Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół Cornelii de Lange – charakterystyka schorzenia, leczenie, długość życia
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół Cornelii de Lange – charakterystyka schorzenia, leczenie, długość życia

Stopy dziecka w szpitalnym łóżku

Fot. dtimiraos / Getty Images

Zespół Cornelii de Lange, nazywany także zespołem karłowatości amsterdamskiej, jest chorobą genetyczną o bardzo zmiennym nasileniu. Jego cechą charakterystyczną jest szereg wad wrodzonych i upośledzenie umysłowe o różnym stopniu zaawansowania. Choroba jest rzadka. Występuje zaledwie u jednego dziecka na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy urodzeń.

Przy zespole Cornelii de Lange długość życia zależy od rodzaju wad i dolegliwości, które towarzyszą tej chorobie. Nie ma na nią lekarstwa. Dzięki wielospecjalistycznemu leczeniu można poprawić choremu komfort życia.

Czym jest zespół Cornelii de Lange?

Zespół Cornelii de Lange to wieloukładowa choroba genetyczna, której objawy mają różny stopień nasilenia. Opisano go w 1933 roku, a swoją nazwę zyskał od imienia i nazwiska holenderskiej lekarki. Nie miała ona jednak styczności z osobą chorą. Pacjenta z tym zespołem zdiagnozowano dopiero w 1916 roku dzięki W. Brahmannowi, stąd jego inna nazwa – zespół Brachmanna-de Lange lub zespół karłowatości amsterdamskiej.

To bardzo rzadka choroba. Pojawia się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy urodzeń. Można ją rozpoznać nawet w okresie prenatalnym podczas badania ultrasonograficznego. Nie zawsze jest dziedziczona od rodziców. Mutacje, które ją powodują, występują de novo, co oznacza, że są niezależne od przekazanych dziecku genów.

Polecamy: USG genetyczne – w którym tygodniu ciąży je wykonać i jak przebiega?

Mutacje genów w zespole Cornelii de Lange

Etiologia powstawania zespołu Cornelii de Lange jest złożona, ponieważ schorzenie może być spowodowane mutacją aż trzech różnych genów: NIPBL, SMC1A oraz SMC3. To nimi jest uwarunkowany przebieg choroby. Najcięższe przypadki obserwuje się przy mutacji genu NIPBL, lżejsze zaś przy mutacjach SMC1A i SMC3. Większość z nich powstaje niezależnie od genów rodziców. Dziedziczenie choroby występuje bardzo rzadko.

Objawy zespołu Cornelii de Lange

Zespół Cornelii de Lange cechuje się wieloma wadami wrodzonymi i szeregiem objawów klinicznych, które często są zauważalne od razu po urodzeniu. Dzieci z zespołem karłowatości mają wyraźną dysmorfię twarzy. Ich nosy są krótkie, a zewnętrzne kąciki oczu skierowane ku dołowi. Broda jest mała i ma kwadratowy kształt. Widoczne są braki w uzębieniu. Charakterystyczne są również:

  • wady kończyn – dzieci z karłowatością amsterdamską borykają się z szeregiem nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu kostnego. Ich paluchy są zrośnięte lub wykoślawione, klatka piersiowa zapadnięta, a kręgosłup krzywy. Masa szkieletowa chorego dziecka jest zdecydowanie mniejsza niż u zdrowego;
  • niski wzrost i krótkogłowie – osoby z zespołem Cornelii de Lange mierzą nie więcej niż 150 cm. Ich głowa jest krótka, uszy głęboko osadzone, a brwi zrośnięte i bardzo mocno zarysowane. Nieprawidłowościom towarzyszy niedosłuch lub całkowita głuchota;
  • zaburzenia mowy wymagające współpracy z logopedą;
  • nieprawidłowy rozwój organów i spowodowane tym choroby np. wady serca, zaburzenia widzenia, zaburzenia hormonalne, małe narządy płciowe, choroby nerek i układu moczowego, refluks żołądkowo-przełykowy;
  • opóźniony rozwój psychoruchowy i niesprawność intelektualna – stopień upośledzenia umysłowego jest zależny od rodzaju mutacji.

Dzieci z zespołem Cornelii de Lange przejawiają zachowania autystyczne. Nie lubią zmian w swoim otoczeniu i nierzadko reagują na nie agresją. Bywa też tak, że są nadpobudliwe i mają problem ze skupieniem uwagi.

Diagnostyka zespołu Cornelii de Lange

Zespół Cornelii de Lange można podejrzewać podczas prenatalnych badań ultrasonograficznych, kiedy w obrazie aparatu widać zniekształcenie kończyn i opóźniony rozwój wewnątrzmaciczny dziecka. W I trymestrze ciąży zaleca się też wykonanie testu PAPP-a z surowicy, ale i tak ostateczna diagnoza jest możliwa dopiero po przeprowadzeniu badań genetycznych.

Kiedy należy zrobić badania genetyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Wadowską – Jaszczyńską. Źródło: 36,6

Leczenie zespołu Cornelii de Lange

Zespół Corneliii de Lange jest chorobą genetyczną, zatem nieuleczalną. Dziecko chore jest niepełnosprawne i upośledzone umysłowo do końca życia. Choroba może mieć lekki lub ciężki przebieg. Objawy kliniczne często ujawniają się stopniowo, etapami dochodzą nowe przypadłości spowodowane mutacją genów. Dziecko wymaga stałej opieki lekarskiej wielu specjalistów oraz farmakologicznego leczenia objawowego i niekiedy operacji chirurgicznych. Niezwykle ważna przy zespole Cornelii de Lange rehabilitacja ma je wspomóc ruchowo i poprawić komfort życia. Nie ma jednak gwarancji na jego przedłużenie. Długość życia chorego jest uwarunkowana przebiegiem choroby i stopniem zaawansowania upośledzenia. Dziecko z tym zespołem wymaga stałej pomocy. Może nigdy nie być w pełni samodzielne.

Bibliografia:

1. J. Wierzba, T. Wierzba, M. Mazurkiewicz-Wierzbińska i inni, Dorosły z rzadkim schorzeniem genetycznym – diagnostyka i terapia zespołu Cornelii de Lange, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, tom 4, nr 4, s. 273–280.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
7
Polecamy
Zespół Aperta – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie
Zespół Aperta – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Zespół Pradera-Williego.
Jak leczyć niepohamowane uczucie głodu i inne objawy choroby?
Zespół Pradera-Williego. Jak leczyć niepohamowane uczucie głodu i inne objawy choroby? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?