Dieta nie kojarzy się z niczym dobrym ani przyjemnym. Pierwsze skojarzenia, które większości z nas przychodzą do głowy to rezygnacja z ulubionych posiłków, ciągłe wyrzeczenie oraz głód. Tymczasem mimo negatywnych skojarzeń Polki ciągle się odchudzaj i ciągle są na diecie. Statystyki zabiera im to 17 lat.
Kto i po co się odchudza?
Do stosowania diety przyznaje się 31 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn. Po co się odchudzamy? Większość, czyli 32 proc. badanych chce zredukować masę ciała. Niestety badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) pokazują także, że prawie co 4. nie jest zadowolony z efektów nowego stylu życia, a to właśnie osoby niezadowolone ze zmian wdrożonych w jadłospisie częściej wracają do starych nawyków żywieniowych. Zatem, czy odchudzanie i przechodzenie na dietę, która nic nie daje ma sens?
Zdrowe żywienie zamiast diety
Trzymanie się zasad zdrowego żywienia nie jest proste, zwłaszcza gdy - powiedzmy sobie szczerze - smaczna żywność przetworzona jest na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony większość kobiet (i mężczyzn) chce być zdrowa i cieszyć się piękną sylwetką.
Cześć kobiet stawia sobie bardzo duże wymagania i zaczyna stosować zbyt restrykcyjne diety odchudzające. Zdarza się, że zamiast tracić kilogramy tracą chęć do życia i poczucie własnej wartości. Panie zapominają, że tylko rozsądne i stopniowe odchudzanie daje długotrwałe efekty i zamiast poszukać pomocy u specjalisty wolą sięgnąć po kolejną "dietę cud". A tak naprawdę, żeby poczuć różnic wystarczą już małe zmiany.
Zobacz film i dowiedz się ile cukru zjadamy:
Złoty środek
Kluczem do sukcesu jest równowaga. Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być traktowana jako kara. Sięganie po dobrej jakości, pełnowartościowe jedzenie w końcu zaprocentuje. Poprawi się nie tylko sylwetka, skóra, ale również samopoczucie. Warto pamiętać, że zdrowe odżywianie wcale nie musi oznaczać rezygnacji np. ze słodyczy. Drobne ustępstwa nie są niczym zły, pod warunkiem, że zdarzają się od czasu do czasu, a nie codziennie.
Kampania „Słodka równowaga”
Cukier jest wszechobecny. Znajduje się w parówkach czy w ketchupie. Choć nie da się go całkowicie wyeliminować, to można stosować go rozsądnie. Kampania "Słodka równowaga" ma pokazać, że cukier może być niebezpieczny i przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem. Nie chodzi jednak o straszenie chorobami, a uświadomienie, że w naszej diecie może znaleźć się praktycznie każdy dowolny produkt -pod warunkiem, że stanowi tylko dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety połączonej z aktywnym trybem życia.