Żelatyna jest łatwo dostępnym produktem spożywczym wykorzystywanym w produkcji żywności, a także w domowych kuchniach. Poza właściwościami żelującymi cenionymi w przemyśle, wykazuje również działanie prozdrowotne. Przyczynia się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia kości i stawy.
Żelatyna - z czego jest żelatyna?
Żelatyna stanowi połączenie białek i peptydów uzyskiwanych na drodze hydrolizy kolagenu, który znajduje się w kościach i chrząstkach. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz w kuchni. Wykazuje właściwości emulgujące i żelujące, dlatego dodawana jest do licznych produktów żywnościowych, np. jogurtów, słodyczy, konserw. W domowych kuchniach żelatyna najczęściej wykorzystywana jest do przygotowywania galaretek owocowych lub mięsnych. Żelatyna jest produktem o wysokiej zawartości białka. W jej składzie występują liczne aminokwasy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i odpowiadają za liczne właściwości prozdrowotne żelatyny. Wśród aminokwasów tworzących białko żelatyny można wyróżnić: glicynę, prolinę, kwas glutaminowy, hydroksyprolinę, alaninę, serynę, leucynę, fenyloalaninę, walinę, treoninę, a także metioninę, izoleucynę i histydynę. Wiele kontrowersji i niechęci do żelatyny budzi sposób jej powstawania. Żelatyna jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego, który wytwarza się z kolagenu pozyskiwanego ze zwierzęcych ścięgien, kości, chrząstek, kopyt bądź rogów. Otrzymana substancja poddawana jest filtracji, a następnie zagęszczeniu. Kolejnym krokiem jest wysuszenie i sproszkowanie żelatyny. W takiej postaci trafia na sklepowe półki.
Żelatyna - właściwości zdrowotne
Żelatyna wykazuje wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Przyczynia się do usprawnienia procesów trawiennych, gdyż pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Żelatyna wspomaga odchudzanie, przyspieszając metabolizm oraz zmniejszając uczucie głodu. Ten rodzaj białka kolagenowego przynosi długotrwałe uczucie sytości oraz zapobiega podjadaniu, a tym samym niepożądanym przyrostom masy ciała. Jest szczególnie zalecana osobom na diecie redukcyjnej, a także aktywnym fizycznie, gdyż nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale również przyspiesza regenerację mięśni. Może stanowić substytut białka dla sportowców, głównie kulturystów.
Żelatyna na stawy - działanie, dawkowanie
Żelatyna, dzięki zawartym w niej aminokwasom posiada korzystny wpływ na stawy. Wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, a ponadto łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące schorzeniom, takim jak: reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroba zwyrodnieniowa. Regularne przyjmowanie żelatyny przyczynia się do przyspieszenia regeneracji tkanki łącznej, dlatego zalecana jest osobom starszym, a także po przebytych urazach i kontuzjach. Kuracja żelatyną polega na wymieszaniu 2 łyżeczek żelatyny w ¼ szklanki zimnej wody. Przygotowaną miksturę odstawia się na całą noc w temperaturze pokojowej. Po przebudzeniu, najlepiej na około pół godziny przed śniadaniem należy zjeść napęczniałą żelatynę. Można ją wzbogacić o dodatek miodu lub jogurtu. Takie domowe leczenie powinno trwać przez miesiąc. Pierwsze rezultaty związane z poprawą funkcjonowania stawów i zmniejszeniem ewentualnych dolegliwości bólowych są odczuwalne już po tygodniu stosowania żelatyny. Żelatyna działa korzystnie nie tylko na stawy, ale również na mięśnie i kości przyczyniając się do ich wzmocnienia.
Żelatyna na włosy - działanie, zastosowanie
Żelatyna, poza właściwościami leczniczymi, ceniona jest również za swoje działanie kosmetyczne. Znajduje zastosowanie w salonach fryzjerskich do laminowania włosów. Zabieg ten służy poprawie kondycji włosów suchych i zniszczonych. Stosowanie żelatyny na włosy przyczynia się do ich nabłyszczenia oraz zwiększenia odporności na urazy. Włosy pod wpływem żelatyny stają się mniej łamliwe, a jednocześnie miększe w dotyku. Ponadto żelatyna zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Do przygotowania domowej mikstury, która poprawi wygląd i kondycję włosów potrzebne są: łyżka żelatyny spożywczej, łyżka odżywki do włosów oraz trzy łyżki gorącej wody. Żelatynę rozpuszcza się w gorącej wodzie, a następnie miesza z odżywką. Uzyskaną maź nakłada się na wcześniej umyte, osuszone włosy zabezpieczając je czepkiem. Po upływie 40 minut żelatynową odżywkę spłukuje się pod bieżącą wodą.
Żelatyna na paznokcie - działanie, zastosowanie
Żelatyna znajduje zastosowanie jako domowa kuracja na łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Pozwala na utwardzenie płytki paznokciowej oraz poprawę jej kondycji i wyglądu. Sposób przygotowania leczniczej mikstury na paznokcie jest bardzo prosty. Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w szklance gorącej wody, a następnie maczać w niej paznokcie przez około 10-15 minut. Żelatynę na paznokcie powinno stosować się regularnie, najlepiej co 3 dni przez okres dwóch tygodni.
Jak wygląda maska do włosów z wykorzystaniem żelatyny? Sprawdźcie koniecznie na filmie: