Polub nas na Facebooku
Czytasz: GIS podaje maksymalne dawki witamin i minerałów w suplementach diety!
menu
Polub nas na Facebooku

GIS podaje maksymalne dawki witamin i minerałów w suplementach diety!

Kanapka z suplementami

Fot: GettyImages/YagiStudio

Główny Inspektorat Sanitarny sprecyzował maksymalne stężenia dawek niektórych witamin i minerałów, które powinny znajdować się w suplementach diety. Czy podjęte decyzje wpłyną na rynek suplementów i będą podlegać dozorowi? Sklasyfikowano również jakie informacje producent jest zobowiązany umieszczać na opakowaniach od tych preparatów.

Trzecie tegoroczne posiedzenie Zespołu do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, miało na celu wypracowanie stanowisk dotyczących maksymalnych stężeń witaminy C, witaminy A, kwasu foliowego, niacyny, manganu oraz cynku w zalecanej dziennej dawce suplementów diety dedykowanych dorosłym.

Co o suplementach diety sądzi lekarz? Dowiecie się z tego filmu:

Zobacz film: Suplementy diety - czy warto je stosować? Źródło: Wiem co kupuję

Jaką dawkę witamin i minerałów można przyjąć na dobę?  

Witamina D3 -maksymalna dzienna dawkę to 50 µg/dobę (2000 IU). Wg opinii przedstawicieli zespołu przed rozpoczęciem suplementacji należy oznaczyć stężenie metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu, a następnie skonsultować ten wynik z lekarzem i na ich podstawie ocenić rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu na nią.

Prawidłowe stężenie powinno mieścić się w granicach 20-30 ng/ml. Gdyż stwierdzenie stężenia powyżej 100 ng/ml świadczy o spożywaniu nadmiernych ilości witaminy D3 i jest wskazaniem do przerwania jej suplementacji. Zaledwie 15 minutowa ekspozycja skóry na słońce jest wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Członkowie Zespołu ds. Suplementów Diety wskazują ponadto, że stwierdzenie znacznego przekroczenia stężenia 25-(OH)D może skutkować zwiększonym pragnieniem, przy jednoczesnym częstszym oddawaniu moczu. Zwiększona podaż witaminy D3 może spowodować odkładanie wapnia w narządach oraz predysponuje do kamicy nerkowej i zaburzeń rytmu serca.

Witamina C - maksymalna dzienna dawka to 1000 mg/dzień, przy czym zaleca się by na preparatach zawierających jej duże ilości umieszczona została informacja “nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową”.

Witamina PP - maksymalne dzienne dawki niacyny zostały określone na poziomie 830 mg, kiedy znajduje się ona w suplementach diety w postaci amidu kwasu nikotynowego lub 16 mg, lub w sytuacji gdy występuje w postaci kwasu nikotynowego.

Witamina B9 - maksymalną dzienną dawkę kwasu foliowego określono na poziomie 600 metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu µg, a w przypadku preparatów dla kobiet w ciąży jako 800 µg. Członkowie ZSD zalecają, by na produktach zawierających 800 µg tej witaminy, w jednej dawce, umieszczać informację: “u kobiet w ciąży stosować po konsultacji z lekarzem”.

Witamina A -maksymalna dzienna dawka to 800 µg równoważnika retinolu lub 7 mg w formie beta-karotenu.

Zespół określił również maksymalne dzienne dawki dla poszczególnych minerałów, które są składnikami suplementów diety:

Mangan - 1,8 mg/dobę;

Cynk - 15mg/dobę.

Co nowe uchwały oznaczają dla branży i jakie mogą przynieść konsekwencje?

Zespół ds. Suplementów Diety jest organem opiniodawczo-doradczym GIS i został utworzony w ramach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Do jego obowiązków należy wsparcie merytoryczne i naukowe GIS poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał podejmowanych większością głosów członków Zespołu.

Maksymalne dawki dla minerałów i witamin w suplementach diety, zostały wprowadzone w celach czysto informacyjnych dla pacjentów, którzy świadomie przyjmują kolejne preparaty oraz lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek, którzy mają bezpośredni kontakt z tego rodzaju suplementami.

Zgodnie z obowiązującym prawem uchwały Głównego Inspektora Sanitarnego nie mają żadnej mocy wiążącej oraz nie dysponują organami ścigania więc przeprowadzenie kontroli rynku suplementów jest wykluczone.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy suplementy diety wspomagające odchudzanie działają, obejrzyj fragment filmu: 

Zobacz film: Suplementy diety wspomagające odchudzanie - czy to ma sens? Źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?