Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skład, zastosowanie i działanie maści ichtiolowej. Maść na trądzik i czyraki
menu
Polub nas na Facebooku

Skład, zastosowanie i działanie maści ichtiolowej. Maść na trądzik i czyraki

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Maść ichtiolowa wykazuje działanie przeciwzapalne i powstrzymuje rozmnażanie się bakterii. Jest gęstą i lepką mazią o charakterystycznym zapachu asfaltu. Maść ichtiolowa jest powszechnie stosowana w leczeniu trudno gojących się ran, stanów zapalnych skóry.

 Maść ichtiolowa zawiera w składzie substancję czynną, zwaną ichtiolem lub ichtamolem (z łac. Ammonii bituminosulfonas, ichtammolum), która jest odpowiedzialna za działanie i właściwości maści. Maść ichtiolowa jest stosowana od pokoleń jako lek na trądzik, wypryski skórne oraz czyraki.

Czym jest maść ichtiolowa? Właściwości, stężenia

Maść ichtiolowa występuje najczęściej w postaci 10- lub 15-procentowego stężenia ichtiolu, który jest bardzo gęstą cieczą wykorzystywaną w farmacji, także jako składnik emulsji, zawiesin, roztworów i past. Naturalny ichtiol jest otrzymywany z destylacji łupków bitumicznych pochodzących z okresu mezozoiku. Jego największe złoża występują na terenie Estonii oraz w wybranych częściach Karpat. Obecnie ichtiol uzyskiwany jest jednak syntetycznie.

Farmakopea Polska wyróżnia dwa rodzaje maści ichtiolowych: Ammonii bituminosulfonatis unguentum oraz Unguentum contra congelation (maść ichtiolowo-kamforowa). Pierwsza z nich bazuje na lanolinie i wazelinie żółtej z 10-procentowym stężeniem ichtiolu. Maść ichtiolowo-kamforowa, podobnie jak pierwsza, bazuje na lanolinie i wazelinie, lecz w składzie jest obecne także 15-procentowe stężenie ichtiolu oraz 5-procentowe stężenie kamfory. Tak otrzymana maść służy także w leczeniu odmrożeń.

Najpopularniejszy rodzaj maści ichtiolowej, zawierający 10-procentowe stężenie ichtiolu ma lepką i gęstą konsystencję oraz czerwonobrązową barwę. Uwagę zwraca także specyficzny zapach maści ichtiolowej, za który odpowiedzialne są związki siarki obecne w substancji.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Działanie maści ichtiolowej

Maść ichtiolowa jest stosowana od wielu lat jako lek w leczeniu trądziku i jego objawów –pryszczy, zatkanych porów skóry, a także zwiększonego wydzielania łoju (sebum). Jak podkreślają dermatolodzy oraz zwolennicy stosowania maści ichtiolowej, w terapii zmian trądzikowych ichtiol pomoże w uwolnieniu ropy z wyprysków skórnych, dzięki czemu znacznie skraca się czas ich występowania na skórze (działanie ściągające). Maść ichtiolowa stosowana jest na owrzodzenia, wykazuje stosunkowo silne działanie bakteriostatyczne, polegające na powstrzymywaniu rozwoju bakterii. Maść ichtiolowa jest pomocna także na stłuczenia, jednak należy pamiętać, że nie wolno jej stosować na otwarte rany.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy

Maść ichtiolowa jest skuteczna w leczeniu czyraków, będących stanem chorobowym skóry, wywołanym zakażeniem gronkowcami. Choroba objawia się ropnym zapaleniem mieszków włosowych oraz ich otoczenia. Objawy czyraka związane są z zapaleniem ropnym, polegającym na powstaniu małego, zaczerwienionego guzka, który po czasie zamienia się w bolący pęcherz wypełniony ropą. W przebiegu choroby charakterystyczny jest także spadek samopoczucia, stan podgorączkowy lub gorączka, a także bolesność węzłów chłonnych, najczęściej położonych najbliżej czyraka. Czyraka nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do sepsy, zapalenia szpiku kostnego, a także septycznego zapalenia żył powodującego zapalenie opon mózgowych. W leczeniu czyraka koniecznym może okazać się podanie antybiotyku, a także pozostałych środków odkażających. Można wybrać również maść ichtiolową o wysokim stężeniu (ok. 30%), która jest skuteczna w leczeniu czyraków z dużym obrzękiem tkanek.

Jak podkreślają lekarze, stosowanie maści ichtiolowej może przynieść efekty już po pierwszej aplikacji w przypadku leczenia pryszczy, wyprysków ropnych oraz innych objawów charakterystycznych dla trądziku młodzieńczego oraz trądziku dorosłych. W leczeniu czyraka i jego zmian konieczna jest dłuższa terapia bazująca na antybiotykach, a w skrajnych sytuacjach także interwencjach chirurgicznych, gdzie maść ichtiolowa występuje jako dodatkowa, ale istotna forma leczenia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, maść ichtiolową stosuje się 1–2 razy dziennie bezpośrednio na zmiany skórne. Ze względu na kolor, maść ichtiolowa może silnie zabarwić ubranie i inne przedmioty, dlatego posmarowaną skórę można zakleić zwykłym plastrem.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Zdarza się, że po aplikacji maści na wyprysk ropny i „ściągnięciu” ropy pozostaje zaczerwieniony ślad. Jak informują lekarze, jednym z niepożądanych objawów są intensywne podrażnienia skóry, które występują jednak stosunkowo rzadko i często wynikają z niewłaściwego stosowania maści (na rany lub w zbyt dużej ilości). Jeśli zaaplikuje się zbyt dużą dawkę maści, należy zmyć ją ze skóry bieżącą wodą. W sytuacji pominięcia pojedynczej dawki leku nigdy nie należy stosować podwójnej dawki, wystarczy kontynuować terapię według zaleceń. Dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiety będące w ciąży lub ją planujące powinny przed zastosowaniem maści ichtiolowej skonsultować się z lekarzem. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
728
29
Polecamy
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest czyrak w pachwinie?
Na czym polega jego leczenie?
Co to jest czyrak w pachwinie? Na czym polega jego leczenie? TVN zdrowie
Cygnolina (ditranol) w leczeniu łuszczcy.
Terapia minutowa z maści z cygnoliną
Cygnolina (ditranol) w leczeniu łuszczcy. Terapia minutowa z maści z cygnoliną TVN zdrowie
Komentarze (8)
Ada
wiesz co, mi się sprawdził naturalny krem z drożdżami, nagietkiem, ekstraktem z kory, miedzią, nanozołotem ;)
Czytaj całość
Dorka
a czego szukać w takich kosmetykach? ;)
Czytaj całość
Ada
Ja ci mogę polecić kremy, których skład jest naturalny. Odkąd przestawiłam się na pielęgnacje naturalnymi kosmetykami moja buzia jest w o wiele lepszej kondycji ;)
Czytaj całość
Dorka
ojj tak, brudzi okropnie ;) ja właśnie jestem w trakcie szukania czegoś lepszego, bo używam tej maści, ale efekty są średnie
Czytaj całość
Ada
jest fajna, ale na pojedyncze pryszcze. Ciężko by ją było na całą buzie nałożyć ;p ale to prawda, jest pomocna. Ja robię tak, że nakładam na całą buzie krem na trądzik, a na większe wypryski właśnie maść i zaklejam plastrem, żeby nie ubrudzić pościeli
Czytaj całość
Arek
Trawiuszka? A co dokładnie nakładasz na twarz ze jest lepiej? Szukałem i chyba kupiłem wszystko co jest w aptekach a i tak nic nie działa.. Jesteś w stanie coś podpowiedzieć?
Czytaj całość
trawiuszka
mi i tak ta maść nie pomagała :/ kupiłam, używałam przez dobre kilka tygodni i nic. teraz znalazlam dobrze kosmetyki do twarzy i jest nieporównywalnie lepiej, ale co się naszukałam to moje.
Czytaj całość
poleszuk
Autor nie wie, czy nie chce wiedzieć, że przekazuje nieprawdziwe informacje? Prawdziwy, naturalny, wieloskładnikowy ichtiol czyli "gęsta, brunatna, lepka ciecz o charakterystycznym zapachu asfaltu" już dawno znikła z aptek, zastąpiona syntetyczną substancją: sulfobituminianem amonowym i nie ma działania przypisywanego naturalnemu ichtiolowi.
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?