Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zielona kupka u dziecka - jakie są przyczyny jej występowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Zielona kupka u dziecka - jakie są przyczyny jej występowania?

NAN

Fot: Sergey Khamidulin / stock.adobe.com

Zielonkawa kupka u niemowlaka lub starszego dziecka powszechnie uważana jest za nieprawidłowy stan. Zawartość pieluchy może być pierwszym sygnałem rozwijających się schorzeń lub innych dolegliwości u małego dziecka. Mimo to stolec o zielonym kolorze zdarza się często i nie musi świadczyć o chorobie.

Pierwsza ciemnozielona kupka dziecka to smółka. Kolejne to kupy przejściowe. Dziecko może wypróżniać się na zielono z racji rozwijającej się choroby czy sposobu żywienia. Przyczyną może być karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym czy urozmaicanie diety.

Zielona kupka u noworodka - smółka i kupy przejściowe

Pierwszy stolec wydalony przez noworodka to tzw. smółka, która ma gęstą, lepką, kleistą konsystencję, ciemnozielony kolor i bywa całkiem bezwonna. Smółka powstaje już podczas życia płodowego - jelita dziecka zapełniają się od 20 tygodnia ciąży. Składa się z mazi płodowej, wód płodowych, żółci, złuszczonego nabłonka śluzówki przewodu pokarmowego, enzymów trawiennych, bilirubiny, biliwerdyny oraz cholesterolu. Pierwsza kupa jest zazwyczaj bardzo obfita. Często po jej wydaleniu spada masa ciała dziecka (nawet do 10% masy urodzeniowej). Proces wydalania smółki powinien nastąpić w ciągu pierwszej doby od przyjścia dziecka na świat. Całkowite oczyszczanie organizmu trwać może nawet przez 4 dni. Jeśli nie doszło do jej terminowego wydalenia konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ jej brak może świadczyć o niedrożności jelit noworodka lub o chorobie Hirschsprunga (wrodzone schorzenie unerwienia jelita). W przypadku niedotlenienia płodu smółka może zostać wydalona jeszcze podczas życia w łonie mamy. Dochodzi wtedy do zabarwienia wód płodowych na zielonkawy kolor. Ich odejście powinno prowadzić do jak najszybszego rozwiązania ciąży, ponieważ oznacza stan zagrażający życiu i zdrowiu dziecka. Rozwinąć się może wówczas zespół aspiracji smółki (MAS). Występuje on u 2-10% noworodków, u których stwierdzono smółkę w wodach płodowych. Spowodowany jest zachłyśnięciem się przez dziecko zanieczyszczonymi wodami płodowymi, na skutek czego dochodzi do niedrożności oddechowej i zaburzenia oddychania.

Kolejne po smółce są stolce przejściowe o zielono-brunatnym lub zielono-żółtym zabarwieniu zawierające widoczne grudki mleka. Mają lekko kwaśny zapach. Mogą pojawiać się nawet kilka, kilkanaście razy w ciągu doby. Nie jest to ostateczna forma dziecięcej kupy. Stolce przejściowe są wydalane przez niedojrzały układ pokarmowy, który nie przyzwyczaił się jeszcze do przyswajania pokarmu. Mogą być luźne, papkowate, wodniste i niejednokrotnie spienione. Odpowiada za to zachodzący w jelicie grubym proces fermentacji laktozy i zawarta w mleku matki siara. Z biegiem czasu i w miarę urozmaicania jadłospisu dziecka poprzez włączanie do diety nowych produktów spożywczych kupa z zielonej zmieni kolor na brązowy.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Gdy dieta dziecka opiera się na mleku matki kupka może być grudkowata, ziarenkowata, o konsystencji musztardy lub gęstej śmietany. Przybiera kolor jasnożółty, złocisty, musztardowy, intensywnej zieleni lub seledynowy. Ma kwaśny zapach. Zielone zabarwienie kupy może być determinowane techniką karmienia piersią. Podczas krótkiego i naprzemiennego karmienia z obu piersi niemowlakowi dostarczane jest mleko pierwszej fazy, które zawiera dużą ilość laktozy. Jej nadmiar nasila proces fermentacji treści jelit, co może być przyczyną zielonej kupki. Stolec przybiera taki kolor, gdy utlenia się w momencie kontaktu z powietrzem.

W przypadku dziecka karmionego piersią zielona kupka może oznaczać, że w diecie matki znajduje się produkt, którego niemowlę nie toleruje. Ma ono jeszcze słabo rozwinięty układ pokarmowy i jest bardzo wrażliwe na produkty spożywcze powszechnie zaliczane do alergizujących. Zielona kupka z domieszką śluzu i krwi może sygnalizować alergię pokarmową. Matka powinna wtedy wprowadzić dietę eliminacyjną i wykluczyć z codziennego jadłospisu przede wszystkim mleko i inne przetwory mleczne, a także pomidory, cytrusy, truskawki, wiśnie, orzechy, czereśnie, czekoladę, potrawy wzdymające i napoje gazowane.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Zielona, jasnożółta, żółto-brązowa i brązowo-zielona kupka u niemowlaka karmionego sztucznie może wynikać z podawania modyfikowanego mleka wzbogaconego w żelazo czy mieszanek ze zhydrolizowanym białkiem. Kupy te mają znacznie bardziej stałą konsystencję w porównaniu ze stolcem dziecka karmionego piersią. Są zdecydowanie twardsze i bardziej zwarte. Ich zapach bywa nieco zgniły i mają konsystencję masła orzechowego.

Co może oznaczać krew w stolcu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty.

Zielona kupka dziecka w wyniku urozmaicania diety

Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów do menu dziecka zmianie ulega zawartość pieluchy. Kupka często przejmuje kolorystykę spożytych produktów. Silnie barwiącymi na zielono są: groszek, brokuły i szpinak. Rozszerzanie diety sprzyja przyspieszonemu pasażowi jelitowemu. Zielona kupka zawierać może wówczas niestrawione lub nadtrawione resztki pokarmu.

Ciemnozielony stolec - przyczyny zielonej kupy u starszych dzieci

Za pojawienie się zielonego stolca u dziecka 2-3 letniego i starszego odpowiadać mogą:

  • infekcje bakteryjne i wirusowe, zwłaszcza rotawirusami,
  • stany zapalne,
  • biegunka,
  • ząbkowanie,
  • żółtaczka,
  • niewłaściwe wchłanianie jelitowe,
  • zakażenia grzybicze,
  • nadmiar żelaza,
  • zatrucia pokarmowe,
  • alergie pokarmowe, zwłaszcza nietolerancja laktozy,
  • kuracja antybiotykowa,
  • pozostająca w stolcu w formie niezmienionej bilirubina,
  • zmieniona flora bakteryjna jelit.

Zielone zabarwienie kupy jest domeną niemowlaków. Dlatego, gdy pojawi się u starszego dziecka, należy skonsultować się z pediatrą, który dokładnie określi przyczynę tego stanu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
108
45
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?