Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wypadanie brwi – problem, który dotyczy nie tylko kobiet. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Wypadanie brwi – problem, który dotyczy nie tylko kobiet. Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Kobieta dba o swoje brwi przed lustrem.

Fot. Christopher Robbins / Getty Images

Wypadanie brwi to problem pojawiający się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosków brwi, przy czym część z nich wiąże się z chorobami, część z niewłaściwą pielęgnacją, a część z wpływem czynników środowiskowych. Warto wiedzieć z czego wynika niechciany problem łysienia na twarzy.

Ładne i gęste brwi zdecydowanie korzystnie wpływają na wygląd twarzy, podkreślając jej symetrię i charakter. Wypadające brwi nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą wskazywać na choroby lub stany zapalne w organizmie. Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego wypadają brwi i jak temu zapobiec. Oczywiście u osób starszych niechciane łysienie zwykle wiąże się z wiekiem i postępującym procesem starzenia się całego organizmu. Jednak jeżeli wypadanie brwi pojawia się nagle i ma dużą intensywność, to zawsze należy zdecydować się na kontakt z lekarzem, na przykład trychologiem.

Najczęstsze przyczyny wypadania brwi

Każdego dnia wypadają nam po 2–3 włoski z brwi. Jest to ubytek całkowicie naturalny. Jednak osoby, które obserwują nagłe wypadanie brwi lub przerzedzenie, powinny zastanowić się nad przyczynami. W przypadku kobiet należy wykluczyć przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację lub stosowanie zbyt dużej liczby kosmetyków. Codzienne nakładanie pomady lub kredki do brwi, a także henna i zabiegi kosmetyczne mogą niestety osłabić włosy i sprawić, że rozpocznie się proces łysienia brwi. Oczywiście wypadanie brwi po hennie wskazuje jednoznacznie na to, aby zaprzestać tego zabiegu kosmetycznego. Stosunkowo częstym problemem jest wypadanie brwi po olejku rycynowym, mimo że specyfik ten ma wzmocnić rzęsy i brwi. Niestety nieumiejętne stosowanie lub alergia mogą doprowadzić do wypadania brwi i rzęs.

Polecamy: Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania

Do innych przyczyn wypadania brwi można zaliczyć atopowe zapalenie skóry, a także nieuważną depilację brwi lub źle wykonany makijaż permanentny. Podobnie może zadziałać alergia na jakieś składniki w stosowanych od niedawna kosmetykach. W takim wypadku najlepiej na jakiś czas zrezygnować z kosmetyków. Jeżeli problem nie ustępuje, należy zastanowić się nad innymi przyczynami wypadania brwi.

Wśród najczęstszych chorób związanych z wypadaniem brwi można wymienić:

  • zaburzenia endokrynologiczne: wypadanie brwi często wiąże się z problemami z tarczycą, zwłaszcza z niedoczynnością tego hormonu,
  • osłabienie, nagły spadek odporności,
  • łysienie plackowate brwi, które często współwystępuje z innymi chorobami, na przykład chorobami autoimmunologicznymi, chorobą Hashimoto lub zapaleniem jelita grubego,
  • nużeniec ludzki, który wywołuje chorobę zwaną nużycą, a do głównych objawów należą wypadanie brwi i rzęs, problemy skórne, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry,
  • choroby oka, na przykład zapalenie spojówek,
  • chemioterapia.

Wśród innych przyczyn wypadania brwi wymienia się stres, narażenie na drobnoustroje, a także niekorzystne środowisko zewnętrzne (na przykład tęgie mrozy lub smog).

Zobaczcie, jak leczyć wypadanie włosów:

Zobacz film: Jak leczyć wypadanie włosów? Źródło: Klinika urody

Wypadanie brwi: leczenie

Jak można zauważyć, istnieje wiele przyczyn wypadania brwi, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnoza. Najlepiej skontaktować się z dermatologiem lub trychologiem i zdecydować się na badania kontrolne. Bardzo ważne jest poznanie przyczyny, ponieważ niektóre powody są błahe, a inne poważne i mogą świadczyć o chorobie. Przykładowo wypadanie brwi przy niedoczynności tarczycy jest sygnałem od organizmu, że coś się dzieje, dlatego należy szybko zadziałać i rozpocząć leczenie.

Po wykluczeniu poważnych chorób lekarz może stwierdzić, że powodem wypadania brwi jest nieodpowiednia pielęgnacja, alergia albo ogólne osłabienie organizmu po przebytych chorobach. W takiej sytuacji najlepiej stosować się do zaleceń specjalisty i wykupić leki lub preparaty. Jeśli brwi nie chcą odrastać, zawsze można się zdecydować na zabieg przeszczepu włosów.

Jak zapobiec wypadaniu brwi?

Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić wypadające brwi i co zrobić, aby w przyszłości problem się nie powtarzał. Przede wszystkim można zakupić preparaty, takie jak:

  • maść ochronna z witaminą A, wazelina, które działają odżywczo na brwi i naoliwiają je,
  • witamina E, która hamuje starzenie i dobrze wpływa na stan skóry,
  • drogeryjne odżywki do rzęs i brwi,
  • biotyna i witamina A + E w kapsułkach.

Wazelinę lub maść należy delikatnie nanieść na brwi i pozostawić na noc. Dobrze jest także zrezygnować na jakiś czas z makijażu oka. Wypadanie rzęs i brwi można zatrzymać dzięki specjalnej diecie, bogatej w witaminy A, E i B3. W domu można przygotować maseczkę z nasion kozieradki, która przyspiesza wzrost włosów. Kobietom zalecane są specjalne mascary wzmacniające rzęsy i pomady do brwi, które sprawią, że brwi wyglądają na zdrowe i odżywione. Po wykluczeniu możliwej alergii warto zastosować odżywki. Zawsze można zdecydować się na zabieg wzmocnienia brwi, wykonywany przez niektórych trychologów. Aby zapobiec wypadaniu brwi, należy dobrze o nie dbać, a także stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
6
Komentarze (4)
Katrafr
A co to dokładnie? Jak się nazywa to o czym mówisz?
Czytaj całość
Aniyam
Ja kupiłam sobie przez internet taki zestaw dermokosmetyków, bo się poradziłam innych Pań co mają z tym problem co one robią i wychodzi na to że oprócz takiej specjalnej higieny nie można zrobić więcej
Czytaj całość
Katrafr
A co wtedy później z tym robić?
Czytaj całość
Aniyam
jeśli wypadanie brwi nabierze na sile to bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zdiagnozowanie obecności lub braku nużeńca, bo wtedy można wykluczyć lub rozpocząć specjalną pielęgnację
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?