Bruksizm to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Schorzenie może pojawić się niezależnie od wieku. I niszczy nie tylko zęby. Spowodowane przez ścieranie się zębów zaburzenia skroniowo-żuchwowe mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Co zrobić, żeby przestać zgrzytać zębami?
Nieświadome zaciskanie zębów po przebudzeniu lub podczas snu, nazywane bruksizmem rzadko ma związek z wadami zgryzu. Zdaniem specjalistów problem ten dotyczy głównie osób, które żyją w silnym stresie, chrapią lub cierpią na bezdech senny. Łagodny bruksizm może nie wymagać leczenia, ale u niektórych osób bywa częsty i na tyle niebezpieczny, że prowadzi do zaburzeń w obrębie szczęki, bólów głowy, zębów i innych problemów zdrowotnych.
A jak rozpoznać bruksizm? Jeśli nie możemy włożyć do buzi trzech palców najprawdopodobniej mamy napięte mięśnie żwaczy i trzeba zacząć pracować nad ich rozluźnieniem.
Jak to zrobić? Istnieją proste ćwiczenia, które można wykonywać samemu w domu. Aby pozbyć się niepotrzebnego napięcia chwytamy palcami brodę, lekko rozchylamy usta i delikatnie je napinamy. Wytrzymujemy tak dziesięć sekund. Następnie robimy wdech i wydech. Jeszcze mocniej opuszczamy dolną szczękę i szerzej otwieramy usta.
Innym sposobem jest ułożenie złożonych w pięści dłoni na wysokości kości jarzmowej. Otwieramy wtedy szeroko buzię i ściągamy skórę twarzy w dół.
Jak jeszcze można ćwiczyć, aby rozluźnić mięśnie żuchwy? Co zrobić i gdzie szukać pomocy, kiedy takie doraźne sposoby nie działają?