Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie

Drzewo kasztanowca

Fot: Wataru Yanagida / gettyimages.com

Wyciąg z kasztanowca często stosowany jest na skórę w problemach z naczynkami, w obrzękach czy zapaleniach. Jednak główne zastosowanie wyciągu z kasztanowca obejmuje leczenie żylaków i profilaktykę zakrzepowo-zatorową.

Wyciąg z kasztanowca stanowi źródło saponiny, która zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność. Wykazuje również działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wyciąg z kasztanowca pozyskiwany jest z kory i owoców kasztanowca. Może być stosowany w formie żelu, maści czy tabletek.

Czym jest wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kory i owoców kasztanowca to bardzo często wykorzystywany surowiec w medycynie naturalnej. Preparaty z wyciągiem kasztanowca są jednak proponowane również przez lekarzy. Wpływają korzystnie na uelastycznienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, dlatego przede wszystkim kojarzone są z profilaktyką zakrzepicy. Wyciąg z kasztanowca można nabyć w formie preparatów dostępnych w każdej aptece. Bogaty jest on we flawonoidy, kumarynę karotenoidy czy garbniki, jak również saponiny. To dzięki tym składnikom wpływa korzystnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza ryzyko zastoju i zakrzepów. Może być nakładany zewnętrznie, w formie okładów, maści czy kremów. Wyciąg z kasztanowca można też stosować ogólnie. Działa wówczas rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie i zapierająco.

Wyciąg z kasztanowca – zastosowanie

Wyciąg z kasztanowca ma przede wszystkim zastosowanie w stłuczeniach, obrzękach zwichnięciach czy zmiażdżeniach. Działa wspomagająco w zaburzeniach krążenia pourazowych i pozapalnych. Ponadto może doskonale sprawdzić się w terapii stanów pourazowych i pozapalnych, w zaburzeniach krążenia mózgowego, jak również w stanach przebiegających z bólem. Wyciąg z kasztanowca zalecany jest osobom z żylakami, z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, nawet tych nasilonych, którym towarzyszą zmiany troficzne skóry. Wyciąg z kasztanowca ma zastosowanie w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył czy w leczeniu hemoroidów.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Działanie wyciągu z kasztanowca

Podstawowe działanie wyciągu z kasztanowca opiera się na wspieraniu układu krwionośnego. Bardzo często stosuje się go do cery naczynkowej w formie maseczek, toników czy kremów. Działa ochronnie na naczynia krwionośne. Kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca wykorzystuje się także do pielęgnacji dojrzałej cery odwodnionej i pozbawionej jędrności.

Dzięki poprawie przepływu krwi w żyłach wyciąg z kasztanowca zapobiega tworzeniu się zakrzepów i poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, kończyn, a także skóry. Może być stosowany leczniczo w terapii zakrzepicy, zastojów żylnych czy niedokrwienia tkanek. Dzięki wspieraniu układu krwionośnego działa przeciwobrzękowo, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zastojom krwi, co z kolei zapobiega przesiękom do jam ciała i przestrzeni pozanaczyniowej. Wyciąg z kasztanowca jest wykorzystywany w leczeniu ciężkich nóg. Nie powinny o nim zapominać osoby długotrwale siedzące przy biurku czy kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję.

Wyciąg z kasztanowca działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie, wspomaga leczenie zatruć i infekcji. Przenikając do skóry, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, poszerzonych porów, oparzeń, odmrożeń, uszkodzeń skóry, siniaków.

Wyciąg z kasztanowca – przeciwwskazania

Nie powinno się nakładać wyciągu z kasztanowca bezpośrednio na otwarte rany. Preparatów o działaniu ogólnym nie można stosować w niewydolności nerek. Tabletki z wyciągiem z kasztanowca mogą nasilać nefrotoksyczne działanie innych przyjmowanych leków, w tym przeciwzakrzepowych. Rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości czy dolegliwości z przewodu pokarmowego. Nie powinno się przyjmować preparatów o działaniu ogólnym w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
3
Polecamy
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Oczar wirginijski - wspaniałe właściwości w lecznictwie i kosmetyce
Oczar wirginijski - wspaniałe właściwości w lecznictwie i kosmetyce Dzień Dobry TVN
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać?
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?