Zagęszczanie włosów w zależności od wybranej metody różni się m.in. ceną, inwazyjnością, trwałością, estetyką. Pozwala na diametralną zmianę wizerunku. Jednym z najprostszych rozwiązań jest stosowanie tzw. dopinek na klipsach. Niestety nie mogą z nich skorzystać osoby o krótkich włosach.
Zagęszczanie włosów – wiadomości ogólne
Przedłużanie i zagęszczanie włosów to w ostatnim czasie dość popularne zabiegi. Wynika to z przykładania przez społeczeństwo coraz większej wagi do wyglądu zewnętrznego, którego jednym z głównych elementów jest atrakcyjna fryzura. Zagęszczanie włosów jest rozwiązaniem podejmowanym w sytuacji nadmiernego ich wypadania, do czego dochodzi na skutek choroby czy nieprawidłowej ich pielęgnacji. Zagęszczanie włosów u mężczyzn staje się niemalże tak samo powszechne, jak u kobiet, jednak w ich przypadku liczba możliwych metod jest nieco ograniczona z racji noszenia przeważnie krótkiej fryzury.
Polecamy: Laminowanie włosów – sposoby na gładkie włosy i ich efekty
Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów dowiecie się z filmu:
Zagęszczanie włosów – doczepy
Jedną z najczęściej stosowanych metod zagęszczania włosów są tzw. doczepy, które mogą być syntetyczne lub naturalne, a wśród nich słowiańskie, indyjskie, europejskie, azjatyckie. Wybór koloru dopinek jest dość szeroki. Niektóre firmy oferują bezpłatne wzorniki z kolorami dostępnymi w ich ofercie, by dokonać właściwego wyboru. Dodatkowo dopinki można poddać w razie konieczności zabiegowi farbowania. Nałożenia dopinek dokonuje się samodzielnie. Doczepy można nabyć w sklepach i hurtowniach fryzjerskich lub dzięki sprzedaży internetowej. Niestety większość z nich powoduje mechaniczne wyrywanie włosów własnych. Dodatkowo zbyt duże doczepy obciążają głowę i uszkadzają cebulki. Rozwiązanie to nie może być użyte przez posiadaczy krótkich włosów.
Polecamy: Co jeść aby mieć zdrowe włosy i paznokcie?
Najpopularniejsze techniki nałożenia doczepów to:
- clip-in – wpinanie we włosy doczepów umocowanych na klipsach, które są wielokrotnego użytku i są łatwe w pielęgnacji,
- przedłużanie na taśmie – tzw. metoda kanapkowa, wskazana w przypadku włosów słabych ze skłonnością do wypadania, taśmy są samoprzylepne, utrzymują się przez kilka miesięcy, zdejmuje się je przy użyciu specjalnego removera,
- flipp-on – tzw. włosy na żyłce, wszyte w koronkową taśmę zamocowaną na bezbarwnej żyłce.
Zagęszczanie włosów metodą keratynową
Zagęszczanie włosów metodą keratynową polega na przyczepianiu naturalnych lub sztucznych dopinek na ciepło przy użyciu keratyny. Cienkie pasma naturalnych włosów łączone są z kosmykiem zakończonym keratynową końcówką, tzw. łuską. Połączenie pasm zapewnia użycie specjalnej zgrzewarki. Włosy utrzymują się przez około 4 miesiące. Po tym czasie, mimo że mogą wyglądać dobrze, ich wzrost sprawia, że zgrzewy obniżają się i stają się coraz bardziej widoczne. Keratynowa metoda polecana jest do zagęszczania bardzo cienkich włosów. Zapewnia uzyskanie naturalnego efektu, a zgrzewy są przeważnie niewidoczne. Niestety mogą wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed przystąpieniem do przedłużania wykonać należy próbę alergiczną.
Polecamy: Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie
Zagęszczanie włosów ultradźwiękami
Zagęszczanie włosów ultradźwiękami polega na trwałym przyczepianiu tylko naturalnych dopinek do własnych włosów. To nieinwazyjna metoda, która nie niszczy struktury włosa i nie rzutuje na kondycję skóry. Poszczególne pasma łączy się z własnymi włosami za pomocą ultradźwiękowej „zgrzewarki”. Zabieg wykonuje się na zimno, przez co polecany jest osobom o zniszczonych i słabych włosach. Jego efekty utrzymują się nawet do pół roku.
Laserowe zagęszczanie włosów
Laserowe zagęszczanie włosów zapewnia niewielkie i niewidoczne nanołączenia, które są trwalsze, elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe niż łączenia keratynowe. Pozwala na przedłużenie bardzo krótkich, cienkich i słabych włosów. Pasemka są niewielkie, co daje szczególnie wysoki komfort noszenia włosów. Efektami można cieszyć się przez około 6 miesięcy.
Polecamy: Nafta kosmetyczna na włosy i twarz – zastosowanie, efekty, przepis na domową maseczkę do włosów
Zobaczcie także, jak zadbać o włosy po zimie. Dzięki tej maseczce skutecznie unikniecie problemu wypadania włosów:
Chirurgiczne zagęszczanie włosów
Chirurgiczne zagęszczanie włosów, czyli ich przeszczep, wykonane może być jedną z trzech możliwych metod:
- FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation) – pobiera się pasek skóry z tylnej części głowy, którego fragmenty umieszczane są w miejscach o najbardziej widocznym ubytku włosów. Ze względu na bliznę powstałą po zabiegu metoda skierowana jest do osób o włosach długich. Dodatkowym minusem jest kilkunastodniowy okres rekonwalescencji.
- BHT (z ang. Body Hair Transplant) – włosy spoza głowy pobiera się specjalnymi igłami do transplantacji. Najczęstsze miejsca pobrania to broda, klatka piersiowa, pachy.
- FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) – zespoły mieszkowe pobierane są przy pomocy specjalnego instrumentu o maksymalnej średnicy 1 mm. Następnie są liczone, oceniane i przygotowywane do wszczepienia w okolice biorcze. Zabieg pozostawia mikroskopijne blizny w miejscach dawczych. Procedura pozwala jednorazowo na wykonanie do 2000 mikroprzeszczepień.
Na czym polega siateczkowe zagęszczanie włosów?
W metodzie siateczkowej naturalne włosy przytwierdzane są do przepuszczalnej, przezroczystej siatki, którą następnie przyczepia się do własnych pasm przy użyciu specjalnych klipsów. Zabieg poleca się osobom łysiejącym, z miejscowym ubytkiem włosów. Przygotowanie siatki trwać może kilka miesięcy. To alternatywa dla peruk, która zapewnia niezwykły komfort codziennego funkcjonowania. Siateczka pozwala skórze oddychać i uniemożliwia włosom przesuwanie się.