Czym jest Zovirax Intensive?
Zovirax Intensive jest silnie działającym lekiem zwalczającym wirusa opryszczki pospolitej. Zovirax Intensive występuje w formie kremu, a jego substancją czynną jest acyklowir o działaniu przeciwwirusowym. Stosuje się go miejscowo na skórę warg lub twarzy (w zależności od miejsca rozwoju opryszczki).
Zovirax Intensive – skład
Substancją czynną w Zovirax Intensive jest acyklowir i w 1 gramie kremu zawiera 50 mg tego związku. Inne substancje zawarte w leku to: glikol propylenowy, wazelina biała, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, Arlacel 165, poloksamer 407, laurylosiarczan sodu, dimetykon oraz woda oczyszczona.
Zobacz film i sprawdź skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie się jej pozbyć:
Zovirax Intensive – ważne informacje oraz środki ostrożności
Kiedy nie należy stosować leki Zovirax Intensive:
- W przypadku uczulenia na acyklowir, walacyklowir, glikol propylowy lub na którykolwiek z pozostałych składników kremu,
- Leku nie należy stosować na inne zakażenia niż opryszczka,
- Do leczenia opryszczki narządów płciowych,
- Na błony śluzowe (np. oczu, wewnątrz jamy ustnej lub nosa).
Środki ostrożności:
- Zovirax Intensive powinien być stosowany wyłącznie na opryszczę umiejscowioną na wargach i twarzy,
- Należy unikać kontaktu z oczami. Zarówno przed jak i po zastosowaniu leku, należy dokładnie umyć w celu zminimalizowania możliwości przeniesienia się zakażenia na inne miejsca na skórze,
- Przed rozpoczęciem stosowania leku Zovirax Intensive należy zwrócić się do lekarza, jeżeli układ odpornościowy pacjenta nie działa prawidłowo, np. przy przeszczepie szpiku kostnego, choroba AIDS oraz, gdy wystąpiła szczególnie ciężka nawrotowa opryszczka wargowa.
- Kobiety w ciąży, karmiące piersią i te planujące ciąże powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Zovirax Intensive – dawkowanie
Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę. Na zainfekowane miejsce należy nałożyć cienką warstwę leku. Czynność należy powtórzyć 5 razy dziennie w około czterogodzinnych odstępach z przerwą na noc.
Leczenie Zoviraxem Intensive jest najskuteczniejsza w momencie, kiedy kuracja rozpoczyna się jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki (pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie). Leczenie można również rozpocząć po pojawieniu się grudek lub pęcherzyków. Leczenie powinno trwać co najmniej 4 dni. W przypadku, kiedy zmiany chorobowe nie ustępują po upływie 10 dni od stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Zastosowanie większej dawki niż jest zalecana oraz jej pominięcie
Po zastosowaniu większej dawki nie powinno wywołać objawów toksycznych, nawet po przypadkowym spożyciu całej zawartości tuby leku Zovirax Intensive. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować podwójnej ilości leku. Zmianę chorobową należy posmarować jak najszybciej i kontynuować leczenie jak poprzednio.
Zovirax Intensive – możliwe działania niepożądane
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób):
- Łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry,
- Przemijające uczucie pieczenia, kłucia lub mrowienia może pojawić się bezpośrednio po nałożeniu kremu,
- Swędzenie.
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób):
- Rumień,
- Kontaktowe zapalenie skóry.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10 000 osób):
- Nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym ciężkie, np. obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.
W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej o objawach obejmujących także obrzęk twarzy, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Zovirax Intensive i natychmiast skontaktować się z lekarzem.