Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół Mirizziego jako jedno z powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego. Jak się objawia i jak go leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół Mirizziego jako jedno z powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego. Jak się objawia i jak go leczyć?

ból brzucha

Fot.: Carlo107 / Getty Images

Zespół Mirizziego to rzadki zespół chorobowy objawiający się żółtaczką cholestatyczną. Występuje na równi u kobiet i mężczyzn, częściej u osób w podeszłym wieku. Przyczyną powstania choroby jest upośledzenie odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Leczenie opiera się na podawaniu choremu środków przeciwbólowych i kroplówek nawadniających.

Charakterystycznym objawem dla zespołu Mirizziego jest ból w okolicy prawego podżebrza, który uniemożliwia wzięcie choremu pełnego wdechu. Wyczuwalny może być także jego pęcherzyk żółciowy. Ponadto pacjent ma przyspieszone tętno i nierówny szybki oddech. Klasyczne symptomy nie wystarczą jednak, aby postawić diagnozę. Rozpoznanie opiera się także na badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

Charakterystyka zespołu Mirizziego

Objawem zespołu Mirizziego może być żółtaczka cholestatyczna. Po raz pierwszy opisany został w 1968 roku przez Pablo Luisa Mirizziego – argentyńskiego gastroenterologa. Zaklasyfikował on zespół jako jedno z powikłań przewlekłej kamicy żółciowej, a za czynnik sprawczy choroby uznał zaleganie kamieni żółciowych w szyjce pęcherzyka lub we wnętrzu jego przewodu. Miało to skutkować uciskiem na przewód wątrobowy wspólny i tym samym jego przewlekłym zapaleniem oraz wtórnym zwężeniem światła, co doprowadzało do zastoju żółci.

Na zespół Mirizziego cierpi około 1% osób, które są po cholecystektomii (operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego) i 0,1% chorych na kamicę żółciową. Tendencję do zachorowania mają osoby w podeszłym wieku, niezależnie od płci. W 10% przypadków choroba ma charakter niekamiczny i ujawnia się zazwyczaj w ciężkich schorzeniach ogólnoustrojowych.

Jak powstaje zespół Mirizziego? Klasyfikacja choroby według Csendesa

Główną przyczyną zachorowania na zespół Mirizziego jest gromadzenie się licznych i dość dużych kamieni w zatoce Hartmanna pęcherzyka żółciowego, w jego szyjce lub miejscu połączenia z przewodem wątrobowym wspólnym. W efekcie dochodzi do powstania stanu zapalnego, następnie martwicy, a potem bliznowacenia. Tworzy się przetoka przylegająca do przewodu żółciowego wspólnego. Powoduje to jego zamknięcie przez ucisk, czego skutkiem jest cholestaza i żółtaczka.

Zespół Mirizziego podzielono na cztery typy zgodnie z klasyfikacją Csendesa: typ I, w którym nie dochodzi do utworzenia się przetoki, typ II, w którym przetoka zajmuje >33% szerokości przewodu żółciowego wspólnego (CBD), typ III, w którym przetoka ma 33–66% szerokości cbd oraz typ IV, w którym utworzona przetoka ma ponad 66% szerokości przewodu żółciowego wspólnego.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Inne rodzaje kamieni: w śliniankach, kanalikach łzowych, miedniczkach nerkowych. Źródło: 36,6

Objawy zespołu Mirizziego

Do charakterystycznych objawów zespołu Mirizziego można zaliczyć kolkę żółciową trwającą ponad pięć godzin i dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu, które uniemożliwiają choremu głębokie zaczerpnięcie powietrza. Występuje u niego tzw. dodatni objaw Murphy’ego, który sprawdza się za pomocą dłoni przyłożonej do miejsca pod prawym łukiem żebrowym. Pacjent jest proszony o wykonanie wdechu. Gdy jest to niemożliwe, symptom uznaje się za dodatni. Podobnie jest z objawem Chełmońskiego, przy którym chory odczuwa ból na skutek lekkiego uderzenia w tę samą okolicę.

U pacjentów z zespołem Mirizziego można wyczuć palpacyjnie pęcherzyk żółciowy. U części z nich występują też klasyczne objawy otrzewnowe takie jak: ból brzucha, zatrzymanie gazów lub stolca, gorączka, nudności i wymioty oraz osłabienie. Chory ma przyspieszone tętno i równie szybko oddycha. Może pojawić się cholestaza i żółtaczka.

Jak rozpoznać zespół Mirizziego?

Diagnostyka tej choroby nie jest trudna, ponieważ ma ona typowe dla zespołu objawy, ale rozpoznanie nie opiera się wyłącznie na badaniu przedmiotowym. U chorego należy wykonać szereg badań laboratoryjnych i koniecznie ultrasonografię jamy brzusznej (USG). Badaniem pomocniczym jest tomografia komputerowa (TK).

Analizy z krwi niezbędne do postawienia właściwej diagnozy to:

  • morfologia krwi obwodowej – widoczna jest w niej leukocytoza,
  • białko ostrej fazu CRP (wynik będzie podwyższony),
  • próby wątrobowe – aspat i alat,
  • fosfataza alkaliczna oraz amylaza,
  • oznaczenie poziomu bilirubiny we krwi (stwierdza się hiperbilirubinemię).

W obrazie USG chorego widoczny jest obrzęk ściany pęcherzyka żółciowego oraz złogi i zapalenie zgorzelinowe (obecność gazu w ścianie). Objaw Murphy’ego jest dodatni pod wpływem ucisku głowicy. W lżejszych przypadkach może to być jedynie pogrubienie ścian pęcherzyka lub obecność szlamu w jego świetle.

Leczenie zespołu Mirizziego

Leczenie zespołu Mirizziego jest zależne od stopnia nasilenia objawów. Chory musi być na ścisłej diecie. Powinno się go stale nawadniać za pomocą wlewów dożylnych. W razie bólu ma podawane środki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Zespół Mirizziego leczy się również za pomocą antybiotyków. Pacjent ma podawaną cyklosporynę III generacji lub cyprofloksacynę. Jeśli zachodzi u niego podejrzenia zakażenia bakteriami, powinien otrzymać dodatkowo metronidazol lub amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Terapia trwa około 5–7 dni. Chorych z ostrym kamicznym zapaleniem pęcherzyka żółciowego poddaje się operacji laparoskopowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Zapalenie woreczka żółciowego:
przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Żółtaczka mechaniczna – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Żółtaczka mechaniczna – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?