Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech
menu
Polub nas na Facebooku

Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech

Kobieta podczas zabiegu wybielania zębów

Fot. Lacheev / gettyimages.com

Wybielanie zębów węglem aktywnym lub preparatami (np. pastą) na jego bazie jest metodą na usuwanie przebarwień i bielszy uśmiech. Jest to znacznie tańszy zamiennik zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Węgiel można kupić w aptece za kilka złotych.

Wybielanie zębów węglem polega na wykorzystaniu jego właściwości do wchłaniania różnych substancji, w tym osadów po kawie, herbacie czy papierosach, które są widoczne na zębach. W medycynie ceniony jest za tzw. właściwości odtruwające, a w przemyśle jest używany np. przy produkcji filtrów do wody i powietrza.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Wybielanie zębów węglem – dla kogo?

Wybielanie zębów węglem jest jedną z mniej znanych metod na pozbywanie się przebarwień domowymi sposobami. W tym celu najlepiej sprawdza się tzw. węgiel aktywny, który można kupić w aptece bez recepty. Zabieg nie przyniesie jednak spektakularnych efektów i białego uśmiechu, jeżeli zęby mają naturalnie żółtą barwę. Węgiel nie usuwa także kamienia nazębnego – u różnych osób jego stosowanie może dać mniej lub bardziej zadowalający efekt. Z dużym prawdopodobieństwem znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku osób, u których brzydkie przebarwienia pojawiły się jako skutek m.in. picia kawy lub herbaty czy palenia papierosów. W niektórych przypadkach zastosowania preparatów na bazie węgla bielszy uśmiech będzie widoczny już po pierwszym użyciu.

Jak wybielić zęby węglem?

Węgiel aktywny do wybielania zębów wymaga wcześniejszego przygotowania pasty. Najlepiej sprawdza się do tego celu preparat, który można zakupić w formie kapsułek zawierających proszek, ponieważ tabletki należy bardzo dokładnie rozgnieść, a kapsułkę jedynie otworzyć i wysypać zawartość. Proszek należy rozcieńczyć kilkoma kroplami wody, aby powstała rzadka pasta. Niektórzy dodają zamiast wody oleju kokosowego. Tak przygotowaną substancją można delikatnie myć zęby lub nałożyć ją i pozostawić na nich przez kilka minut – z opinii wielu osób wynika, że mycie daje znacznie lepsze efekty niż tylko nałożenie pasty. Należy uważać, aby nie wcierać przygotowanego preparatu zbyt mocno, ponieważ nie ma on gładkiej struktury i może uszkodzić szkliwo lub dziąsła. Osoby, które przetestowały sposób wybielania zębów węglem, polecają powtarzanie czynności najpierw przez 3 dni z rzędu, a potem ograniczenie się do jednego czyszczenia w tygodniu. Każdorazowo po nałożeniu pasty należy ją dokładnie wypłukać z jamy ustnej i umyć zęby za pomocą codziennie używanego środka. Sam węgiel nie pozostawia przebarwień na zębach, dziąsłach czy szczoteczce.

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Na rynku są też dostępne (zwłaszcza w internecie) specjalne preparaty na bazie węgla aktywnego przeznaczone do usuwania osadów z zębów. Reklamowane są one zwykle jako substancje o silnych właściwościach absorbujących, pochłaniających toksyny, usuwających bakterie i plamy oraz rozjaśniających zęby. Zawsze jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek specyfiku należy zbadać jego pochodzenie i zrezygnować z użycia, jeżeli nie jest oficjalnie dopuszczony do legalnej sprzedaży.

Wybielanie zębów węglem aktywnym a ryzyko uszkodzenia szkliwa

Każdy z domowych sposobów na biały uśmiech, w tym wybielanie zębów węglem aktywnym, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa. Oczywiście jedną z bardziej niebezpiecznych dla zębów metod jest ich wybielanie z użyciem sody, ale również w przypadku węgla należy zapoznać się z możliwym ryzykiem.

Wzrasta ono zwłaszcza przy szczotkowaniu zębów pastą, która nie posiada jednolitej struktury. Znacznie bezpieczniejsze jest jej nakładanie, ale należy pamiętać, że efekt w tym przypadku może być mniej zadowalający. Dentyści przestrzegają, że przy kosmetycznym zastosowaniu węgla aktywnego nie jest on szkodliwy, ale jego długotrwałe używanie sprzyja trwałemu zniszczeniu szkliwa i erozji zębów. Należy pamiętać, że szkliwo jest taką substancją w organizmie człowieka, która raz uszkodzona nie odnawia się samoistnie. Warto mieć na uwadze, że również Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologów (ang. American Dental Association) nie zaopiniowało w 2016 r. ani jednego preparatu na bazie węgla jako bezpiecznej metody wybielania, ponieważ nadal nie ma badań odnośnie właściwości ścierających wypuszczonych na rynek środków.

Aby produkt do pozbywania się przebarwień można było uznać za bezpieczny, jego substancje czynne powinny przenikać przez szkliwo do tzw. dentyny – wewnętrznej części zęba. Regularne wcieranie preparatów o niezbadanym działaniu może wywołać erozję, nadwrażliwość i podatność na próchnicę. Każde starcie szkliwa powoduje odwrotny efekt od zamierzonego – zęby będą wrażliwsze na bodźce zewnętrzne (zwłaszcza temperaturę, która może powodować ból i dyskomfort), ale także staną się ciemniejsze. Ponieważ szkliwo się nie regeneruje, w ostateczności zęby będą musiały zostać pokryte sztucznymi licówkami. Dlatego zawsze należy dokonać analizy ryzyka, które niesie za sobą każda niesprawdzona metoda i mieć na uwadze, że w pełni bezpieczne wybielanie zębów może być przeprowadzone jedynie przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6 .


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
7
Polecamy
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce Dzień Dobry TVN
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice TVN zdrowie
Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena.
Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?
Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem