Polub nas na Facebooku
Czytasz: Test na koronawirusa: pacjentka doznała wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego po pobraniu wymazu z nosa
menu
Polub nas na Facebooku

Test na koronawirusa: pacjentka doznała wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego po pobraniu wymazu z nosa

Osoba, która trzyma zestaw do testowania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Fot: Images By Tang Ming Tung / gettyimages.com

Pobieranie wymazu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bezpieczne, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej, mogą się zdarzyć powikłania. Przekonała się o tym pewna Amerykanka, u której po badaniu doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Historię kobiety opisał  magazyn JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery. 

Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie od badanej osoby - specjalnym patyczkiem - pobiera się wymaz z nosa i gardła. Cała procedura nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Niestety, nawet w przypadku tak prostego zabiegu, w bardzo rzadkich przypadkach mogą się zdarzyć powikłania.

Testy na koronawirusa - pobieranie wymazu

Jak opisuje czasopismo JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery u czterdziestoletniej Amerykanki w wyniku pobrania wymazu z nosa  doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że kobieta miała niezdiagnozowaną rzadką chorobę.

Kobieta kilka lat wcześniej była leczona z powodu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Schorzenie charakteryzuje się zbyt wysokim ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni i odżywia mózg. Aby pomóc kobiecie, lekarze użyli specjalnych zastawek, aby spuścić część płynu i ustabilizować ciśnienie. Najprawdopodobniej zabieg przyczynił się do powstania przepukliny oponowej lub ubytku u podstawy czaszki. W konsekwencji wyściółka mózgu wystawała do nosa. Tym samym stała się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Przed operacją "naprawczą" kobieta miała wykonany test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety po badaniu kobieta zauważyła wyciek przezroczystego płynu. Do tego zaczęła wymiotować i skarżyć się na bóle głowy, sztywność karku, światłowstręt.

Kiedy czterdziestolatka trafiła do lekarza, okazało, że doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Osoba, która wykonywała badanie najprawdopodobniej przebiła wyściółkę i naraziła kobietę na rozwój infekcji, która mogła skończyć się śmiercią.

Testy na koronawirusa po operacji zatok

W ocenie lekarzy takie niespodziewane powikłania zdarzają się bardzo rzadko, ale mogą wystąpić również u pacjentów, którzy mieli operację zatok lub podstawy czaszki. W ich przypadku należy rozważyć pobranie materiału jedynie z gardła.

Historia kobiety to także przestroga dla personelu medycznego, który pobiera wymazy. Potrzebuje on nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, ale musi także zachować większą ostrożność podczas pobierania materiału do badania.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się przed nim bronić?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który wywołuje chorobę nazwaną  przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Zakażenie koronawirusem bardzo przypomina grypę. Chorzy mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Część pacjentów ma także zaburzenia węchu i smaku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wirus może być groźny dla każdego z nas. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych trzeba pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń tj. częste mycie rąk, trzymanie dystansu społecznego oraz zasłanianie nosa i ust tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób nie jest możliwe. 

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach, które wykrywają zakażenie koronawirusem SARs-CoV-2:

Zobacz film: Jak wykonuje się testy w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Czy pacjenci z Hashimoto są bardziej narażeni na COVID-19?
Naukowcy z Łodzi doszli do zaskakujących wniosków
Czy pacjenci z Hashimoto są bardziej narażeni na COVID-19? Naukowcy z Łodzi doszli do zaskakujących wniosków Dzień Dobry TVN
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej Dzień Dobry TVN
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19 TVN zdrowie
Jak w Polsce choruje się na COVID-19?
Poznaj historię dziennikarki, która musiała walczyć nie tylko z chorobą, ale i biurokracją
Jak w Polsce choruje się na COVID-19? Poznaj historię dziennikarki, która musiała walczyć nie tylko z chorobą, ale i biurokracją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?