Polub nas na Facebooku
Czytasz: 23 tydzień ciąży – waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

23 tydzień ciąży – waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?

Ciężarna kobieta stoi na wadze

Fot: Valeriy Velikov / stock.adobe.com

23 tydzień ciąży to moment, w którym matka mogła już sporo przytyć, a w jej rozmowach z koleżankami często przewija się pytanie: a wy ile przytyłyście? Nie powinna się jednak nadmiernie stresować, gdyż podczas karmienia piersią łatwo się gubi zbędne kilogramy.

Waga płodu stale rośnie, a wraz z nim brzuch mamy. Częste ruchy dziecka sprawiają, że rodzice coraz bardziej nie mogą się doczekać, kiedy je w końcu zobaczą. Tym wyjątkowo niecierpliwym z pomocą może przyjść USG 3D.

23 tydzień ciąży – brzuch. Czy ból brzucha jest niebezpieczny?

Brzuch mamy w 23 tygodniu ciąży jest już na tyle duży, że przeszkadza jej w niektórych zajęciach i spaniu. Staje się też ciężki i kobieta o wiele szybciej się męczy. Często mogą się pojawiać bóle brzucha. Niektóre mogą być spowodowane rozciąganiem się więzadeł macicy. Skurcze i twardnienie w dole brzucha to najczęściej oznaka przemęczenia i przepracowania. Matka nie powinna podejmować nadmiernego wysiłku i jeżeli zauważy takie objawy, natychmiast odpocząć i skorygować swój plan zajęć.

23 tydzień ciąży – waga matki

Patrząc na rosnąca wagę w 23 tygodniu ciąży, matki często wpadają w panikę. Najczęściej kierowanym do koleżanek, które już rodziły, pytaniem bywa: ile przytyłyście? Nie należy jednak sugerować się doświadczeniami innych osób, gdyż wpływ na przybieranie na wadze ma wiele czynników – na przykład w ciąży bliźniaczej o wiele bardziej się tyje. Warto jednak zaznajomić się z zaleceniami odnośnie wagi.

Do tego czasu matka powinna przybrać od początku ciąży nie więcej niż 8–9 kg. W 2 trymestrze waga rośnie średnio o pół kilograma na tydzień. Kobieta, która nie przytyła wystarczająco, powinna porozmawiać o tym z lekarzem i upewnić się, że spożywa odpowiednią liczbę kalorii. Osoby przybierające zanadto muszą także przyjrzeć się swojej diecie oraz wyeliminować z niej niezdrowe i kaloryczne przekąski.

Jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży?

Dziecko ma już w 22 tygodniu ciąży właściwe dla niemowlęcia proporcje, jednak wciąż jest chude. Tkanka tłuszczowa musi się jeszcze wytworzyć. Jego skóra zaczyna nabierać koloru, jest jednak lekko czerwona ze względu na rozwijające się pod nią naczynia krwionośne.

W 23 tygodniu ciąży intensywnie rozwijają się płuca dziecka. Proces ten może zostać upośledzony poprzez wdychanie dymu tytoniowego, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę i nie przebywać w towarzystwie osób palących. Na tym etapie każdy dzień w macicy jest niezwykle istotny dla dziecka. Gdy płuca się w pełni rozwiną, będzie ono mogło bezpiecznie przeżyć poza organizmem matki.

Płód może już odczuwać strach i zdenerwowanie wywołane nastrojami ciężarnej, głośnym hałasem lub słyszaną przez niego kłótnią. Reaguje na to przyspieszeniem tętna i zwiększoną intensywnością ruchów. Matka może go uspokoić łagodnym tonem głosu, głaskaniem po brzuchu lub spokojną muzyką.

Prawidłowa waga i długość dziecka w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży płód powinien mieć długość 20 cm i ważyć 400–500 g, ale nie należy się martwić, gdy parametry te są nieco inne, jeśli lekarz prowadzący ciążę nie wykazuje obaw. Choć rodzice często chcieliby, żeby ich dziecko jak najszybciej rosło, warto pamiętać, że mniejsze łatwiej urodzić.

23 tydzień ciąży a ruchy dziecka

W 23 tygodniu ciąży ruchy dziecka są od dłuższego czasu wyczuwalne przez matkę. Mogła się ona już nauczyć nie tylko rytmu dobowego potomka, ale także niektórych jego preferencji. Szybkimi i intensywnymi ruchami reaguje on na strach, natomiast powolne mogą świadczyć o jego zadowoleniu. Także tata kładąc rękę na brzuchu, może już poczuć ruchy dziecka, choć nie jest to takie proste.

23 tydzień ciąży – USG

Zaleca się wykonywanie USG połówkowego oraz USG 3D i 4D pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, jednak rodzice, którzy się z tym spóźnili, ciągle mogą je wykonać w 23 tygodniu ciąży. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się na badanie.

23 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza rządzi się trochę innymi prawami niż pojedyncza. Brzuch matki może już być tak duży, jak niektórych jej koleżanek tuż przed rozwiązaniem. Ponadto w ciąży mnogiej dzieci powinny po 20 tygodniu ciąży przybierać na wadze mniej, niż przewidują siatki centylowe dla ciąż pojedynczych, gdyż w przeciwnym razie mogłoby zabraknąć dla nich miejsca w macicy.

Poród w 23 tygodniu ciąży

Dzieci urodzone w 23 tygodniu ciąży mają bardzo nikłe szanse na przeżycie. Te, którym się to udaje, często muszą borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi przez całe życie. Warto też pamiętać, że nie każdy szpital jest wyposażony w odpowiednią aparaturę, żeby zadbać o zdrowie wcześniaka. Osoby, które wiedzą, że może grozić im przedwczesny poród, powinny zawczasu zorientować się, który szpital w ich okolicy może pomóc w takiej sytuacji i w przypadku powikłań udać się bezpośrednio do niego.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
4
Polecamy
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki?
Ile powinna wynosić waga dziecka?
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka? TVN zdrowie
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?