Polub nas na Facebooku
Czytasz: 3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki
menu
Polub nas na Facebooku

3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki

Getty Images

W jaki sposób prawidłowo przewinąć dziecko? Jak podnieść i położyć malucha, by nie zrobić mu krzywdy? Jakie buty na zewnątrz dobrać naszym pociechom? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła nam fizjoterapeutka - Rita Calderaro - Poczmańska.

Jak prawidłowo zmienić dziecku pieluszkę?

Zmiana pieluszki wydaje się być czynnością nieskomplikowaną… a przynajmniej tak sądzą Ci, którzy przewijają dziecko od wielu miesięcy. Na początku jednak obowiązek ten może spędzić z powiek sen niejednej mamie czy tacie. Jak więc to robić?

Zacznij od rozłożenia pieluszki. Następnie złap malucha za krocze, połóż kciuk pod udo i przekręć dziecko na bok. Potem podsuń pieluszkę. Co dalej? W kolejnych krokach „odkładamy” pupę pociechy i zamieniamy ręce. Jeśli pojawi się taka potrzeba, popraw pieluchę, a potem ją zapnij.

A co zrobić, gdy zawartość starej pieluszki wypłynie na plecy dziecka? Dzięki temu systemowi przewijania, można bez problemu wyczyścić jego plecy. Dlaczego jeszcze przedstawiona technika jest dobrym rozwiązaniem?

Przeczytaj też: Tydzień Matki - artykuły tworzone z myślą o mamach

Stosując tę metodę nie zmieniamy napięcia mięśniowego, nie zmieniamy środka ciężkości w inne miejsce. Dzięki temu, że kulamy na boki malucha, pokazujemy mu prawidłowy wzorzec ruchowy do przekręcania się – tłumaczy fizjoterapeutka i dodaje - Najczęstszym błędem, jaki popełniają rodzice, jest podnoszenie nóżek do góry. […] Nie jest to sposób idealny dla naszego dziecka. Dużo lepiej zamienić to na system rotacyjny.

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?

Nasza ekspertka zdradziła nam, że powszechnie powtarzanym błędem przez rodziców podczas noszenia czy podnoszenia maluszka jest to, że chwytamy dziecko jedną ręką pod pupę, drugą pod główkę… i podnosimy. Dlaczego okazuje się to złą metodą? Bo w takiej pozycji nie zapewniamy ani bezpieczeństwa, ani stabilnego podparcia niemowlakowi. Dodatkowo dziecko musi się w takim ułożeniu całe napiąć. Warto wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z noworodkiem, wywołujemy u niego gwałtowne rozrzucenie rączek. Co to oznacza? Nasz maluch się wystraszył, że spada. Jak zatem podnieść dziecko, by zwiększyć jego komfort, stymulować go do prawidłowego obrotu i nie zaburzyć żadnego napięcia mięśniowego?

Przeczytaj też: Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Chwytamy malucha pod paszkę, swoje przedramię układamy na pieluszkę, nóżkę na przedramię. Drugą rękę kładziemy pod drugą paszkę, przekładamy dziecko na bok i podnosimy do góry. […]Następnie odwracamy malucha tyłem do siebie i opieramy o siebie. Potem zamieniamy ręce. […] Z tej pozycji możemy też łatwo przejść do pozycji fasolki - tłumaczy fizjoterapeutka.

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Jak dobrać dziecku buciki do chodzenia na zewnątrz?

Wybór obuwia na dwór dla dziecka jest bardzo ważny. Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim elastycznością podeszwy. Ona powinna przejść trzy testy. Pierwszy test? Łapiemy piętke i przód bucika i skręcamy. […] Dół musi łagodnie sobie chodzić. Drugim testem jest zgniatanie w poprzek podeszwy. Trzecim testem jest łapanie za piętę, a drugim palcem zginamy podeszwę buta i sprawdzamy, w którym miejscu załamie nam się podeszwa i z jaką łatwością. Podeszwa powinna się łamać mniej więcej w jednej trzeciej długości - tłumaczy Rita Calderaro - Poczmańska. 

Nasza eksperta zwróciła również uwagę, że obuwie w środku powinno mieć płaską wkładkę. Jakiekolwiek wybrzuszenia rozleniwiają mięśnie krótkie stopy. Wypukła kładka zadziała trochę tak, jak gips. Fizjoterapeutka uczuliła też, że sztywny zapiętek to nie jest obowiązkowy element obuwia dla dzieci.

Przeczytaj też: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
6
Polecamy
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?
Zapytaliśmy eksperta
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta TVN zdrowie
Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry.
Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry. Ekspert radzi, jak przewijać dziecko TVN zdrowie
Czy dziecko powinno chodzić w domu w kapciach?
Ekspertka rozwiewa wątpliwości
Czy dziecko powinno chodzić w domu w kapciach? Ekspertka rozwiewa wątpliwości Dzień Dobry TVN
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?