Sporadyczne zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka na ogół nie są powodem do zmartwień, zwłaszcza gdy trwają krótko i nie powodują dodatkowych objawów. Jeśli jednak przypadłość ta nawraca i towarzyszą jej utrata równowagi, brak koordynacji ruchów lub omdlenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Zawroty głowy przy wstawaniu – przyczyny
Pojawienie się zawrotów głowy podczas podnoszenia się może mieć związek między innymi ze złym stanem zdrowia, infekcją lub urazem. W ustaleniu konkretnej przyczyny tej dolegliwości pomocne są dodatkowe informacje, takie jak czas trwania objawów, obecność innych symptomów i szczegółowy opis sytuacji, w których dochodzi do zawrotów głowy.
Zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się (przy nagłej zmianie pozycji ciała), to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów tej dolegliwości. Osoba doświadczająca zawrotów głowy ma błędne wrażenie, że jej otoczenie obraca się lub porusza.
Zawroty głowy przy wstawaniu i schylaniu mogą być także następstwem zaburzeń krążenia, na przykład spadku ciśnienia tętniczego krwi. Objawy są wówczas krótkotrwałe i towarzyszy im uczucie osłabienia. Obniżenie ciśnienia krwi ma czasem związek z przyjmowaniem niektórych leków.
Do zawrotów głowy mogą doprowadzić również leki stosowane w terapiach układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza gdy organizm jest narażony na przegrzanie i odwodnienie. Większą podatność na wystąpienie zawrotów głowy obserwuje się u chorych na cukrzycę, przyjmujących insulinę, gdy ma miejsce zbyt duży spadek poziomu cukru we krwi. Odczuwają oni wówczas niepokój i intensywnie się pocą – w przypadku takich objawów najczęściej mówimy o hipoglikemii.
U chorych na anemię (niedokrwistość) zawrotom głowy towarzyszy uczucie zmęczenia, bladość skóry i ogólne osłabienie organizmu.
Leczenie zawrotów głowy
Dotarcie do źródła uciążliwych dolegliwości ma kluczowe znaczenie dla zniesienia objawów i uzyskania trwałej poprawy samopoczucia. Czasem wystarczy bowiem zmienić leki, podjąć leczenie choroby odpowiedzialnej za wystąpienie zawrotów głowy lub unikać niektórych sytuacji, aby objawy ustały.
W leczeniu łagodnych napadowych pozycyjnych zawrotów głowy dobre efekty daje tak zwany zabieg lub manewr Epleya – przynosi on poprawę u wielu pacjentów. Manewr Epleya może wykonać lekarz, fizjoterapeuta lub audiolog, a przed jego rozpoczęciem należy poinformować specjalistę o takich problemach zdrowotnych jak nieprawidłowości kardiologiczne lub schorzenia kręgosłupa.
Sporadyczne, poranne zawroty głowy przy wstawaniu często ustępują samoistnie lub pojawiają się na tyle rzadko i krótko, że nie sprawiają większych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku częstych zawrotów głowy przy wstawaniu. W każdym wypadku zalecana jest konsultacja medyczna, ponieważ, nawet jeśli badania diagnostyczne nie wykażą konkretnej przyczyny dolegliwości, odpowiednio dobrane środki farmakologiczne i dodatkowe terapie (np. ćwiczenia fizjoterapeutyczne) mogą znacząco poprawić jakość życia.
Przewlekłe, silne zawroty głowy przy wstawaniu i zaburzenia równowagi można zwalczać z pomocą rehabilitacji przedsionkowej.
W przypadku zawrotów głowy wywołanych przez czynniki psychologiczne warto skorzystać z psychoterapii.
Zawroty głowy przy wstawaniu z krzesła lub łóżka są źródłem dyskomfortu i mogą być przejawem problemów ze zdrowiem, dlatego nie należy ich bagatelizować, zwłaszcza gdy dolegliwości stają się uciążliwe.