Polub nas na Facebooku
Czytasz: Włosy pod pachami – jakie pełnią funkcję? Moda na owłosione pachy
menu
Polub nas na Facebooku

Włosy pod pachami – jakie pełnią funkcję? Moda na owłosione pachy

Włosy pod pachą - kobieta ma owłosioną pachę.

Fot. AndreyPopov / Getty Images

Włosy pod pachami stanowią jeden z nowych trendów urodowych. Salony kosmetyczne coraz częściej oferują na nie specjalne zabiegi, w tym zwłaszcza farbowanie. Owłosienie pod pachami chłonie i wzmacnia stężenie wytwarzanych przez ciało feromonów, które wpływają na atrakcyjność płciową.

Włosy pod pachami pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wraz z wejściem w etap dojrzewania. Warunkują w pewnym stopniu proces termoregulacji organizmu. Owłosienie pod pachami ma zwolenników, ale przede wszystkim przeciwników, którzy je systematycznie usuwają. Kosmetyka oferuje wiele skutecznych metod na pozbycie się włosów pod pachami. W 1915 roku na łamach amerykańskiego czasopisma Harper’s Bazaar pojawiła się pierwsza reklama zachęcająca do ich usuwania.

Kiedy rosną włosy pod pachami?

Włosy umiejscowione są w dole pachowym (z łac. Fossa axillaris). To przestrzeń oddzielająca klatkę piersiową od ramienia. Owłosienie pod pachami pojawia się u człowieka wraz z rosnącym poziomem androgenów (hormonów płciowych) na etapie dojrzewania. Tzw. owłosienie dojrzałe zauważa się na ciele już w wieku około 13 lat, nieco później niż owłosienie łonowe. Jego aktywny rozwój trwać może do 30 roku życia z prędkością około 2,5 cm na miesiąc.

Po co są włosy pod pachami?

Włosy pod pachami, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, w opinii znacznej części społeczeństwa nie pełnią żadnych funkcji, a wręcz przeciwnie – stanowią źródło dyskomfortu i są nieestetyczne. Tymczasem jest wprost przeciwnie – owłosienie pach odgrywa istotną rolę w procesie termoregulacji organizmu, czyli utrzymywania temperatury ciała w optymalnym zakresie. Włosy pod pachami odpowiadają bowiem za wchłanianie i zatrzymywanie potu wytwarzanego przez znajdujące się w skórze gruczoły potowe. Dodatkowo ograniczają obtarcia przy poruszaniu rękami. Owłosione pachy to źródło feromonów, czyli mieszaniny substancji chemicznych o semiochemicznym charakterze (zdolnych do wywierania wpływu na otoczenie i przekazywania informacji). Zatrzymujący się na włosach pod pachami pot zawiera związki, które zdaniem niektórych badaczy decydują o atrakcyjności płciowej. Niestety, ich obecność wzmacnia nie tylko zapach feromonów, ale i potu. Dodatkowo stanowią bardzo przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii.

Która metoda depilacji jest najlepsza? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6

Jak pozbyć się włosów pod pachami?

Owłosienie ciała, w tym zwłaszcza u kobiet, to kwestia sporna, która budzi dużo emocji. Długie włosy pod pachami w opinii niektórych osób są oznaką braku higieny i niedbalstwa. W związku z tym decydują się na ich usunięcie. Istnieje wiele metod, jakimi można usunąć włosy pod pachami. Oto te najbardziej znane:

  • maszynka do golenia lub krem do depilacji – najtańsze i szybkie, lecz krótkotrwałe, sposoby pozbycia się niechcianego owłosienia (włoski odrastają już po kilku dniach). Niestety golarka wiąże się z dużym ryzykiem podrażnienia skóry i pojawienia się nieestetycznych krostek, zaczerwienienia, a nawet wrastania włosków. Decydując się na nią, warto stosować jednocześnie piankę do golenia. Z kolei krem może powodować reakcję alergiczną;
  • wosk – zapewnia usunięcie włosów razem z cebulkami, co daje długotrwały efekt, lecz wiąże się jednocześnie z niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Efekt depilacji woskiem utrzymuje się przez kilka tygodni;
  • zabieg laserem – celem uzyskania satysfakcjonującego efektu konieczne jest poddanie się kilku sesjom, co wiąże się z dość sporym wydatkiem (średnio 600 zł). Efekt depilacji laserem utrzymuje się nawet do 3 lat. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza osobom o ciemnych, mocnych, gęstych włosach, które szybko odrastają.

Moda na włosy pod pachami

Zapuszczanie włosów pod pachami niektórzy postrzegają jako symbol wyzwolenia ciała, co w sposób szczególny związane było niegdyś z feministkami i hipisami. Obecnie trend ten jest coraz bardziej popularny w społeczeństwie. Niektórzy tłumaczą to chęcią powrotu do natury, akceptacją własnego ciała czy przeciwstawianiem się wykreowanemu kanonowi kobiecości. Owłosione pachy kobiet stały się nawet motywem sesji zdjęciowej pt. Natural Beauty („Naturalne Piękno”) londyńskiego fotografa i artysty Bena Hoppera.

Polecamy: Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów

Na popularności zyskuje upiększanie „fryzurek pod pachami”, a zwłaszcza farbowanie, co określa się jako dyedpits. Moda ta zapoczątkowana została przez fryzjerkę z amerykańskiego Seattle Roxie Hunt, która przefarbowała włosy pod pachami współpracownicy, żeby pasowały jej do niebieskiego koloru włosów na głowie. Trend popularyzują celebryci, tacy jak Miley Cyrus, Madonna czy Lady Gaga.

Czy uważasz, że kobieta powinna się golić?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Higiena włosów pod pachami

Włosy pod pachami wymagają częstej higieny. Do pielęgnacji powinno się używać żelów antybakteryjnych, delikatnych mydeł lub antyalergicznych szamponów. Specjaliści polecają wykonywanie raz w tygodniu peelingu pach. Warto też zakupić skutecznie działający antyperspirant.

Najdłuższe na świecie włosy pod pachami ma pochodząca z Kapsztadu w Południowej Afryce Maoni Vi. Owłosienie osiągnęło aż 81 cm i wpisane zostało do księgi rekordów Guinnessa.

Bibliografia:

1. Pawłowski B., Biologia atrakcyjności człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009.

2. Konopski L., Koberda M., Feromony człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2003.

3. Jacob S., McClintock M.K., Zelano B., Ober C., Paternally inherited HLA alleles are associated with women's choice of male odor, „Nature Genetics”, 2002, 2(30), s. 175-179.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Włosy łonowe – jakie pełnią funkcje i kiedy się pojawiają?
Pielęgnacja owłosienia łonowego
Włosy łonowe – jakie pełnią funkcje i kiedy się pojawiają? Pielęgnacja owłosienia łonowego TVN zdrowie
Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni
Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni Dzień Dobry TVN
Depilacja pach – które metody są najskuteczniejsze?
Jak prawidłowo depilować pachy?
Depilacja pach – które metody są najskuteczniejsze? Jak prawidłowo depilować pachy? TVN zdrowie
Jak rosną włosy na głowie oraz jakie są etapy wzrostu włosów?
Jak rosną włosy na głowie oraz jakie są etapy wzrostu włosów? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?