Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 największych mitów na temat starzenia się  - naukowcy już dawno je obalili!
menu
Polub nas na Facebooku

7 największych mitów na temat starzenia się  - naukowcy już dawno je obalili!

Getty Images/ Dimitri Otis

W dojrzałym wieku ludzie powinni mniej się ruszać, więcej spać i nie mogą uprawiać seksu - takie przekonania o seniorach ma wielu młodych. Ale czy są one zgodne z prawdą? Badania naukowe temu przeczą.

Proces starzenia się, choć dotyczy każdego dorosłego człowieka, przeraża większość z nas. Tracąca jędrność i blask skóra, słabsze i bardziej łamliwe kości czy coraz większy problem z poruszaniem się lub pamięcią to tylko niektóre z ciemniejszych stron starości. I mimo że w dojrzałym wieku wciąż można prowadzić piękne, aktywne i zdrowe życie, a nie każdy staruszek to człowiek z laską czy kulą u boku, mnóstwo ludzi wciąż wierzy w niektóre mity na temat procesu starzenia się. A warto wiedzieć, że prawda wcale nie jest taka okrutna.

Przeczytaj też: Opieka nad seniorem w domu i profesjonalnym ośrodku dla osób starszych - co wybrać?

Starzenie się społeczeństwa to fakt!

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, że nasze społeczeństwo starzeje się. Eksperci twierdzą, że do 2050 roku odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat podwoi się z około 11 do 22 procent. I to jedyny pewnik na temat starości. Reszta to mniej lub bardziej szkodliwe mity, z którymi czas się rozprawić. 

MIT 1: Fizyczne zniszczenie ciała jest nieuniknione

Zgadza się, nasze ciało się starzeje. Warto jednak wiedzieć, że zaawansowany wiek wcale nie musi oznaczać utraty sprawności. W dużej mierze możemy spowolnić powstawanie niekorzystnych zmian związanych ze "zużywaniem się" ciała. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie się i, co istotne, pozytywne podejście do przemijania mogą istotnie spowolnić spadek sił fizycznych (a także intelektualnych!). Badania pokazują, że już samo postrzeganie starości w czarnych barwach może niekorzystnie wpływać na zdrowie i długość życia. W jednym z badań naukowcy dowiedli, że osoby starsze, które akceptowały swój wiek i były do niego pozytywnie nastawione, żyły 7,5 roku dłużej niż pesymiści.

MIT 2. Starsi ludzie nie powinni ćwiczyć

Jest wprost przeciwnie. Utrzymywanie ciała w ruchu może zwiększyć siłę mięśni, zredukować tłuszcz i poprawić zdrowie psychiczne. Dodajmy również, że istnieją dowody na to, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i inne formy demencji. Zanim jednak senior zdecyduje się na trening, warto by skonsultował daną dyscyplinę z lekarzem.

Przeczytaj też: Ćwiczenia dla seniorów – przykłady i ich znaczenie dla zdrowia

MIT 3. Osoby starsze potrzebują więcej snu 

Istnieje przekonanie, że seniorzy potrzebują znacznie więcej snu, aniżeli osoby w młodym wieku. Skąd to wynika? Być może z faktu, że wielu dojrzałych ludzi lubi ucinać sobie popołudniowe drzemki. Ten nawyk z kolei może być związany z faktem, że wielu seniorów ma problemy z zasypianiem (na przykład poprzez choroby czy branie niektórych leków), a ich sen jest gorszy jakościowo. Jeśli więc dodamy do siebie czas spędzony w łóżku w nocy i w środku dnia, wyjdzie nam… dłuższe leżenie na kanapie, a nie dłuższy sen. Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że osoby starsze lepiej od młodych radzą sobie z brakiem snu. Badanie opublikowane w Journal of Sleep Research wykazało, że seniorzy osiągali lepsze wyniki (test na pamięć, zmęczenie czy rozdrażnienie) po krótszym śnie, aniżeli młodzi dorośli. 

MIT 4. Tylko kobiety chorują na osteoporozę

Osteoporoza to schorzenie związane z osłabianiem kości. Ale uwaga – nie tylko kobiecych! Choroba ta może przydarzyć się każdemu – bez względu na płeć i wiek. Niemniej zdecydowanie częściej diagnozuje się ją u białych, starszych kobiet. Dodajmy, że Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy szacuje, że na całym świecie około 1 na 3 kobiety w wieku powyżej 50 lat cierpi na osteoporozę, tak jak i 1 na 5 mężczyzn. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia? Przede wszystkim przyjmować pokarmy bogate w wapń i witaminę D. Pomocna będzie też regularna aktywność fizyczna. 

MIT 5. Z wiekiem spadek funkcji poznawczych jest nieunikniony 

Według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko rozwoju demencji wzrasta wraz z wiekiem, ale nie dotyczy wszystkich seniorów. Szacuje się, że na całym świecie od 5 do 8 procent osób powyżej 60. roku życia cierpi na demencję. Oznacza to, że od 92 –95 procent ludzi w wieku 60 lat i starszych nie ma problemów tej natury. Dodajmy również, że spadek funkcji poznawczych nie zawsze oznacza początek demencji. Warto również zdawać sobie sprawę, że odpowiednia dieta, treningi pamięci, zabawy umysłowe i ruch pomagają hamować rozwój różnego rodzaju schorzeń związanych z psychiką. 

MIT 6. Rzucanie palenia "na starość" jest bez sensu

„W moim wieku rzucenie palenie przyniesie więcej szkód, niż korzyści” – ile razy słyszeliście to zdanie od seniora regularnie sięgającego po papierosy? Cóż, choć osobom starszym trudno odmawiać racji, w tym przypadku trzeba to zrobić. Eksperci nie mają bowiem żadnych wątpliwości - Bez względu na to, jak długo się pali i w jakich ilościach, zdrowie zacznie się poprawiać, gdy tylko rzuci się ten nałóg. Niektóre korzyści zdrowotne są natychmiastowe, inne długoterminowe, ale najważniejsze jest to, że nigdy nie jest za późno, by puścić ostatni dymek. 

Przeczytaj też: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

MIT 7. Z wiekiem seks staje się niemożliwy 

Wielu młodym wydaje się, że osoby starsze nie mogą już uprawiać seksu. Na szczęście jest to mit. Co prawda mogą częściej niż w młodości pojawić się problemy z zaburzeniami erekcji ( problem ten dotyka około 11 proc. mężczyzn między 60 a 69 rokiem życia) czy suchość pochwy, jednak są to problemy proste do rozwiązania za pomocą tabletek czy lubrykantów.

Zobacz też, co jeść aby spowolnić proces starzenia się organizmu.

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?