Wypadanie włosów to przypadłość jaka może pojawić się u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Ze względu na obecną sytuację wizyty u specjalistów są ograniczone, dlatego też w momencie kiedy z dnia na dzień obserwujemy, że tracimy włosy w coraz większych ilościach warto spróbować pielęgnacji na własną rękę w domu.
Peeling do włosów
Na początek warto zacząć od zabiegów wspomagających środowisko rozwoju naszych włosów. Chodzi o przygotowanie tak zwanego podłoża, skóry głowy, czyli miejsca, z którego te włosy będą wyrastać. Czego potrzebujemy, żeby dobrze przygotować skórę głowy do ich wzrostu? Oczywiście peelingu. Wiele osób zastanawia się czy powinny używać taki, który zawiera w swojej konsystencji drobinki, czy nie. Maska zawierająca ziarenka służy do złuszczania i przeznaczona jest dla osób, które mają problem z łojotokowym zapaleniem skóry, zatkaniem ujścia meszków włosowych oraz widoczne płaty łuszczącej się skóry. Natomiast osoby które mają zdrową skórę głowy powinny wybrać peeling enzymatyczny, bez drobinek. Na początku pielęgnacji peeling powinniśmy stosować raz w tygodniu, z czasem odstęp między zabiegami można wydłużać do dwóch lub trzech tygodni
- mówi Magdalena Szymczak, trycholog.
Masaż skóry głowy
Sposób znany i stosowany od stuleci. Skutecznie likwiduje ból głowy, odpręża, poprawia krążenie krwi, a tym samów wzmacnia włosy i sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe. Możemy go wykonać samodzielnie lub przy użyciu specjalnych narzędzi.
Na rynku dostępne są szczoteczki do masażu skóry głowy, występują w formie zwykłej i elektrycznej. Jeżeli nie mamy w domu takiej szczotki to narzędziem mogą być nasze palce u rąk. Wystarczy okrężnymi ruchami masować skórę głowy przez kilka minut dziennie.
- mówi Magdalena Szymczak, trycholog.
Olejowanie włosów
Technika olejowania włosów może polepszyć ich kondycje. Pielęgnację tę mogą stosować wszyscy, jednak w szczególności jest ona wskazana dla osób, które mają puszące i kołtuniące się włosy. Zabieg najlepiej przeprowadzić na lekko zwilżone włosy lub na które wcześniej nałożyliśmy odżywkę, ponieważ dzięki temu olej będzie się lepiej rozprowadzał. Następnie upięte włosy zostawiamy na 1-2 godziny, po tym czasie zmywamy preparat i myjemy je. Istotne jest by zapamiętać, że olejowanie stosujemy tylko na włosach, a nie na skórze głowy.
- podpowiada Magdalena Szymczak, trycholog.
Do pielęgnacji można użyć różnych rodzajów oleju. Od tych, które znajdują się w naszych kuchniach po takie, które dostępne są w drogeriach i sklepach kosmetycznych. Mowa o oliwie z oliwek, oleju lnianym, z czarnuszki, sojowym, słonecznikowym, ze słodkich migdałów, rzepakowym, musztardowym, kokosowym, palmowym i itp.
Odpowiednia dieta
Często wypadanie włosów związane jest ze stosowaniem restrykcyjnej diety lub spożywaniem jedzenia ubogiego w składniki odżywcze. W związku z tym produkty, które powinny znaleźć się na liście osób, które zmagają się z dużą utratą włosów lub chcą o nie zadbać to jaja, sezonowe owoce, zielone warzywa, kasze, orzechy, nasiona słonecznika, podroby i czerwone mięso.