Młody pacjent miał w sercu około 7 milimetrowy ubytek. Polscy lekarze wszczepili mu implant (PFM LVSD COIL). Dodajmy, że do tej pory był on używany w operacjach na dorosłych. Wykonawcy tego zabiegu informowali również, że ubytek w tym narządzie uzupełniono poprzez naczynia krwionośne – bez potrzeby otwierania klatki piersiowej i serca.
Przeczytaj też: Niewydolność serca – jak rozpoznać chorobę?
W jaki sposób umieszczono implant?
Lekarze nakłuli żyłę i tętnice dziecka i to właśnie tą drogą wprowadzili cewnik. W cewniku natomiast znajdował się implant, przypominający długa nitkę. Implant wykonano ze stopu metali.
"Implant ma odpowiednią wielkość, kształt i jest elastyczny, ugina się do różnych kształtów, pracuje z sercem" – wyjaśnił dr Piotr Weryński, kierownik Kliniki Kardiologii USD.
Co ważne, 17-letni pacjent przebywał w szpitalu trzy tygodnie i już dziś odpoczywa w domu. Implant pozostanie w jego sercu na zawsze.
Przeczytaj też: Ile lat ma nasze serce? Czy da się to sprawdzić?
Ubytek międzykomorowy powoduje, że część krwi ucieka z lewej komory i płynie do krążenia płucnego, zamiast płynąć do aorty i krążenia systemowego. Przez tę wadę serce szybciej się męczyło, wyczerpywały się te rezerwy, które miały wystarczyć na wiele lat. Był to olbrzymi ubytek, który został teraz szczelnie zamknięty" – dodał dr Weryński.
Źródło: PAP
Zobacz też film: Życie po przeszczepie serca