Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wpływ cukru na zdrowie. Rocznie cukier zabija 1400 Polaków
menu
Polub nas na Facebooku

Wpływ cukru na zdrowie. Rocznie cukier zabija 1400 Polaków

Cukier, słodycze, słodkie napoje.

Fot. happy_lark / Getty Images

O szkodliwości cukru wie każdy. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że cukier znajdziemy w wielu produktach, w których zupełnie się go nie spodziewamy. W ketchupie, gotowych sosach, a także w smakowej wodzie. Zaskoczeni? Pewnie jeszcze bardziej zdziwi Was fakt, że rocznie, z powodu nadmiernego spożycia cukru umiera około 1400 osób. 

NFZ przygotował specjalny raport, z którego wynika, że nawet 1400 zgonów rocznie spowodowanych jest nadmiernym spożyciem słodkim napojów. Niestety dane są przerażające - średnie spożycie tzw. cukru ukrytego to ponad 30 kg na osobę, a jak wiemy, taki cukier znajdziemy właśnie w napojach, przekąskach, czy gotowych sosach. 

Kolejne dane jasno podkreślają fakt, że aż 30 proc. dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu. Wśród nastolatków aż 67 proc. pije napoje energetyczne, które mogą powodować trwałe zmiany w organizmie!

Spożywanie napojów energetycznych przez dzieci prowadzi do nadpobudliwości, problemów z koncentracją, otyłości oraz zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Co się dzieje z organizmem dziecka po wypiciu "energetyka"? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Konsekwencje picia napojów energetycznych przez dzieci. Źródło: Co nas truje

Polecamy: Co się dzieje z organizmem po wypiciu energetyku?

W związku z nadmiernym spożyciem cukru rośnie liczba chorych na otyłość. Obecnie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Konsekwencją złego odżywiania może być także cukrzyca - 2,7 mln dorosłych Polaków na nią choruje. To o 600 tys. więcej pacjentów niż w 2012 roku.

Raport jasno dowodzi, że Polacy muszą o siebie zadbać. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało kampanię "Planuję długie życie", w której będzie informować m. in. o zdrowym trybie życia, który może nas uchronić przed licznymi chorobami. Źródło: MZ wyprodukowało osiem spotów telewizyjnych (m.in. na temat raka piersi i szyjki macicy, raka jelita grubego, czerniaka, raka prostaty, raka płuca i zdrowego stylu życia), które począwszy od 4 lutego  będą emitowane w różnych stacjach telewizyjnych. Na kampanię przeznaczono 2,1 mln złotych.

Cukier. Sprawdź, co tak naprawdę o nim wiesz!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

A teraz coś więcej o wpływie cukru na nasz organizm:

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że od cukru bardzo łatwo się uzależnić. Działa on podobnie do narkotyków - stymuluje organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, co w efekcie poprawia nastrój i zaspokaja głód. Niestety jest to tylko chwilowa poprawa. 

Węglowodany proste zawarte w cukrze bardzo szybko wchłaniają się do krwiobiegu. Kiedy rośnie poziom glukozy uruchamia się trzustka, która wydziela insulinę, żeby ten poziom unormować. Im bardziej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, tym większe wydzielanie insuliny, a co za tym idzie większy spadek stężenia glukozy. A kiedy spada nam glukoza - spada nam również poziom energii. I niestety spada wtedy nasze samopoczucie. Od razu mamy ochotę na kolejne słodycze. Teraz mówimy już o schemacie uzależnienia! 

Jednak odstawienie cukru wcale proste nie jest. Powinno się eliminować go z diety stopniowo, zaczynając od ograniczenia spożycia go w żywności przetworzonej. Warto czytać etykiety i wybierać zdrowsze produkty! 

Więcej: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Jak zastąpić cukier w diecie? Tego dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Ograniczenie cukru w diecie - zamienniki cukru. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby