Kiedy kobieta przygotowuje się do przyjścia na świat swojego dziecka i chce karmić piersią, powinna zaopatrzyć w się w tzw. wkładki laktacyjne już na samym początku. Są one niezbędne, by absorbować pokarm wypływający z piersi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek laktacyjnych, wszystkie spełniają te same funkcje.
Po co stosuje się wkładki laktacyjne?
Aby zrozumieć, jaką funkcję pełni wkładka laktacyjna, warto porównać ją do podpaski. Kiedy kobieta oczekuje pierwszego dziecka, troszkę trudno jej wyobrazić sobie wyciekanie pokarmu. Z drugiej strony niektóre przyszłe matki już przed porodem sięgają po wkładki laktacyjne, ponieważ już wtedy zaczyna się im sączyć z piersi początkowy pokarm. Nie ma go zbyt wiele, natomiast po porodzie, kiedy laktacja ruszy, wkładki okazują się zwykle produktem pierwszej potrzeby.
Póki proces laktacji się nie unormuje, czyli przez pierwsze kilka tygodni, z piersi pokarm wypływa właściwie non stop. Szczególnym problemem jest sytuacja, kiedy dziecko pije pokarm z jednej piersi, jednak samo ssanie stymuluje wypływ pokarmu z obu. Wspomóc się można przyłożeniem do drugiej piersi chłonnej pieluchy tetrowej, jednak mimo wszystko wkładka laktacyjna jest niezastąpiona.
Na wybór wkładki laktacyjnej mają wpływ czynniki ekonomiczne, estetyczne, ekologiczne, a także to, ile rzeczywiście kobieta ma pokarmu i jaki jest stan jej brodawek sutkowych. Po inne wkładki sięgnie na pewno kobieta mająca niewiele pokarmu i poranione brodawki, a inne sprawdzą się u kobiet, u których pokarm dosłownie tryska.
Wkładki laktacyjne jednorazowe
Najpopularniejsze i najczęściej używane wkładki laktacyjne to wkładki laktacyjne jednorazowe. Mają kształt krążków, w których część skierowana do piersi jest bawełniana, a drugą stronę stanowi nieprzemakalna warstwa np. folii z paskiem samoprzylepnym, który nakleja się np. do biustonosza. Jednorazowe wkładki laktacyjne różnią się między sobą chłonnością, wielkością i grubością. Niestety nie są tak oznakowane jak podpaski, na których jasno określony jest stopień chłonności. Dopiero po zakupie można przekonać się, czy dane wkładki są wystarczające dla danej kobiety. Czasami jakość idzie w parze z ceną.
Nie przekłada się to jednak na ekonomię. Ceny wkładek laktacyjnych jednorazowych oscylują w granicach od 4 do 20 zł za opakowanie (około 30 sztuk). Niestety, im lepsza jakość, cieńsza i bardziej chłonna struktura, tym często wkładki są droższe. Zdarza się, że przy obfitej laktacji i nawale pokarmu konieczna jest częstsza zmiana wkładki. Nie można zbyt długo trzymać nasiąkniętej pokarmem wkładki w biustonoszu, ponieważ wilgoć sprzyja maceracji brodawki sutkowej, a niektóre typy wkładek mogą sztywnieć, co dodatkowo wpływa na uszkodzenia sutków. Tym samym wkładki laktacyjne jednorazowe mogą okazać się sporym wydatkiem. Dobre, wysokiej jakości wkładki laktacyjne jednorazowe bardzo skutecznie chłoną mleko, neutralizują jego zapach i utrzymują wilgoć z dala od skóry i – co jest też ich dużą zaletą – doskonale da się je ukryć w biustonoszu.
Nie wszystkim kobietom odpowiadają wkładki laktacyjne jednorazowe. Mimo że warstwa stykająca się ze skórą jest delikatna i miękka, to jednak może drażnić uszkodzoną brodawkę. Poza tym nie wszystkie wkładki jednorazowe, szczególnie te, w których jedna strona pokryta jest folią, zapewniają odpowiedni dostęp powietrza. Właściwe wietrzenie brodawek sutkowych jest pożądane podczas karmienia. Dla niektórych kobiet zniechęcający jest też aspekt ekologiczny wkładek jednorazowych.
Wkładki laktacyjne wielorazowe
Trend na wkładki laktacyjne wielorazowe pojawił się, kiedy rozpowszechniła się tendencja do dbania o środowisko naturalne. Wkładki wielorazowe są zdecydowanie bardziej ekonomiczne ze względu na to, że można je prać i stosować kilkukrotnie. Nie generują tak dużej ilości odpadów. Niestety wkładki wielorazowe mają dużo wad. Po pierwsze często przeciekają. W zależności od jakości i rodzaju materiału z którego są uszyte, mogą po nasiąknięciu mlekiem przywierać do uszkodzonej brodawki, co dodatkowo powoduje jej podrażnienie. Właściwie wkładki te sprawdzają się głównie u kobiet, których laktacja jest już uregulowana bądź nie ma zbyt dużej ilości pokarmu.
Wkładki laktacyjne wielorazowe mogą być wykonane z bawełny, bambusa, wełny, polaru, a także wielu innych typów materiałów, nawet jedwabiu. Ten ostatni jest bardzo delikatny dla skóry piersi, nie podrażnia jej, jednak cena takich wkładek jest zdecydowanie wyższa.
Niestety wkładki wielorazowe najczęściej są dość widoczne pod ubraniem i nie da się ich tak ukryć pod biustonoszem jak wkładek laktacyjnych jednorazowych.
Wkładki laktacyjne silikonowe
Wkładki laktacyjne silikonowe inaczej zwane są muszlami silikonowymi. Są to tak naprawdę alternatywy dla tradycyjnych wkładek. Tworzone są – jak sama nazwa wskazuje – z silikonu. Zewnętrzna warstwa oddziela brodawkę od bielizny, a wewnętrzna stanowi pojemnik na mleko. Muszle silikonowe doskonale sprawdzą się u kobiet karmiących, u których doszło do poranienia brodawki sutkowej. Zewnętrzna warstwa silikonu często zawiera otworki, przez które powietrze ma dostęp do podrażnionej skóry. Brodawka nie jest dotykana przez tę wkładkę, a dodatkowo w muszli magazynuje się pokarm, który można podać dziecku. Oczywiście pod warunkiem, że muszle są regularnie czyszczone, a pokarm nie zalega w nich kilka godzin. Wadą wkładek silikonowych jest to, że trudno je ukryć pod ubraniem. Niekiedy pokarm się z nich wylewa. Muszle mogą się jednak sprawdzić u kobiet mających problem z karmieniem, u których tak naprawdę cenny jest każdy mililitr mleka.