Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo często przypadłość, która objawia się częstym oddawaniem moczu, pieczeniem przy opróżnianiu pęcherza, a nawet bólem w podbrzuszu. Choroby nie wolno bagatelizować!
Zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiet, które mają krótszą cewkę moczową zlokalizowaną w pobliżu pochwy i odbytu. Stąd łatwo o przeniesienie bakterii do pęcherza moczowego i o zakażenie. Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie zostanie w porę opanowane może spowodować choroby nerek, chociażby odmiedniczkowe ich zapalenie.
Zapalenie pęcherza moczowego - co je wywołuje?
Za ogromną większość zakażeń pęcherza odpowiada bakteria Escherichia coli, która naturalnie bytuje w okolicy odbytu. Do zakażenia dochodzi, gdy na skutek niewłaściwej higieny bakteria zostanie przeniesiona do cewki moczowej. Zapalenie pęcherza wywołują także bakterie chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec.
Warto zaznaczyć, że zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej diagnozowane jest u osób, które mają cukrzycę, kamicę nerkową lub inną chorobę nerek, nadużywają leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży, u których choroba może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dlatego w okresie ciąży kobieta powinna badać mocz każdego miesiąca.
Częste chodzenie do toalety u kobiet ciężarnych jest normą. Jeśli pojawia się gorączka to jest to już oczywisty objaw problemów z układem moczowym. Drogi moczowe ciężarnych są uciśnięte przez rosnący płód. U kobiet w ciąży występuje także częstomocz, zwiększa się jego produkcja, zatem pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego, jak parcie na pęcherz często jest nieodczuwalne - mówi urolog Jan Karol Wolski podczas czatu.
Zobacz: Zobacz zapis czatu o zapaleniu pęcherza moczowego. Na pytania odpowiadał urolog Jan Karol Wolski
A kiedy już zachorujemy...
Wtedy należy zadbać o to, aby zapalenie pęcherza moczowego zostało szybko opanowane. Należy pić dużo wody, gdyż zwiększenie diurezy umożliwia wypłukiwanie bakterii. Warto także stosować leki z grupy mieszanek ziołowych, np. Urosept czy żurawina, które zatrzymują namnażanie bakterii. Warto jednak zaznaczyć, że żurawina nie jest lekiem, a jedynie środkiem profilaktyki.
Polecamy: Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego