Wysypka na łokciach i w wielu innych miejscach na ciele może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj miejscowa wysypka jest związana z alergicznym odczynem miejscowym. Symetryczna wysypka na łokciach może towarzyszyć także różnego typu chorobom zakaźnym i schorzeniom układowym. Zmiany na łokciach i kolanach mogą pojawić się na przykład w opryszczkowatym zapaleniu skóry czy łuszczycy.
Wysypka na łokciach – przyczyny
Wysypki mogą powstawać na różnym tle, czasami pojawiają wyłącznie miejscowo, np. na łokciu, mogą jednak wystąpić na całym ciele. W okresie letnim często zdarzają się wysypki na tle alergicznym. Łokcie są okolicą zazwyczaj odsłonioną, narażoną na kontakt z różnymi czynnikami alergizującymi. Wyprysk kontaktowy czy wysypka na łokciach o charakterze pokrzywki może powstać poprzez kontakt z różnymi roślinami, kosmetykami czy nawet po narażeniu na promienie słoneczne. Zdarzają się również użądlenia przez owady, które mogą spowodować obrzęk, zaczerwienienie czy też zmiany przypominające wysypkę. U dorosłych skóra na łokciach bardzo często jest przesuszona. To z kolei predysponuje do podrażnień i powstania wysypki.
U dzieci wiele chorób zakaźnych współistnieje z wysypką. Nie zawsze jest ona od razu miejscowa. Częściej stopniowo szerzy się od obwodu na tułów, bądź odwrotnie. Dlatego też istotne dla rozpoznania są także objawy dodatkowe.
Przyczyną wysypki na łokciach i kolanach może być opryszczkowate zapalenie skóry, czyli choroba Duhringa. Jest to zespół jelitowo-skórny, polegający na współistnieniu nietolerancji glutenu oraz wysypki pęcherzykowo-grudkowej. Wysypka ta bardzo często lokalizuje się właśnie na łokciach czy na kolanach. Wysypki skórne na łokciach mogą być także reakcją na różne leki czy pokarmy. Schorzeniem, w którym zmiany pojawiają się zazwyczaj na łokciach, jest również łuszczyca. Wysypka na łokciach może być objawem towarzyszącym zapaleniu stawów.
Wysypka na zgięciu łokci u dorosłych lub u dzieci może świadczyć o tzw. potówkach, czyli drobnych wykwitach pojawiających się najczęściej w miejscach zgięć, gdzie skóra ma ograniczony dostęp powietrza, poci się intensywnie.
Wysypka na łokciach – jakie objawy są niepokojące?
Sama wysypka na łokciach nie jest objawem niepokojącym. Jeśli jest objawem alergii, wystarczy zidentyfikować czynnik alergizujący, a objawy ustąpią samoistnie. Czasami zdarza się, że poza miejscową alergią pojawiają się objawy uogólnione, do których zalicza się obrzęk błon śluzowych, duszność, zaburzenia rytmu serca. Jest to jednak bardzo rzadkie.
W przypadku pojawienia się swędzącej wysypki na łokciach, należy powstrzymać się od drapania. Przeczosy skórne powstające na skutek drapania swędzących zmian mogą ulec nadkażeniu, tworząc trudno gojące się rany.
Polecamy: Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia
Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka:
Swędząca wysypka na łokciach u dzieci
Swędząca wysypka na łokciach może być objawem zapalenia opryszczkowatego skóry. Uznaje się, że przede wszystkim współistnieje tu nietolerancja glutenu i zmiany skórne. Jednak może zdarzyć się, że występowanie zmian skórnych wiąże się z ekspozycją na jod, niektóre składniki pokarmowe bądź środowiskowe. U dzieci jest to najczęstsza choroba pęcherzowa, choć zdecydowanie bardziej rozpowszechniona jest w USA niż w Europie. Wysypka może mieć bardzo zróżnicowany charakter, a jeśli ograniczona jest wyłącznie do kolan i łokci, określa się to odmianą Cottiniego. Poza wysypką pojawiają się objawy złego wchłaniania, przekładające się na niedobory pokarmowe i witaminowe.
Łuszcząca się wysypka na łokciach
Jedną z chorób mogącą wywołać drobną wysypkę z łuszczącymi się powierzchniami jest łuszczyca. Zmiany mogą pojawić się na całym ciele, jednak okolica łokci czy kolan to jedna z częstszych pierwotnych lokalizacji. Wysypka w łuszczycy ma charakter drobnych grudek.