Polub nas na Facebooku
Czytasz: 11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?

Siedząca na łóżku zmartwiona kobieta we wczesnej ciąży

Fot: fizkes / stock.adobe.com

11 tydzień ciąży to moment, w którym wielkość płodu zaczyna się coraz gwałtowniej zmieniać. Uciążliwe objawy z początku pierwszego trymestru zaczynają ustępować i przyszła matka czuje się coraz lepiej

Koniec pierwszego trymestru jest często opisywany jako najlepszy moment ciąży. Oglądany na USG płód przypomina już człowieka, a rodzice powoli zaczynają się czuć pewnie w nowej sytuacji. Przy odpowiednim trybie życia, zbilansowanej diecie i pod kontrolą lekarza dziecko powinno rozwijać się bez problemu.

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień to 3 miesiąc ciąży, a do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko 2 tygodnie. Ryzyko poronienia znacznie spada, można też już wykluczyć wystąpienie najczęstszych wad rozwojowych.

Jakie objawy występują w 11 tygodniu ciąży?

Do czasu 11 tygodnia ciąży mdłości i wymioty zostają już najczęściej zastąpione przez narastający u matki apetyt. Może ona też zacząć przybierać na wadze, a jej brzuch delikatnie się zaokrągla. Często pojawiającymi się dolegliwościami w tym okresie są uporczywa zgaga, zaparcia i bóle podbrzusza.

Zgaga w pierwszym i drugim trymestrze wywoływana jest przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele matki i potrafi być bardzo uporczywa. W jej leczeniu najlepiej sięgać po sposoby naturalne, ponieważ większość leków może być niebezpieczna dla płodu. W celu zapobiegania tej dolegliwości należy jeść często, ale mało i nie przejadać się. Jeżeli mimo wszystko zgaga wystąpi, pomocne mogą być migdały, siemię lniane lub woda z łyżeczką sody oczyszczonej.

Do zaparć również dochodzi na skutek zmian hormonalnych, w wyniku których zmniejsza się napięcie mięśni gładkich. Potrafią one być bardzo dokuczliwe i trwać nawet do kilku dni. Można im zapobiegać, zachowując aktywność fizyczną i spożywając produkty bogate w błonnik.

Ból brzucha w 11 tygodniu ciąży

Ból podbrzusza w 11 tygodniu ciąży potrafi bardzo zaniepokoić przyszłą matkę. Jeżeli jednak nie jest on wyjątkowo silny i nie towarzyszą mu plamienia czy skurcze, prawdopodobnie dziecku nic jest. Może być on wywołany dolegliwościami układu pokarmowego – na przykład zaparciami. Inną przyczyną może być rozciąganie się więzadeł macicy, co potrafi wywołać silny ból promieniujący do krzyża lub pachwiny. Pomocne w takim wypadku mogą być masaże stóp.

11 tydzień ciąży – brzuch

W 11 tygodniu ciąży brzuch ciągle może nie być widoczny, ale lada dzień z pewnością się pojawi. Najszybciej zarysowuje się on u szczupłych osób, choć i one najpierw odczuwają poszerzenie się tali. Dodatkowo na brzuchu może się również pojawić linea nigra (z łac. czarna linia) – linia o ciemniejszym zabarwieniu biegnąca od pępka w dół.

11 tydzień ciąży – samopoczucie

W 11 tygodniu ciąży samopoczucie matki najczęściej się poprawia, choć nadal mogą towarzyszyć jej silne zmiany nastroju. Do początku 2 trymestru poziom hormonów ulega stabilizacji i ciężarna najczęściej jest o wiele spokojniejsza.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Wielkość i wygląd płodu w 11 tygodniu ciąży

Płód w 11 tygodniu ciąży ma już około 5 cm i waży 8–10 g. Na tym etapie wygląda już jak człowiek, choć jego głowa ciągle jest duża w stosunku do reszty ciała. Jego kręgosłup wyprostowuje się i wydłuża, a skóra nabiera koloru i przestaje być przezroczysta.

Dziecko w 11 tygodniu ciąży

Serce rozwijającego się płodu w 11 tygodniu ciąży jest już w pełni ukształtowane i pompuje krew. Zaczyna też funkcjonować jego mózg. Rozwijają się narządy płciowe, tworzą łożyska paznokci i zalążki mieszków włosowych. Co ciekawe, dziecko ma już nawet wykształcone struny głosowe.

11 tydzień ciąży – USG, USG 3D i 4D

11 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego USG. Najczęściej w tym czasie przeprowadza się już drugie badanie ultrasonografem – genetyczne, dzięki któremu lekarz może wykluczyć występowanie wad rozwojowych i chorób genetycznych (na przykład zespołu Downa czy Turnera). Większość wad powstaje do 8 tygodnia ciąży, dlatego po badaniu przesiewowym rodzice mogą już odetchnąć z ulgą.

USG 3D i 4D pokazują zewnętrzny wygląd dziecka i mają słabą wartość diagnostyczną. Robienie ich w tak wczesnej ciąży nie ma żadnego uzasadnienia. Rodzice, którzy chcą obejrzeć swoje dziecko, powinni poczekać z tym do połowy ciąży, czyli 20 tygodnia.

Ciąża w 11 tygodniu – jakie są zagrożenia?

Do tego czasu ukształtowało się już większość organów dziecka i jest ono o wiele bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że można go na nie lekkomyślnie wystawiać – alkohol, papierosy i większość leków nie powinny być używane do końca karmienia piersią.

Największe zagrożenia dla rozwijającego się w tym czasie płodu niosą ze sobą potencjalne choroby matki, dlatego stan zdrowia osób cierpiących na przewlekłe choroby powinien być monitorowany przez lekarza. Warto również uważać na częste w tym okresie zawroty głowy i powoli wstawać, aby zminimalizować ryzyko upadku, który mógłby być bardzo niebezpieczny dla dziecka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
3
Polecamy
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć? TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
10.
tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jak wygląda dziecko w 10.
tygodniu ciąży?
10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?