Czym jest kolka niemowlęca?
Kolką niemowlęcą nazywamy bolesne skurcze jelit doskwierające dziecku. Kolki zazwyczaj pojawiają się w 3. tygodniu życia i z reguły trwają do końca 3. miesiąca. Choć kolka występuje aż u około 40% niemowląt, jej medyczne przyczyny nie zostały dokładnie wyjaśnione. Najczęstszą przyczyną kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie potrafi sobie poradzić ze spożywanym pokarmem
Kolki niemowlęce mogą być spowodowane również:
- zaburzeniami układu pokarmowego,
- nietolerancją pokarmową (laktozy),
- dużą ilość połykanego w czasie ssania piersi powietrza,
- nadmiarem gazów i wzdęcia
Kolki pojawiają się niezależnie od tego, czy niemowlę jest karmione butelką, czy naturalnie.
Domowe sposoby na ból brzuszka i kolki
Przejmujący płacz maluszka spędza sen z powiek zatroskanych rodziców, którzy są w stanie zrobić wszystko, by przynieść swojemu niemowlakowi szybkie ukojenie. W leczeniu bólu kolkowego zazwyczaj pomocne okazują się domowe sposoby.
Leczenie bólu kolkowego opiera się na metodach, które ułatwią wypuszczenie gazów przez noworodka. Lista domowych sposób w walce z bólem kolkowym jest dość długa.
Masaż brzuszka
Jednym z najpopularniejszych metod ba bóle kolkowe są delikatne masaże. Mają one działanie uspakajające. Masaż „słońce i księżyc” polega na wykonywaniu lewą ręką koła na brzuszku niemowlaka, zaś prawą ruch półkola.
Ciepłe okłady
Drugim znanym od pokoleń sposobem na dolegliwości brzuszkowe u najmłodszych są ciepłe okłady np. przy użyciu termoforu, elektrycznej poduszki lub pestek wiśni, które podgrzewamy w piekarniku lub mikrofalówce. Możemy też przykładać dziecku ogrzaną pieluszkę. Ciepło rozluźnia mięśnie i wpływa kojąco na dziecko.
Ciasne owijanie
Jedną z metod uspakajających niemowlę jest jego ciasne owijanie w becik lub rożek i noszenie w pozycji pionowej, co usprawnia pracę jelit. W ciasnej przestrzeni niemowlęta czują się bezpieczne, bo przypomina im to warunki z brzucha mamy. Noszenie i przytulanie zaspokaja podstawową potrzebę bliskości maluszka.
Kołysanie
Niemowlaki uwielbiają kołysanie. Czują się wtedy bezpiecznie - w końcu były kołysane przez 9. miesięcy w brzuchu mamy. Rytmiczne delikatne kołysanie działa na dziecko uspakajająco.
Wibracje
Jest sposób praktykowany przez wielu rodziców. Paradoksalnie niektóre głośne dźwięki, zwłaszcza wibracje działają na dziecko uspakajająco do tego stopnia, że niemal natychmiast usypiają. Do takich dźwięków należy między innymi: wibracja pralki, suszarki, silnik samochodu.
Ziołolecznictwo
Karmiącej mamie zaleca się regularne picie herbat z kopru włoskiego i męty, które wykazują działanie wiatropędne i przeciwzapalne oraz rumianku czy wyciszającej melisy.