Niedawno francuscy lekarze ogłosili, że przetestowali stare próbki pacjentów z zapaleniem płuc. Do jakich wniosków doszli? Naukowcy stwierdzili, że 27 grudnia 2019 roku leczyli mężczyznę, zarażonego koronawirusem. Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zainfekowania SARS-CoV-2 oficjalnie w tym regionie ogłoszono kilka tygodni po tym wydarzeniu.
Przeczytaj też: Koronawirus był w Europie już w grudniu? WHO komentuje doniesienia
Agencja Badań Medycznych przeanalizuje stare próbki polskich pacjentów z zapaleniem płuc
W związku z tymi doniesieniami Światowa Organizacja Zdrowia apelowała, by i inne kraje przeanalizowały archiwalne badania ludzi, którzy trafiali do nich z zapaleniem płuc czy grypą. Polska odpowiedziała na te prośbę. Ministerstwo Zdrowia zakomunikowało, że badania i analiza próbek będą należały do zadań Agencji Badań Medycznych.
Dlaczego analiza starych testów pacjentów z zapaleniem płuc czy grypą jest ważna? Dzięki sprawdzeniu tej kwestii będzie można odpowiedzieć na pytanie, kiedy rzeczywiście wirus SARS-CoV-2 przekroczył granice nie tylko naszego państwa, ale i poszczególnych kontynentów. Takie dane mogą pomóc lepiej zrozumieć obraz pandemii koronawirusa.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus na świecie
Na tę chwilę na świecie zdiagnozowano ponad 4 000 000 przypadków zarażenia SARS-CoV-2, z czego blisko 300 000 pacjentów zmarło, a ponad 1 500 000 uznano za zdrowych. Aktualnie eksperci na całym globie pracują nad wynalezieniem szczepionki przeciwko COVID-19 lub leku, który w znacznym stopniu łagodziłby objawy infekcji wywołanej koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała niedawno, że bardzo prawdopodobnym jest, że SARS-CoV-2 zostanie już z nami na zawsze.
Przeczytaj też: Czy SARS-CoV-2 kiedyś zniknie? Sprawdź, co twierdzi ekspert WHO
Zobacz też film: Testy masowe na COVID-19. Co trzeba o nich wiedzieć?