Polub nas na Facebooku
Czytasz: Włosy na piersiach – jakie mogą być ich przyczyny? Usuwanie włosów z piersi
menu
Polub nas na Facebooku

Włosy na piersiach – jakie mogą być ich przyczyny? Usuwanie włosów z piersi

Kobieta podczas wizyty u lekarza

Fot: AJ_Watt / gettyimages.com

Włosy na piersiach nie są tylko męską przypadłością. Mogą pojawić się u kobiet na skutek np. zaburzeń hormonalnych. Ich najczęstszą przyczyną jest nadmiar męskiego hormonu w organizmie. Wiele kobiet zastanawia się, czy to znak, że trzeba zgłosić się do lekarza. Co zrobić w takiej sytuacji i czy można usunąć owłosienie na stałe?

Włosy na piersiach mogą mieć podłoże genetyczne, ale też rosną na skutek zaburzeń hormonalnych i są skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Zazwyczaj pojawiają się w formie delikatnego meszku pokrywającego biust lub dłuższych i ciemnych włosków wokół sutków. Wiele kobiet niepokoi ich widok.

Włosy na piersiach – przyczyny

Włosy na piersiach nie zawsze są powodem do niepokoju i wizyty u lekarza. U wielu kobiet jest to przypadłość dziedziczna. Często na pierwszy rzut oka są zupełnie niewidoczne. Tak pożądane gęste i piękne włosy na głowie mogą sugerować też nadmierne owłosienie pozostałych części ciała, co w przypadku pań nie jest już zaletą. Jest to jednak jak najbardziej normalna sytuacja i w takim przypadku włoskami na piersiach nie należy się zbytnio przejmować, jeśli nie są bardzo widoczne. Zdecydowanie nie świadczą o kłopotach ze zdrowiem. U brunetek mogą pojawić się dodatkowo znacznie dłuższe włosy na sutkach – zwykle ciemniejsze i pojedyncze, ale również nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Za włosy odpowiadają męskie hormony – androgeny (jak powszechnie znany testosteron), który w niektórych momentach życia kobiety daje o sobie znać, powodując zaburzenia hormonalne. Może do nich prowadzić np. zespół policystycznych jajników lub długoletnia terapia hormonalna (np. doustne środki antykoncepcyjne stosowane przez wiele lat), a także otyłość. Hormony męskie są produkowane także u kobiet fizjologicznie w niewielkiej ilości, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do nadmiaru androgenów w organizmie, szczególnie kiedy zmniejszeniu ulega produkcja estradiolu. Jeśli chodzi o tego typu zmiany w organizmie, to w wielu przypadkach można je regulować za pomocą właściwych leków.

Owłosienie na piersiach – kiedy zacząć się niepokoić?

Owłosienie na piersiach w niektórych przypadkach może być objawem negatywnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Wizyta u endokrynologa jest zalecana, jeśli pojawia się więcej włosków i rosną w miejscach zdecydowanie bardziej charakterystycznych dla mężczyzn, np. na klatce piersiowej, nad górną wargą (tzw. wąsik) lub na brodzie. Może być to objawem choroby, która dotyka wiele kobiet na świecie – hirsutyzmu. Przy potwierdzonej diagnozie nie należy popadać w panikę – oznacza to nadmierną produkcję androgenów i w większości przypadków nie wiąże się z żadnymi innymi dolegliwościami. Gospodarkę hormonalną można uregulować przez zastosowanie właściwej kuracji, którą przepisze specjalista.

Największym problemem jest w takiej sytuacji zupełnie niepotrzebny wstyd kobiet i opór przed wizytą u lekarza. Dla pań nadmierne owłosienie ciała jest krępujące i często same próbują poradzić sobie z tym problemem, nie usuwając przyczyny.

Włoski na piersiach – czego unikać podczas depilacji?

Najskuteczniejsza depilacja to taka, która pozostawia trwały efekt. Jednak jeśli pojawiają się włoski na piersiach w nadmiernej ilości, przede wszystkim konieczna jest diagnoza, a dopiero potem zabieg ich usunięcia. Jeśli przypominają delikatny meszek, należy upewnić się, że naprawdę warto się ich pozbyć. Skóra jest w tym miejscu bardzo delikatna i wrażliwa na dotyk oraz mechaniczne uszkodzenia. Z pewnością należy zrezygnować z inwazyjnych zabiegów, takich jak golenie maszynką, zwłaszcza jeśli nie jest nowa i ostra. Nawet mocny krem do depilacji może spowodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Niektóre osoby decydują się na rozjaśnienie zamiast golenia. Jest to jedna z możliwych metod na poprawienie własnego komfortu, ale warto pamiętać, że też może wywołać reakcję alergiczną, dlatego jeśli ktoś decyduje się na krem lub rozjaśniacz, zawsze wcześniej powinien zrobić test. W tym celu trzeba nanieść preparat na niewielki odcinek skóry i sprawdzić, czy pojawia się reakcja.

Jak skutecznie usunąć włosy na biuście?

Włosy na biuście można usunąć za pomocą wosku – tego samego, który używany jest do depilacji nóg i innych części ciała. Jest to metoda, która daje trwalszy efekt i jednocześnie osłabia odrastający włos. Jednak nie da się ukryć, że jest dość bolesna, dlatego lepiej skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego i sprawdzonych rozwiązań. Samodzielne stosowanie plastrów może spowodować bolesne podrażnienie skóry. Jeśli planowany jest zabieg w domu, lepiej zastąpić wosk pastą cukrową.

Najlepszy efekt daje laser, który jest jednocześnie najdroższą metodą. Laserowa depilacja usuwa niechciane owłosienie na stałe, ale wymaga kilku sesji. Koszt serii zabiegów to około 500 zł.

Najprościej pozbyć się długich i ciemnych włosów przy sutkach – wystarczy do tego pęseta. Z jej pomocą można bardzo szybko i precyzyjnie pozbyć się niechcianego owłosienia, a właściwie przeprowadzony zabieg nie powoduje bólu. Wystarczy chwycić włos u nasady i energicznie pociągnąć, wyrywając go wraz z cebulką. Niestety owłosienie przy sutkach może odrastać, ale usuwanie go przy pomocy pęsety znacznie wydłuża czas między kolejnymi zabiegami.

Jak hormony wpływają na ciało kobiety? Dowiesz się tego w filmie

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Polecamy
Jak usunąć włosy z nosa?
Sprawdzone sposoby i produkty
Jak usunąć włosy z nosa? Sprawdzone sposoby i produkty TVN zdrowie
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Depilacja pach – które metody są najskuteczniejsze?
Jak prawidłowo depilować pachy?
Depilacja pach – które metody są najskuteczniejsze? Jak prawidłowo depilować pachy? TVN zdrowie
Depilacja intymna kobiet i mężczyzn.
Mechaniczna, woskiem, laserowa, chemiczna
Depilacja intymna kobiet i mężczyzn. Mechaniczna, woskiem, laserowa, chemiczna Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
iglo
Skoro w większości wypadków hirustyzm nie wiąże się z poważnymi zaburzeniami, to dlaczego konieczne jest udanie się do lekarza?
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie