Wyciek z sutka może mieć różny kolor, występuje w rozmaitych okolicznościach. Podstawowym mechanizmem białego wycieku z sutka jest laktacja. Pojawia się często jeszcze w ciąży po naciśnięciu brodawki. Jednak nie zawsze wyciek z sutka jest zjawiskiem fizjologicznym. Wystąpienie laktacji może mieć patologiczne podłoże, niezwiązane z ciążą. Ponadto wyciek z sutka może być krwisty lub mieć inny niepokojący charakter. Mimo iż w większości przypadków wyciek z brodawki sutkowej nie jest groźny, to jednak należy zawsze wykluczyć chorobowe podłoże wydzieliny.
Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:
Wyciek z sutka w ciąży a laktacja
Wyciek z sutka najczęściej jest efektem laktacji, czyli procesu produkcji i wydzielania mleka z gruczołów piersiowych. Laktacja związana z karmieniem piersią zaczyna intensywnie rozwijać się po porodzie. Jednak już w ostatnim trymestrze ciąży, a czasem nawet i w 5. czy 6. miesiącu, może dojść do wypływania przeźroczystej bądź mlecznej wydzieliny z brodawek sutkowych, szczególnie po naciśnięciu. W czasie ciąży gruczoł piersiowy podlega znacznym zmianom anatomicznym i czynnościowym, których efektem jest wytworzenie mleka dla dziecka. Pod wpływem wielu czynników, a przede wszystkim przystawiania dziecka do piersi, wyciek z sutka nasila się bądź słabnie. Nie ma zależności pomiędzy tym, czy obecność wycieku z sutka w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnej laktacji po porodzie. Wiele kobiet nie obserwuje wycieku z sutka w ciąży, przede wszystkim dlatego, że jest on tak dyskretny, że wsiąka w bieliznę. Nawet jeśli kobieta jest pewna co do braku jakiejkolwiek wydzieliny z sutka pod koniec ciąży, nie powinna martwić się o laktację po porodzie. Należy też pamiętać, że pierwsza wydzielina związana z laktacją nie zawsze jest biała. Siara, która jest produkowana jako pierwsze mleko po porodzie, ma kolor żółty. Dlatego też żółty wyciek z sutka po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Wyciek z sutka może, choć rzadko, stanowić objaw ciąży.
Mleczny wyciek z sutka niezależny od ciąży
Zdarza się, że wyciek z sutka przypominający poporodową laktację pojawia się u kobiet niebędących w ciąży, a wręcz nawet u mężczyzn. Takie zjawisko występuje przy zbyt wysokim poziomie prolaktyny, czyli hiperprolaktynemii. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Do wzrostu jej stężenia dochodzi w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednak wzrost wydzielania prolaktyny następuje również:
- w stresie,
- podczas snu,
- przy drażnieniu brodawek sutkowych,
- w czasie nadmiernej aktywności fizycznej,
- podczas stosunku płciowego.
Są to oczywiście stany fizjologiczne. Zdarza się jednak, że wzrost poziomu prolaktyny jest związany ze stanem, takim jak:
- gruczolak przysadki mózgowej,
- znaczna niedoczynność tarczycy,
- choroba Addisona,
- choroba Cushinga,
- nowotwory czy zmiany naczyniowe w okolicy przysadki mózgowej,
- niewydolność nerek,
- marskość wątroby,
- rak płuc,
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
- przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych,
- przyjmowanie leków antykoncepcyjnych.
Krwisty bądź inny patologiczny wyciek z sutka
Patologiczny wyciek z sutka, w przeciwieństwie do laktacji, najczęściej dotyczy jednej piersi. Z reguły jest to przezroczysty lub krwisty wyciek z sutka. W razie pojawienia się niepokojącego wycieku, konieczne jest sprawdzenie, czy w obrębie piersi nie ma żadnych niepokojących zmian guzowatych, czy pierś nie jest zniekształcona, czy skóra na piersi nie przypomina skórki pomarańczowej i nie jest pozaciągana. Ważne jest wykonanie ultrasonografii piersi lub mammografii. Zdarza się, że konieczny jest rezonans magnetyczny. Wskazane jest również badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.
Wśród patologii przyczyniających się do powstania wycieku z sutka wyróżnia się:
- brodawczak wewnątrzprzewodowy – to nowotwór o łagodnym charakterze wywodzący się z komórek nabłonkowych przewodów wyprowadzających piersi. Wydzielina może być przezroczysta bądź lekko krwista,
- zakażenie – wyciek z sutka o charakterze ropnym może być związany z powstaniem ropnia w piersi, przede wszystkim o etiologii gronkowcowej. Towarzyszy mu zaczerwienienie, wzrost ucieplenia powierzchni piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, stwardnienie piersi,
- rak piersi – objawy sugerujące złośliwą zmianę w piersi to wyczuwalny guz czy zgrubienie na piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, wciągnięcie brodawki sutkowej, zniekształcenie brodawki sutkowej i całej piersi, pomarańczowa skórka na piersi, ból piersi, obecność obrzęku, owrzodzenia. Wyciek z piersi jest wtedy najczęściej krwisty.
Jak wygląda leczenie raka piersi? Zobaczcie na filmie: