Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?

mały chłopiec drapie się po zaczerwienionej  nodze

Fot. kwanchaichaiudom / Getty Images

Wysypka na nogach u dziecka nie należy do rzadkich dolegliwości. Zwykle jej powodem jest podrażnienie, zwłaszcza u niemowląt, których skóra jest bardzo wrażliwa na działanie np. kosmetyków czy materiałów. Może wynikać z alergii kontaktowej, a w niektórych sytuacjach świadczy o rozwijającej się chorobie.

Wysypka na nogach u dziecka nie powinna od razu wywoływać paniki wśród rodziców, zwłaszcza jeśli pojawiła się u niemowlaka. To dość częsta dolegliwość, która dotyka nie tylko najmłodszych, ale również osoby dorosłe. Należy zapoznać się z jej możliwymi przyczynami i sposobami leczenia.

Wysypka na nogach u dziecka – czym jest?

Wysypka na nogach u dziecka bardzo często jest objawem reakcji alergicznej organizmu. Swędzące, czerwone krostki pojawiają się po kontakcie z alergenem. Znacznie rzadziej wysypka jest objawem choroby zakaźnej. Często towarzyszy jej uporczywe swędzenie, kłopotliwe zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie panują nad odruchem drapania. Niekiedy skóra w danym miejscu staje się opuchnięta, przekrwiona (pojawiają się widoczne plamy lub pęcherzyki) i może mieć wyższą temperaturę. W skrajnych sytuacjach może dojść do jej owrzodzenia.

Wysypka na nogach u dziecka jako reakcja alergiczna

Wysypka na nogach dziecka na skutek alergii powinna zmniejszyć się po odizolowaniu od substancji wywołującej uczulenie. Podrażnienie objawia się czerwonymi krostkami, bąblami lub grudkami widocznymi i wyczuwalnymi pod palcami. Jeśli występuje np. na udach i innych częściach ciała, np. na ręce, tułowiu, może świadczyć o alergii kontaktowej. Niestety dzieci stają się coraz bardziej wrażliwe na środki stosowane w ich otoczeniu. Objawy mogą być wywołane przez: mydło, płyn do kąpieli, stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, a także proszki do prania (mimo że są dedykowane do prania produktów, z którymi dziecko ma kontakt). Swędzenie i czerwone krostki mogą pojawić się po założeniu dopiero co kupionych śpioszków lub spodni, jeśli nie zostały wcześniej wyprane w łagodnym preparacie.

Wyprysk kontaktowy pojawia się na skutek zetknięcia z wieloma substancjami, m.in.: formaliną (używaną do produkcji tkanin), wspomnianymi środkami czystości, ale także pyłkami traw (np. podczas spaceru czy zabawy na świeżym powietrzu) i tworzywami sztucznymi, z których m.in. wytwarzane są zabawki. Wiele dzieci, zarówno młodszych, jak i starszych, alergicznie reaguje na lateks, różne rodzaje plastiku i gumy. Kluczowa jest w takich przypadkach obserwacja i usuwanie z otoczenia dziecka substancji, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Wysypka na rękach i nogach u dziecka

Wysypka na rękach i nogach u dziecka może być wynikiem kontaktu z alergenem. Im kontakt jest częstszy i intensywniejszy, tym więcej reakcji obronnych uruchamia organizm. Jeśli mimo odizolowania od substancji uczulającej wysypka nie zmniejsza się, konieczny jest kontakt ze specjalistą. Zdarza się, że wysypka i świąd są objawami choroby zakaźnej.

U dzieci i młodzieży często pojawia się pokrzywka. W jej wyniku na skórze widoczne są odczyn zapalny w postaci opuchlizny i swędzące bąble. Podrażnione miejsca przypominają te po kontakcie z pokrzywą na łące, stąd też nazwa choroby. Uciążliwe mogą być również objawy towarzyszące chorobie, np. zawroty głowy połączone z nudnościami i wymiotami, a także ogólne osłabienie. Jeśli się pojawią, zwłaszcza u dzieci, konieczny jest kontakt z lekarzem. Mimo że chorobę wywołują alergeny, to może być też wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie wysokiej temperatury. Jeśli diagnoza potwierdzi pokrzywkę, konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Swędząca wysypka na brzuchu i nogach u dziecka

Powodem swędzącej wysypki na brzuchu i nogach u dziecka mogą być ospa wietrzna i półpasiec. Objawy skórne tych chorób zakaźnych są bardzo zróżnicowane – od krostek i grudek, po , jej bolesność i opuchliznę. Ospa jest szczególnie uciążliwa, jeśli dotyka małych dzieci. Wykwity są swędzące, a najmłodszym bardzo trudno powstrzymać się od drapania, przez co roznoszą ją po całym ciele. Jeśli chodzi o leczenie, to konieczne jest zastosowanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które zawierają najczęściej acyklowir.

W przypadku półpaśca zmiany skórne przypominają niewielkie, wypełnione płynem, pęcherzyki. Dotyka on znacznie częściej dorosłych, chociaż diagnozowany jest też w młodszym wieku. Czynniki wywołujące nadal nie są do końca poznane, ale objawy rozpoczynają się w przypadku nadmiernego osłabienia organizmu, np. po poważnych infekcjach lub szczepieniu. Wysypka pojawia się jedynie w miejscach objętych chorobą i poprzedza ją bolesność skóry, nadwrażliwość na dotyk z towarzyszącym mrowieniem i swędzeniem. Najczęściej dotyczy tylko jednej połowy ciała, stąd też wzięłą się jej nazwa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?