Czym jest ból? Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jest to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia. Rozwijając definicję ból dzielimy na receptorowy (ten dobrze poznany - towarzyszy nam np. podczas skaleczenia) oraz neuropatyczny (ból powstały w efekcie uszkodzenia układu nerwowego ośrodkowego oraz obwodowego. Właśnie on odpowiada za przewlekłe dolegliwości bólowe i jego leczeniem zajmują się eksperci.
Nerwobóle mogą być przyczyną zaburzeń snu, lęku, depresji, wycofania z życia zawodowego i społecznego, a także znacznego pogorszenia się komfortu życia pacjenta. Dlatego nie ma wątpliwości - ból trzeba leczyć i zajmują się tym eksperci w poradniach leczenia bólu.
Z jakim bólem przychodzi nam się zmierzyć? Bardzo często jest to ból głowy. A podstawową jednostką chorobową odpowiedzialną za ból głowy jest migrena. To przewlekła choroba, która powoduje bardzo silne i uciążliwe bóle głowy. Można je podzielić na sporadyczne, ostre oraz przewlekłe i nawracające. Bóle migrenowe są zazwyczaj jednostronne i trwają od 4 do 72 godzin. Towarzyszą im: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i zapachy a także zaburzenia wegetatywne. Może się zdarzyć, że choroba doprowadzi do ciągłego bólu.
Innym rodzajem bólu głowy jest klasterowy ból głowy, nazwany też zespołem lub chorobą Hortona. Choroba objawia się w postaci trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów bólu. Napady mogą występować nawet kilka razy dziennie. Ból pojawia się przeważnie tylko po jednej stronie twarzy i jest zwykle umiejscowiony wokół oka. Niekiedy promieniuje do szczęki, karku lub ramienia. Schorzenie jest trudne do całkowitego wyleczenia.
Polecamy także: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie
Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog, ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Specjalizuje się w leczeniu bólu przy zastosowaniu technik interwencyjnych pod kontrolą USG (blokady, kriolezja), farmakoterapii i akupunktury. W 2013 roku ukończył dwuletnie studia podyplomowe "Medycyna Bólu" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W czasie stypendium w Chinach w latach 2000-2001 i 2004-2005 ukończył studia podyplomowe z zakresu Akupunktury i Medycyny na Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Tianjin i praktykował w Pekińskim Szpitalu Przyjaźni Chińsko-Japońskiej.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.