub całkowitego odstawienia niektórych medykamentów. Przed badaniem robi się również podstawowe badania moczu, krwi, a także wykonuje RTG klatki piersiowej. Należy również pamiętać, żeby jeszcze na kilka dni przed zabiegiem omówić ze swoim lekarzem jak przyjmować leki przeciwkrzepliwe.

Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ablacja – powikłania

Ablacja jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, choć jest ono stosunkowo niskie. Po czynnościach zabiegowych może powstać krwiak w miejscu wkłucia bądź zakrzepica żył. Zabieg niesie za sobą również niskie ryzyko wystąpienia infekcji, przebicia ścian naczyń krwionośnych, krwawień, zamknięcia tętnicy wieńcowej lub odmy płucnej, czyli stanu w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze.

Zalecenia po ablacji serca

Po zabiegu ablacji serca zaleca się pozostanie w szpitalu przez kilka dni. Pacjent po zabiegu zostaje przeniesiony na oddział opieki medycznej. Tam monitoruje się jego pracę jego serca, przepływ tlenu oraz ciśnienie krwi. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu od 2 do 7 dni.

Rekonwalescencja po ablacji

Powrót do całkowitego zdrowia po zabiegu zajmuje około 8 tygodni. Przez ten czas osoba może odczuwać migotanie przedsionków. Medykamenty, które są najczęściej zalecane po zabiegu, to:

  • leki przeciwarytmiczne (czyli na arytmię serca) – normalizują nieprawidłową pracę serca, np. trzepotanie przedsionków,
  • leki moczopędne (diuretyki) – leczą nadciśnienie tętnicze,
  • leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty) – spowalniają proces krzepnięcia krwi.

Niezbędnym elementem w postępowaniu leczniczym osób po ablacji serca jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna. Składa się na nią: ocena stanu zdrowia pacjenta, farmakoterapia, indywidualnie dobrany wysiłek fizyczny, rehabilitacja społeczna, diagnostyka oraz przeciwdziałanie czynnikom ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwszym etapem rehabilitacji po ablacji jest pobyt pacjenta w szpitalu. Po wypisaniu do domu osoba po zabiegu powinna, po konsultacji z lekarzem, wykonywać określony i odpowiednio dobrany model ćwiczeń, np. treningi wytrzymałościowe (jak marsz, jazda na rowerze), interwałowe, oporowe czy ogólnousprawniające.

Kolejnym etapem rekonwalescencji jest rehabilitacja ambulatoryjna, którą organizują zazwyczaj poradnie kardiologiczne. Ma ona na celu utrzymanie dotychczasowych osiągnięć leczenia i rehabilitacji, a także zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Ablacja alkoholowa - na czym polega zabieg i kiedy jest stosowany?

Do leczenia niektórych chorób serca oprócz ablacji, która wykorzystuje prąd, lekarze stosują ablację alkoholową.  Na czym to polega ten zabieg? Alkohol powoduje krzepnięcie krwi. Właściwość ta jest wykorzystywana do alkoholowej ablacji serca.

Lekarz za pomocą ablacji podaje pacjentowi wysokoprocentowy alkohol bezpośrednio do mięśnia sercowego, co powoduje martwicę danego obszaru. Choć brzmi to nieco nieprawdopodobnie to w ablacji alkoholowej chodzi o to, by lekarz na stole operacyjnym wywołał kontrolowany zawał serca na kontrolowanym obszarze.

Zobacz film: Ablacja alkoholowa - na czym polega zabieg i kiedy jest stosowany?

źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1350
46
Polecamy
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi TVN zdrowie
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków? TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
kmicic
lekarz wykonal ablacje cti dobrze ,czuje sie b.dobrze ostroznie wracam do treningu. Zabieg wykonano we Wroclawiu w szpitalu wojskowym. Dziekuje calemu zespolowi
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby