Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zakażenie chlamydią u mężczyzn. Objawy, diagnostyka oraz leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zakażenie chlamydią u mężczyzn. Objawy, diagnostyka oraz leczenie

Para, która uprawia seks

Fot: South_agency / gettyimages.com

Chlamydia trachomatis u mężczyzn może nie dawać przez długi czas żadnych objawów, doprowadzając po cichu do poważnych powikłań. Na zakażenie narażone są głównie nastolatki, osoby homoseksualne oraz współżyjące z wieloma partnerami bez zabezpieczenia.

Zakażenie chlamydią u mężczyzn można wykryć dzięki specjalistycznym testom wykonywanym z materiału pobranego z cewki moczowej lub odbytnicy. Leczenie chlamydii polega na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.

Jaką chorobę chlamydia wywołuje u mężczyzn?

Chlamydia trachomatis u mężczyzn jest przyczyną najczęstszej choroby przenoszonej drogą płciową. Należy do bakterii Gram-ujemnych tlenowych. Zakażenie może obejmować odbytnicę, cewkę moczową oraz miejsca poza narządami rozrodczymi. Częściej niż mężczyźni chorują kobiety, u których infekcja dotyczy także szyjki macicy.

Zwiększone ryzyko zakażenia mają mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z osobami tej samej płci, nastolatki. Największą liczbę infekcji układu moczowo-płciowego tą bakterią obserwuje się w grupie wiekowej od 21. do 25. roku życia.

Objawy zakażenia chlamydią u mężczyzn

Większość przypadków infekcji bakterią przebiega bezobjawowo lub łagodnie, co opóźnia rozpoznanie. Szacuje się, że jedynie 2–4% osób odczuwa charakterystyczne dolegliwości. Zakażenie Chlamydią trachomatis u mężczyzn objawia się świądem prącia i okolicy ujścia cewki moczowej, częstą potrzebą oddawania moczu. Pojawić się może wydzielina z członka o charakterze surowiczym, śluzowym lub ropno-surowiczym. Mężczyźni homoseksualni odbywający stosunek analny jako strona bierna z osobą zainfekowaną obarczeni są ryzykiem zakażenia odbytnicy, objawiającego się bólem, wydzieliną lub krwawieniem. W wyniku seksu oralnego może dojść do zmian w jamie ustnej oraz gardle.

Diagnostyka zakażenia chlamydią u mężczyzn

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa wenerologa lub urologa, który pokieruje diagnostyką oraz dalszym leczeniem.

Rozpoznanie ustala się na podstawie objawów, oceny narażenia, po wykluczeniu infekcji rzeżączkowej oraz wykonaniu specjalistycznych testów. Obecnie uważa się, iż najskuteczniejszym badaniem na chlamydię jest test amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT). Wykonuje się go z wykorzystaniem wymazu z cewki moczowej, gardła, odbytnicy lub moczu, najlepiej uzyskanego rano.

Obecnie nie prowadzi się przesiewowych testów na chlamydię u mężczyzn, niemniej wydaje się, że istnieją korzyści z wykonywania ich w niektórych grupach ryzyka. Rozważa się obejmowanie badaniami aktywnych seksualnie nastolatków w poprawczakach, poradniach dla nastolatków, poradniach chorób przenoszonych drogą płciową, aktywnych seksualnie osób poniżej 25. roku życia oraz mężczyzn homoseksualnych. Rekomenduje się wykonanie testów również w kierunku innych infekcji, takich jak HIV, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu B, rzeżączka.

Powikłania zakażenia chlamydią u mężczyzn

Długotrwałe, nieleczone zakażenie chlamydią u mężczyzn doprowadzić może do przykrych w skutkach komplikacji, do których zalicza się:

  • zapalenie jądra i najądrza, które prowadzi do upośledzenia płodności. Objawia się jednostronnym lub obustronnym bólem moszny, z zaczerwienieniem oraz obrzękiem. Do całości obrazu klinicznego może dojść podwyższenie temperatury,
  • zwiększoną podatność na zakażenie HIV,
  • u osób zakażonych HIV zwiększenie zakaźności i wydalania wirusa,

Leczenie zakażenia chlamydią u mężczyzn

Skuteczną metodą leczenia w przypadkach niepowikłanego zakażenia dróg moczowo-płciowych jest antybiotykoterapia, zwykle azytromycyną i doksycykliną. W zależności od wybranej substancji trwa od jednego dnia do około tygodnia, czasami wystarcza podanie pojedynczej dawki. Po 3–6 miesiącach od przeprowadzenia leczenia pacjent zostaje poddany ponownym badaniom w celu potwierdzenia skuteczności terapii i wykrycia ewentualnego ponownego zakażenia. Nie należy zapominać o partnerach seksualnych, z którymi pacjent miał kontakt płciowy w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Powinny one zostać poinformowane o możliwości zakażenia oraz poddane badaniu lekarskiemu, a także leczeniu.

Do aktywności seksualnej po zakażeniu chlamydią u mężczyzn oraz kobiet można powrócić po tygodniu od zakończenia antybiotykoterapii oraz ukończenia terapii przez partnera.

Zapobieganie zakażeniu chlamydią

Profilaktyka w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażenia chlamydią obejmuje unikanie zachowań ryzykownych oraz stosowanie zabezpieczenia. Najskuteczniejszą metodą jest abstynencja seksualna lub pozostawanie we wzajemnym, długotrwałym, monogamicznym związku. Uprawianie seksu z licznymi partnerami bez prezerwatywy zwiększa ryzyko zachorowania. U nastolatków duże korzyści odnosi edukacja w zakresie prawidłowego stosowania zabezpieczenia oraz konsekwencji związanych z zakażeniem.

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Mishori R. Zakażenia Chlamydia trachomatis: badania przesiewowe, rozpoznanie i postępowanie. Lekarz Rodzinny. 02/2013.

2. Lanjouw E. Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015. Przegląd Dermatologiczny. 104/2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?