Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie
menu
Polub nas na Facebooku

Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

Dłoń, która trzyma kostkę. Uraz. Sportowe buty

Fot: istockphoto.com / astrosystem

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania urazów i zespołów przeciążeniowych. Prawie połowa wszystkich urazów diagnozowanych w medycynie sportowej to urazy wynikające z przeciążenia.

Zespoły przeciążeniowe to przewlekłe urazy powstające pod wpływem powtarzającego się obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego bez odpowiedniego odpoczynku i regeneracji. Ból będący wynikiem przeciążeń dotyka ok. 35% populacji osób dorosłych. Zespoły przeciążeniowe poprzedzają poważne urazy sportowe takie jak naciągnięcia czy zerwania przyczepów ścięgien lub mięśni, zwichnięcia, a nawet złamania kości.

Jak zapobiegać urazom przeciążeniowym?

Główną przyczyną urazów przeciążeniowych są zbyt intensywne treningi słabo dostosowane do możliwości wydolnościowych organizmu. Dodatkowo urazom przeciążeniowym sprzyjają twarde powierzchnie treningowe oraz korzystanie z nieodpowiedniego sprzętu. Kolejnym elementem predysponującym osoby uprawiające sport do urazów przeciążeniowych jest brak ogólnego przygotowania organizmu, co skutkuje zmniejszoną elastycznością i siłą mięśni. Wady postawy powstałe w wieku dziecięcym również prowadzą do urazów przeciążeniowych.

Źródło: Elmetacin

Pamiętaj o konieczności wykonywania ćwiczeń korygujących wady postawy

Przed rozpoczęciem intensywnego uprawiania sportu należy odwiedzić fizjoterapeutę, który pomoże dobrać ćwiczenia korygujące wady postawy i przygotowujące organizm do wzmożonego wysiłku. Kolejny etap to systematyczne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

Kiedy można podejrzewać uraz przeciążeniowy?

Pierwszym objawem wskazującym na ryzyko urazu jest ostry ból pojawiający się w trakcie ćwiczeń. Naturalnym mechanizmem obronnym, jaki uruchamiamy uprawiając sport, jest oszczędzanie bolącego miejsca, np. zmiana ustawienia stopy w trakcie biegu czy utykanie, co nasila przeciążenie innych elementów układu ruchu i powoduje kolejne nawarstwianie się mikrourazów.

W przypadku pojawienia się bólu w trakcie uprawiania sportu należy wdrożyć:

  • odpoczynek od czynności sprawiających ból,
  • okłady z lodu
  • stosowanie niesteroidowych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (NLPZ)

NLPZ do stosowania miejscowego skutecznie i bezpiecznie uzupełniają terapię mikrourazów. NLPZ mogą być stosowane ogólnie (doustnie) i miejscowo, np. w formie żeli, maści czy sprayów.

W leczeniu mikrourazów lepiej unikać stosowania NLPZ działających ogólnoustrojowo ze względu na zwiększone ryzyko objawów ubocznych (dolegliwości gastryczne, zaburzenia krzepnięcia, uszkodzenie nerek).

Zastosowanie NLPZ miejscowo pozwala skutecznie ograniczyć ból i stan zapalny w miejscu urazu przy zachowaniu bezpieczeństwa terapii. Zastosowanie NLPZ w formie sprayu jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią maści, kremów. Jedną z korzyści podania leku w postaci aerozolu jest brak konieczności wcierania preparatu po aplikacji.

Elmetacin® (Indometacinum) to skuteczne uzupełnienie terapii urazów przeciążeniowych ze względu na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Infografika: jak działa elmetacun

Elmetacin® zastosowany miejscowo pozwala uzyskać w krótkim czasie terapeutyczne stężenia indometacyny w tkankach zmienionych chorobowo. Warunkuje to szybkie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Niskie stężenie indometacyny w krążeniu ogólnoustrojowym pozwalają uzyskać optymalny profil bezpieczeństwa terapii (ograniczone ryzyko działań niepożądanych typowych dla NLPZ stosowanych doustnie). Bezproblemowa aplikacja leku pozwala na dużą wygodę w codziennym stosowaniu - przy stosowaniu sprayu Elmetacin® nie ma potrzeby wcierania preparatu w skórę.

Baner: elmetacin

Więcej o Elmetacin® na www:elmetacin.pl 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie.
Budowa ścięgna
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna TVN zdrowie
Kilometry w nogach i wiatr we włosach, dlaczego warto jeździć na rowerze?
Kilometry w nogach i wiatr we włosach, dlaczego warto jeździć na rowerze? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?