Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – przyczyny, objawy i leczenie

młoda kobieta trzyma się lewą ręka za bolący kark

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi zwykle objawia się bólem i sztywnością karku. Wiele osób dotkniętych stanem zapalnym w okolicy szyi doświadcza trudności w poruszaniu głową, ponadto może dokuczać im drętwienie lub osłabienie dłoni lub całej ręki.

Przyczyna rozwoju stanu zapalnego w obrębie mięśnia szyjnego nie jest znana, ale wiadomo, że jest to problem o podłożu autoimmunologicznym. Równie zagadkowe jest zapalenie nerwu szyi – mimo iż może mieć związek z przebytym urazem, infekcją lub nawet niedoborem jednej z witamin z grupy B, u większości pacjentów nie udaje się zidentyfikować konkretnego źródła dolegliwości.

Stan zapalny w obrębie szyi – jak się rozwija?

Impulsem do rozwoju zapalenia w obrębie mięśni i nerwów szyi jest na ogół zbyt gwałtowne poruszenie głową, prowadzące do naciągnięcia mięśnia szyjnego, wystąpienia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. U osób mających silne mięśnie szyi i karku ból utrzymuje się długo, ponieważ inne mięśnie znajdujące się w pobliżu napinają się w odpowiedzi na sygnały bólowe. Jedynym skutecznym sposobem na przerwanie tego błędnego koła jest rozpoczęcie leczenia stanu zapalnego, przy czym warto podkreślić, że w większości przypadków ból szyi związany z zapaleniem mięśnia lub korzenia nerwów szyjnych i ustępuje w ciągu dwóch tygodni.

Stan zapalny w obrębie mięśnia lub korzeni nerwów szyjnych i towarzyszący mu ból oraz sztywność karku może mieć związek z przewianiem szyi. Zazwyczaj dochodzi do niego w chłodne, wietrzne dni, gdy szyja nie jest osłonięta szalikiem lub na odwrót – w trakcie upałów, przy włączonej klimatyzacji (szczególnie wysokie ryzyko przewiania dotyczy osób, które zgrzały się podczas spaceru w pełnym słońcu, po czym weszły do mocno schłodzonego pomieszczenia, np. sklepu spożywczego z dużą liczbą lodówek).

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – leczenie

Ból i sztywność karku można zwykle stosunkowo łatwo wyleczyć, oczywiście jeśli przyczyna dolegliwości nie jest poważna (np. nie doszło do wypadku samochodowego). W większości przypadków lekarz zaleca przykładanie gorących lub zimnych okładów oraz stosowanie leków przeciwbólowych o działaniu przeciwzapalnym lub środków rozluźniających mięśnie. Czasem pomocne okazują się masaże, fizykoterapia i akupunktura.

Zapalenie mięśnia szyjnego może objawiać się wyraźnym osłabieniem jego funkcji – w tej sytuacji warto zapewnić mu odpowiednie warunki do regeneracji. Przez kilka dni należy możliwie dużo odpoczywać i unikać stresu, który powoduje instynktowne napięcie mięśni. Dobrą wiadomością jest fakt, że niezbyt nasilony stan zapalny mięśnia (np. po przewianiu szyi) z reguły dość szybko ustępuje i nie pozostawia po sobie większych (lub wręcz żadnych) powikłań.

Jeżeli stan zapalny mięśnia miał poważniejszą przyczynę i cięższy przebieg, mimo wyleczenia może trwale upośledzić funkcje mięśnia. Dotyczy to zwykle stanu zapalnego będącego wynikiem chorób autoimmunologicznych, infekcji, zatrucia po kontakcie z toksycznymi substancjami lub powikłań po stosowaniu niektórych leków.

Zobacz film i sprawdź co leczy akupunktura:

Zobacz film: Co leczy akupunktura? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na objawy zapalenia mięśnia/nerwu szyi

Ból i dyskomfort związany ze stanem zapalnym w obrębie szyi można złagodzić za pomocą ziół o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak kurkuma oraz imbir. Można dodawać je bezpośrednio do potraw lub przyjmować w postaci tabletek. Zapaleniu mięśnia, korzeni nerwów szyjnych czy splotu szyjnego przeciwdziałać można także z pomocą takich roślin, jak: kupalnik, czarci pazur, lukrecja i wierzba biała. Dobre efekty może przynieść również spożywanie ananasa, który zawiera enzym o nazwie bromelina, łagodzący objawy stanu zapalnego w organizmie.

Naturalnym sposobem na zwalczenie bólu mięśnia szyjnego są okłady borowinowe. Specjalne plastry borowinowe dostępne w aptece należy najpierw podgrzać zgodnie z zaleceniami, czyli w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Następnie należy przykładać plaster borowinowy do karku i owinąć się ręcznikiem. Ciepło w połączeniu z działaniem borowiny pomoże rozluźnić obolałe mięśnie i odzyskać ruchomość w obrębie szyi. Okład należy trzymać na skórze szyi przez mniej więcej trzydzieści minut.

Wyraźną poprawę samopoczucia można zaobserwować po przykładaniu zwykłych żelowych kompresów – po podgrzaniu utrzymują wysoką temperaturę przez długi czas i znacząco redukują uczucie napięcia, sztywności i bólu karku.

Jak uchronić się przed zapaleniem mięśnia/nerwu szyi?

Ze względu na fakt, iż nie do końca wiadomo, co powoduje stan zapalny w obrębie mięśnia lub nerwu szyjnego, skuteczna profilaktyka tej przypadłości stanowi swego rodzaju wyzwanie. Wyjątkiem jest tu jedynie przewianie szyi, któremu łatwo zapobiegać poprzez odpowiednie ubieranie się w chłodniejsze i wietrzne dni oraz unikanie nagłych zmian temperatury w trakcie upałów.

W pozostałych przypadkach warto postawić na dobre nawyki, które przynajmniej częściowo zmniejszają podatność na rozwój zapalenia mięśnia lub nerwu szyjnego. Są to: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających (najlepiej poprosić o instrukcję profesjonalnego trenera, aby mieć pewność, że faktycznie pomogą, a nie zaszkodzą), rozgrzewanie się przed treningiem oraz unikanie gwałtownych ruchów szyi.

Bibliografia:

https://www.livestrong.com/article/543998-the-best-natural-remedies-for-inflammation-stiffness-in-the-neck/

https://helpmyneckhurts.com/inflammation-and-neck-pain/

https://www.healthhype.com/neuritis-nerve-inflammation-types-causes-and-symptoms.html

https://www.healthhype.com/inflamed-muscles-myositis-types-causes-and-symptoms.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
3
Polecamy
Na czym polega zapalenia mięśnia nerwu szyi - zapalenie mięśnia szyi - objawy
Na czym polega zapalenia mięśnia nerwu szyi - zapalenie mięśnia szyi - objawy TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Objawy przewiania szyi.
Co robić gdy przewieje szyje?
Przewianie szyi ile trwa?
Przewianie szyi domowe sposoby
Objawy przewiania szyi. Co robić gdy przewieje szyje? Przewianie szyi ile trwa? Przewianie szyi domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?