Polub nas na Facebooku
Czytasz: Test na koronawirusa: pacjentka doznała wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego po pobraniu wymazu z nosa
menu
Polub nas na Facebooku

Test na koronawirusa: pacjentka doznała wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego po pobraniu wymazu z nosa

Osoba, która trzyma zestaw do testowania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Fot: Images By Tang Ming Tung / gettyimages.com

Pobieranie wymazu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bezpieczne, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej, mogą się zdarzyć powikłania. Przekonała się o tym pewna Amerykanka, u której po badaniu doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Historię kobiety opisał  magazyn JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery. 

Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie od badanej osoby - specjalnym patyczkiem - pobiera się wymaz z nosa i gardła. Cała procedura nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Niestety, nawet w przypadku tak prostego zabiegu, w bardzo rzadkich przypadkach mogą się zdarzyć powikłania.

Testy na koronawirusa - pobieranie wymazu

Jak opisuje czasopismo JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery u czterdziestoletniej Amerykanki w wyniku pobrania wymazu z nosa  doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że kobieta miała niezdiagnozowaną rzadką chorobę.

Kobieta kilka lat wcześniej była leczona z powodu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Schorzenie charakteryzuje się zbyt wysokim ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni i odżywia mózg. Aby pomóc kobiecie, lekarze użyli specjalnych zastawek, aby spuścić część płynu i ustabilizować ciśnienie. Najprawdopodobniej zabieg przyczynił się do powstania przepukliny oponowej lub ubytku u podstawy czaszki. W konsekwencji wyściółka mózgu wystawała do nosa. Tym samym stała się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Przed operacją "naprawczą" kobieta miała wykonany test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety po badaniu kobieta zauważyła wyciek przezroczystego płynu. Do tego zaczęła wymiotować i skarżyć się na bóle głowy, sztywność karku, światłowstręt.

Kiedy czterdziestolatka trafiła do lekarza, okazało, że doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Osoba, która wykonywała badanie najprawdopodobniej przebiła wyściółkę i naraziła kobietę na rozwój infekcji, która mogła skończyć się śmiercią.

Testy na koronawirusa po operacji zatok

W ocenie lekarzy takie niespodziewane powikłania zdarzają się bardzo rzadko, ale mogą wystąpić również u pacjentów, którzy mieli operację zatok lub podstawy czaszki. W ich przypadku należy rozważyć pobranie materiału jedynie z gardła.

Historia kobiety to także przestroga dla personelu medycznego, który pobiera wymazy. Potrzebuje on nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, ale musi także zachować większą ostrożność podczas pobierania materiału do badania.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się przed nim bronić?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który wywołuje chorobę nazwaną  przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Zakażenie koronawirusem bardzo przypomina grypę. Chorzy mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Część pacjentów ma także zaburzenia węchu i smaku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wirus może być groźny dla każdego z nas. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych trzeba pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń tj. częste mycie rąk, trzymanie dystansu społecznego oraz zasłanianie nosa i ust tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób nie jest możliwe. 

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach, które wykrywają zakażenie koronawirusem SARs-CoV-2:

Zobacz film: Jak wykonuje się testy w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Czy pacjenci z Hashimoto są bardziej narażeni na COVID-19?
Naukowcy z Łodzi doszli do zaskakujących wniosków
Czy pacjenci z Hashimoto są bardziej narażeni na COVID-19? Naukowcy z Łodzi doszli do zaskakujących wniosków Dzień Dobry TVN
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej Dzień Dobry TVN
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19 TVN zdrowie
Jak w Polsce choruje się na COVID-19?
Poznaj historię dziennikarki, która musiała walczyć nie tylko z chorobą, ale i biurokracją
Jak w Polsce choruje się na COVID-19? Poznaj historię dziennikarki, która musiała walczyć nie tylko z chorobą, ale i biurokracją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty