Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapach potu – jak go skutecznie usunąć? Wskazówki
menu
Polub nas na Facebooku

Zapach potu – jak go skutecznie usunąć? Wskazówki

Spocona kobieca twarz.

Fot. RapidEye / Getty Images

Uprawianie aktywności fizycznej oraz wysokie temperatury sprawiają, że pocimy się więcej niż zazwyczaj. Noszenie przepoconych, nieprzyjemnie pachnących ubrań wywołuje duży dyskomfort. Niestety często zdarza się, że zapach potu nie znika z ubrań nawet po kilkukrotnym wypraniu. Jak zlikwidować zapach potu z ubrań?

Pot jest wydzieliną, która pomaga w termoregulacji organizmu. Wydziela się on z gruczołów potowych umieszczonych w naszej skórze. Pot sam w sobie nie ma nieprzyjemnego zapachu. Składa się z soli mineralnych, mocznika, wody i węglowodanów. Nieprzyjemny zapach potu wywołują bakterie, które pojawiają się, kiedy jego cząsteczki zaczynają się rozkładać. Nietypowy, np. kwaśny, zapach potu może świadczyć o chorobach nerek, zaburzeniach hormonalnych czy nadczynności tarczycy. Większość osób przywykło już do tego, że codzienna higiena to nie tylko prysznic, ale również użycie dezodorantu lub antyperspirantu. Brzydki zapach potu może pojawić się nawet kilka godzin po kąpieli, szczególnie w upalne dni. Użycie antyperspirantu sprawia, że czas ten jest znacznie wydłużony. Co jednak robić, kiedy szybko pojawia się intensywny zapach potu pod pachami pomimo higieny i używania antyperspirantu? Winą tutaj mogą być ubrania, z których nie udało się sprać zapachu potu.

Jak sobie radzić  z nadmierną potliwością? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak sobie radzić  z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziwny zapach potu – z czego się bierze?

Często zdarza się, że zaczynamy wyczuwać nietypowy zapach potu naszego lub bliskiej osoby – np. dziecka czy męża. Należy nie lekceważyć tego objawu, ponieważ może być on oznaką choroby. Należy jednak pamiętać, że pocenie samo w sobie to cecha indywidualna i każdy pot pachnie nieco inaczej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kwaśny zapach potu – może być wynikiem chorób metabolicznych, problemów endokrynologicznych, niewłaściwego stężenia glukozy we krwi. Wiele osób określa tę woń jako octowy zapach potu.

Mysi zapach potu – jest jednym z objawów choroby genetycznej, zwanej fenyloketonurią.

Rybi zapach potu – objaw trimetyloaminurii – choroby pochodzenia genetycznego.

Słodki zapach potu – pojawia się głównie w przebiegu błonicy.

Metaliczny zapach potu – może być objawem cukrzycy lub po prostu używania nieskutecznych kosmetyków do pielęgnacji.

Zapach potu z pochwy – świadczy o infekcjach intymnych – konieczna jest wizyta u ginekologa.

Nieprzyjemny zapach potu u dziecka może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, szczególnie przy chorobach nadnerczy. Jeśli zauważamy u dziecka taki objaw, należy udać się z nim do endokrynologa. Może być to objaw przedwczesnego dojrzewania.

Jak usunąć zapach potu z ubrań?

Przykry zapach potu na ubraniach to oznaka bytowania tam bakterii. W czasie prania są one w większości usuwane, jednak nie do końca. Suszące się na słońcu mokre ubrania to doskonałe środowisko dla bakterii, dlatego potrafią się one „odtworzyć” właśnie podczas suszenia. Najbardziej skuteczna metoda pozbycia się „śmierdzących” bakterii z ubrań to pranie w bardzo wysokiej temperaturze. Niestety nie wszystkie tkaniny mogą być w ten sposób prane ze względu na ryzyko zafarbowania, zmechacenia lub skurczenia się. W wysokich temperaturach można prać jedynie bawełnę i len, pod warunkiem, że są białe.

Jak usunąć zapach potu z koszulek? Środkiem, który powinien przynieść skutek, jest po prostu prasowanie. Większość ubrań można prasować w wysokiej temperaturze, która zabija niepożądane bakterie. Skuteczne produkty usuwające zapach potu to nadmanganian potasu i chlor. Uporczywy zapach potu da się usunąć poprzez namoczenie białych rzeczy w roztworze wody i chloru. Przy kolorowych rzeczach należy zastosować moczenie z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Jak usunąć zapach potu z odzieży? Pomocny będzie ocet winny. Przed wypraniem ubrań należy spryskać je pod pachami tą substancją i pozostawić na kilka godzin, następnie normalnie uprać. Jest to szczególnie skuteczna metoda przy białych ubraniach, ponieważ oprócz zapachu potu pozbędziemy się również żółtych plam.

Kolejną metodą, by usunąć zapach potu z ubrań, np. sportowych, jest zastosowanie sody oczyszczonej. Nie uszkadza tkanin i ma działanie silnie antybakteryjne, oprócz tego reguluje pH wody.

W przypadku problemów ze spraniem zapachu potu z ubrań nie należy trzymać ich w koszu na bieliznę. To sprawia, że bakterie rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
2
Polecamy
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Nie pierzesz nowych ubrań przed ich założeniem?
Konsekwencje mogą być naprawdę groźne
Nie pierzesz nowych ubrań przed ich założeniem? Konsekwencje mogą być naprawdę groźne Dzień Dobry TVN
Zwykłe antyperspiranty i blokery potu – czy są bezpieczne dla zdrowia.
Jak zrobić domowy antyperspirant?
Zwykłe antyperspiranty i blokery potu – czy są bezpieczne dla zdrowia. Jak zrobić domowy antyperspirant? TVN zdrowie
Ałun glinowo-potasowy – czy sprawdza się jako dezodorant i środek po goleniu?
Ałun glinowo-potasowy – czy sprawdza się jako dezodorant i środek po goleniu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?