Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wilcze jagody – jak wyglądają i jak je odróżnić od innych krzewów? Objawy zatrucia
menu
Polub nas na Facebooku

Wilcze jagody – jak wyglądają i jak je odróżnić od innych krzewów? Objawy zatrucia

Wilcza jagoda

Fot: dadalia / gettyimages.com

Wilcza jagoda daje objawy ośrodkowe, a także bardzo charakterystyczne objawy obwodowe, w postaci np. rozszerzenia źrenic, suchości błon śluzowych czy zatrzymania moczu. Zatrucie wilczą jagodą wynika z zawartych w niej atropiny, hioscyjaminy i skopolaminy.

Pokrzyk wilcza jagoda należy do roślin psiankowatych. Najczęściej określany jest po prostu mianem wilczej jagody. Wszystkie części rośliny są trujące i niewielka jej ilość powoduje ciężkie zatrucie. Mimo iż krzew wygląda inaczej, to jednak sam owoc może zostać pomylony z popularną czarną jagodą. Zdarza się to rzadko, jednak należy zachować szczególną ostrożność, jeśli nie zna się dobrze leśnych owoców.

Jak odróżnić wilcze jagody od czarnych?

Pokrzyk wilcza jagoda to niewielki krzew, zdecydowanie wyższy niż krzewinka jadalnych czarnych jagód. Krzew osiąga wysokość od 50 do 150 cm. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona, omszona, ma zieloną barwę. Liście mają eliptyczny kształt, są zaokrąglone, zwężone u nasady. Owoce mają wygląd ciemnofioletowych, prawie czarnych kulek, jednak od jadalnych jagód różnią się wielkością. Wilcze jagody są większe, osiągają wymiary wiśni. Owoce mają słodki smak.

Wilcza jagoda – skąd nazwa?

Wilcza jagoda to po łacinie Atropa Belladonna. W bezpośrednim tłumaczeniu słowo belladonna oznacza ‘piękna pani’. Roślina wykorzystywana była bowiem przez kobiety celem rozszerzania źrenic i przyspieszania oddechu. Atropa to imię greckiej bogini przeznaczenia, która była odpowiedzialna za przecinanie linii życia. Polska nazwa wywodzi się z tego, że owoce wilczej jagody podawano dawniej wilkom celem ich otrucia.

Działanie trujące wilczej jagody

Wilcza jagoda działa trująco na organizm ze względu na zawarte w niej substancje toksyczne:

  • hioscyjaminy,
  • skopolaminy,
  • atropiny.

Efektem działania wilczej jagody jest porażenie przywspółczulnego układu nerwowego. Wilcza jagoda ma trujące korzenie oraz owoce. W nich bowiem znajdują się trujące alkaloidy. W owocach jednak głównie spotyka się atropinę i to jej nadmiar dostarczony do organizmu może wywołać objawy poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Śmiertelna dawka zależy od masy ciała i wielu indywidualnych predyspozycji, jednak przyjmuje się, że dla osób dorosłych jest to około 10 owoców, natomiast u dzieci nawet już 3 jagody mogą być przyczyną zgonu.

Objawy zatrucia wilczą jagodą

Początkowo objawy zatrucia wilczą jagodą obejmują znaczne pobudzenie i halucynacje. Pojawiają się zaburzenia orientacji, mowy, dochodzi do zaburzeń świadomości, oddechu, a ostatecznie nawet zgonu. Objawy można podzielić na ośrodkowe oraz obwodowe. Ośrodkowe, czyli ze strony ośrodkowego układu nerwowego, dotyczą znacznego splątania chorego, pobudzenia psychoruchowego, co czyni go często nawet bardzo agresywnym. Kiedy dojdzie do śpiączki, rzadko pojawiają się drgawki. Bardzo charakterystyczne dla działania atropiny są objawy obwodowe. Zalicza się do nich rozszerzenie źrenic, tachykardię, suchość błon śluzowych i skóry, wzrost temperatury ciała, zahamowanie perystaltyki jelit i całkowite zatrzymanie moczu.

Leczenie zatrucia wilczą jagodą

Zatrucie wilczą jagodą jest bardzo ciężkie i zagraża zgonem. Jednak podjęcie w porę działania antagonistycznego dla atropiny zawartej w wilczej jagodzie pozwala na odwrócenie efektu tego owocu. Można podać salicylan fizostygminy, jednak nie jest to lek wolny od działań niepożądanych, dlatego bywa rzadko stosowany. Konieczne jest monitorowanie oddechu i krążenia, a także zapewnienie szybkiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto jeść owoce

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem co jem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
3
Polecamy
Datura (bieluń dziędzierzawa) – trująca roślina o działaniu narkotycznym
Datura (bieluń dziędzierzawa) – trująca roślina o działaniu narkotycznym TVN zdrowie
Owoce tropikalne – charakterystyka i właściwości
Owoce tropikalne – charakterystyka i właściwości Dzień Dobry TVN
Morwa biała.
Jakie ma właściwości i jak ją stosować?
Morwa biała. Jakie ma właściwości i jak ją stosować? Dzień Dobry TVN
Nie tylko barszcz Sosnowskiego.
Na jakie trujące rośliny trzeba uważać?
Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Na jakie trujące rośliny trzeba uważać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?