Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?

czyrak

Fot. Kwangmoozaa / Getty Images

Czyrak powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego, zazwyczaj gronkowcem złocistym. Wygląda jak guzek, a w jego wnętrzu znajduje się ropa. Wyciskanie czyraka to zabieg odradzany przez lekarzy, może bowiem doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji.

Czyrak jest to zapalenie bakteryjne mieszków włosowych. Wywołuje go gronkowiec złocisty i powoduje powstanie zapalnego guza z czopem martwiczym. Mianem czyraczności określa się występowanie licznych czyraków w różnych okolicach ciała.

Co to jest czyrak?

Czyraki często pojawiają się u osób z osłabioną odpornością oraz cukrzycą. Zmiany tego typu pojawiają się w miejscach, w których znajdują się mieszki włosowe. Najczęściej są zlokalizowane na twarzy, karku, pod pachami, na pośladkach, a także w przedsionku nosa i zewnętrznym przewodzie ucha. W przypadku powstania czyraka w okolicy górnej wargi, oczodołu lub nosa bakteria może dostać się do krwiobiegu i trafić do żył z rejonu mózgowia. Stamtąd niekiedy trafia do opon mózgowych lub do zatoki jamistej. 

Zmianom mogą towarzyszyć gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Zawsze wiążą się z bólem okolicy, w której powstały. Początkowo wyglądają jak rumieniowo-naciekowa zmiana, która pojawia się w okolicy mieszków włosowych. W tym miejscu powstaje niewielki czerwonofioletowy guzek. Po około 4-6 dniach zmienia się w krostę, ulegającej martwicy i rozpadowi. Towarzyszy temu wytworzenie się czopa martwiczego. Czyrak zazwyczaj samoczynnie oczyszcza się z ropy poprzez ubytek w skórze przypominający nieduży krater. Kiedy zmiana zostanie oczyszczona, po zagojeniu się rany, powstaje blizna. Zdarza się, że czyrak nie pęka i w jego miejsce pojawia się zagłębiona blizna. 

Pojawienie się tego typu zapalenia powinno zostać skonsultowane z lekarzem dermatologii. Na wizytę należy się zgłosić szczególnie pilnie, gdy powstało ono na twarzy lub wraz z nim wystąpiły objawy ogólne, takie jak gorączka. Rozpoznanie czyraka odbywa się na podstawie obejrzenia zmiany. W przypadku mnogich lub nawracających zmian należy wykonać badanie mikrobiologiczne wymazu pobranego z miejsca zapalenia. Równocześnie powinno zostać przeprowadzone badanie wrażliwości na antybiotyki (antybiogram). Lekarze często zlecają także badanie mające na celu wykluczyć nosicielstwo gronkowca złocistego poprzez pobranie wymazu z nosa.

Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Dowiedzcie się z filmu: 

Zobacz film: Budowa skóry. Źródło: 36,6

Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne?

Samodzielne wyciskanie i przecinanie czyraka jest zdecydowanie odradzane przez lekarzy. Może bowiem sprawić, że dojdzie do rozsiania bakterii i uogólnionego zakażenia. Należy zaczekać, aż zmiana samoczynnie pęknie i oczyści się z zalegającej w jej wnętrzu ropy. Kiedy wytworzy się krater, również nie należy dodatkowo naciskać na zmianę. Warto uzbroić się w cierpliwość. Po oczyszczeniu się okolic mieszka włosowego należy przemyć wacikiem zakażoną ranę. Ma to na celu zapobieganie dalszemu przenoszeniu bakterii. Po przyłożeniu jałowego opatrunku należy zdezynfekować miejsce, w którym znajduje się czyrak wodą utlenioną. Warto wiedzieć, że wyciek ropy może trwać nawet kilka dni – długość tego procesu zależy od wielkości i głębokości zmiany. Jeśli będzie to konieczne, dermatolog może zadecydować o chirurgicznym przecięciu guzka czyracznego. Może to nastąpić np. w przypadku bardzo dużej bolesności w obrębie zakażonego miejsca.

Leczenie czyraków

Jeśli czyrak umiejscowił się w stale drażnionym miejscu, a więc na dłoniach, stopach, pośladkach, pod paskiem od spodni lub pod ramiączkiem stanika, lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk (doustnie bądź w postaci maści do smarowania bezpośrednio na zmianę). Zazwyczaj stosowane są preparaty z grupy penicylin oraz cefalosporyny. We wczesnym etapie rozwoju czyraka można włączyć miejscowe leczenie w postaci okładów z ichtiolu lub smarowania maścią ichtiolową. Ten składnik ma bowiem działanie wysuszające i przyspiesza formowanie się czopa martwiczego oraz pęknięcie krosty. Nacinanie chirurgiczne połączone z usunięciem martwiczych tkanek to kontrowersyjny temat związany z leczeniem czyraków. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku czyraka gromadnego, czyli kiedy zmian jest kilka, lub przy dużej, bolącej zmianie. 

Nacięcie zmniejsza bolesność i powinno być wykonywane w trakcie antybiotykoterapii. W wielu ośrodkach, m.in. w Klinice Dermatologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach oraz w Katedrze Chorób Skóry Instytutu Medycznego w Saratowie, zostały przeprowadzone badania na temat działania propolisu na czyraki. Okazał się skutecznym lekiem w chorobach skóry wywołanych przez bakterie takie jak gronkowiec. W Klinice Dermatologicznej AM w Katowicach zastosowano maść o zawartości 3% wyciągu z propolisu. U 5 na 6 osób doszło do pełnego wyleczenia, a stan 1 z badanych wyraźnie się poprawił. 

Natomiast w Saratowie przeprowadzono badanie na 90 chorych od 16 do 50 lat. U 70 z nich występowały czyraki, a u 20 – zakażenie gruczołów potowych. Włączono 20% maść propolisową i nakładano ją raz dziennie pod opatrunek gazowy. Leczenie rozpoczynano w 2-3 dniu od rozpoznania zakażenia. Wyniki porównywano z grupą chorych leczonych konwencjonalnie, za pomocą środków z ichtiolem i antyseptycznych. Okazało się, że już 20-30 minut po nałożeniu propolisu ból się zmniejszał. Leczenie czyraków u osób, u których zastosowano maść propolisową trwało około 10 dni. Natomiast u chorych, którzy używali środków ichtiolowych – ponad 20 dni.

Bibliografia:

  1. Wybrane Problemy Kliniczne, Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Mariusz Stasiak, Jerzy Lasek, Zbigniew Witkowski, Wojciech Marks, Katarzyna Gołąbek (Katedra i Klinika Chirurgii Urazowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)
  2. Leczenie propolisem chorób skóry wywołanych przez drobnoustroje
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
4
Polecamy
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Co to jest czyrak pod pachą?
Przyczyny, objawy i leczenie zmiany skórnej
Co to jest czyrak pod pachą? Przyczyny, objawy i leczenie zmiany skórnej TVN zdrowie
Czyrak na twarzy – leczenie kliniczne i domowe
Czyrak na twarzy – leczenie kliniczne i domowe TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?