Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba okluzyjna - jedno z najczęściej występujących i jednocześnie najrzadziej diagnozowanych schorzeń stomatologicznych. Sprawdź, co mówi o nim ekspert
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba okluzyjna - jedno z najczęściej występujących i jednocześnie najrzadziej diagnozowanych schorzeń stomatologicznych. Sprawdź, co mówi o nim ekspert

Getty Images

Przeskakiwanie szczęki, ból promieniujący do pleców, problemy z pełnym otwarciem ust. I choć brzmi to jak zły sen, dla wielu niestety objawy te okazują się rzeczywistością. A odpowiedzialne jest za to nieprawidłowe działanie stawu skroniowo - żuchwowego. Czym grozi ta dysfunkcja i jak ją leczyć? Zapytaliśmy eksperta - stomatologa Wojciecha Gadzińskiego.

Choć jest bardzo często spotykana, bardzo rzadko się ją diagnozuje. Choroba okluzyjna, bo to o niej mowa, dotyczy problemów ze stawami skroniowo - żuchwowymi. Jakie są jej objawy? Chodzi przede wszystkim o silny, promieniujący ból w okolicy szczęki, przeskakiwanie lub też trzaski w szczęce, zgrzytanie zębami, bóle mięśni szczęki – odczuwane głównie po jedzeniu czy dyskomfort podczas otwierania szeroko ust.

Przeczytaj też: Żuchwa – jak jest zbudowana? Czy boląca żuchwa zawsze oznacza problem stomatologiczny?

Choroba okluzyjna – przyczyny

„Najczęstsze przyczyny to braki zębowe, destrukcja zębów spowodowana jakimiś urazami, rozległe i w dużej ilości wypełnienia stomatologiczne, wykonane być może z nieidealną precyzją. Nie wyrżnięte prawidłowo zęby ósme. Poza tym jeszcze kwestia psychologiczna, czyli stres i zaburzenia psychogenne – tłumaczy stomatolog Wojciech Gadziński.

Jak wygląda leczenie dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego?

Choroba okluzyjna podlega leczeniu na wielu płaszczyznach. Niemniej pierwszym przystankiem będzie w tym przypadku odwiedzenie gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta powinien przeprowadzić wnikliwy i szczegółowy wywiad. Ważne jest bowiem najpierw zlikwidowanie przyczyny problemu. Dodajmy, że gdy mowa o leczeniu dysfunkcji tego rodzaju stawu, może być konieczna wymiana wypełnień. Bardzo często będzie tutaj potrzebna także pomoc ortodonty. Doraźnie można stosować również szyny relaksacyjne zakładane na zęby, które na pierwszym etapie spowodują ulżenie w bólu.

Przeczytaj też: Jak rozluźnić mięśnie żuchwy i przestać zgrzytać zębami?

Dlaczego tak trudno diagnozuje się chorobę okluzyjną?

Można zauważyć problem związany z pewną powierzchownością badań niektórych lekarzy. Pewnie wynika to też z problemów na poziomie edukacji. Na studiach bardzo niewiele jest o tym mówione. Poza tym jest to zagadnienie bardzo trudne, ponieważ obejmuje bardzo wiele dziedzin. Jest to więc kwestia leczenia zachowawczego, ortodontycznego, protetycznego, chirurgicznego. To są dziedziny, które muszą ze sobą ściśle współpracować, żeby w tym zagadnieniu jednoznacznie pomóc pacjentowi – dodaje nasz ekspert.

Czym grozi nieleczenie ?

Bagatelizowanie tego problemu będzie prowadziło wyłącznie do pogorszenia się stanu chorobowego. Konsekwencje staną się więc coraz bardziej poważne. Ponadto warto mieć na uwadze, że poza bólem będzie się też nasilało napięcie mięśniowe czy destrukcja zębów. Dodajmy również, że problem z jednym stawem może generować w przyszłości problemy z kolejnymi.

Nasz układ w ciele jest ze sobą w pewien sposób powiązany. Dlatego też problemy w stawach skroniowo – żuchwowych są czasami konsekwencją niewłaściwej postawy, wad kręgosłupa czy napięcia mięśni – wyjaśnia stomatolog.

Przeczytaj też: Szczękościsk częściowy lub całkowity – jak się go pozbyć? Ćwiczenia redukujące ograniczoną ruchomość stawu

Choroba okluzyjna - jak można sobie samemu pomóc?

Można zastosować ćwiczenia polegające na przesuwaniu żuchwy po zębach ku przodowi do kontaktu tete a tete przednich zębów. Można tez zastosować powolne otwieranie i zamykanie żuchwy. Należy jednak pamiętać, że tego typu zestawy ćwiczeń to propozycja relaksu dla mięśni. Mogą one więc ulżyć w bólu, ale nie zniwelują problemu.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej naszej rozmowy.

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?